Lausanne

Lausanne, Švýcarsko, únor 2020

Lausanne je město ležící na severozápadě Švýcarska, v jeho frankofonní části. Město leží na severním břehu Ženevského jezera, 52 km severovýchodně od Ženevy a 78 km jihozápadně od švýcarského hlavního města Bernu. Lausanne je hlavním městem kantonu Vaud. V Lausanne sídlí mezinárodní olympijský výbor. Na konci roku 2018 mělo Lausanne více než 139 000 obyvatel, což z něj činilo čtvrté nevětší město Švýcarska co do počtu obyvatel.

ZDE SI MŮŽETE STÁHNOUT PDF VERZI PRŮVODCE DO KAPSY – LAUSANNE

Doprava

Letiště

Nejbližším letištěm je mezinárodní letiště Ženeva (Geneva Airport, francouzsky Aéroport de Genéve, kód IATA: GVA), které leží asi 4 km severozápadně od centra Ženevy a 51 km jihozápadně od centra Lausanne. Pod letištním terminálem je železniční stanice Gare de Genève-Aéroport, ze které se dostaneme na hlavní nádraží v Lausanne (Laussanne gare) i bez přestupu, za necelou hodinu) podle druhu vlaku i za 51 minut) jednosměrná jízdenka stojí 13,50 CHF. Vlakové spojení najdete na https://www.sbb.ch, kde si také můžete koupit jízdenky.
Web letiště: http://www.gva.ch/

Vlak

Hlavní vlakové nádraží (Gare de Lausanne, často také Lausanne CFF) najdeme při náměstí Place de la Gare u jižního okraje historického centra Lausanne.

Bus

Autobusové nádraží (Gare Routiére de Lausanne – Vélodrome, také Lausanne P+R (Vélodrome) nebo Parking du Vélodrome de Lausanne) najdeme mezi uliciemi Route des Plaines-du-Loup, Avenue de Vélodrom a Chemin des Bossons, poblíž sportovního stadiónu Stade Olympique de la Pontaise, kde hraje své zápasy fotbalový klub FC Lausanne-Sport. Stojí zde například autobusy Flixbus, Eurolines, Sinbad, BlaBlaBus.

Hotely, ubytování v Lausanne

Přehled hotelů, hostelů, apartmánů a penziónů a dalšího ubytování v Lausanne a okolí s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete zde

Doprava ve městě

MHD v Lausanne zajišťuje společnost Transports publics de la région lausannoise (TL). Tato společnost provozuje autobusové a trolejbusové linky a také dvě linky metra (M1 a M2). Jízdní řády, vyhledání spojení, schéma linek, mapu zón, ceny jízdenek a další informace najdete na https://www.t-l.ch
V rámci integrovaného dopravího systému v kantonu Vaud je sdílen společný tarif. Ceny jízdenek: Jízdenka na krátké vzdálenosti (Le billet court parcours) na maximálně tři zastávky je za 2,30 CHF. Jízdenky pro Lausanne (jíz denka na dvě zóny, zóny č. 11 a 12, Grand Lausanne): Jízdenka na maximálně šedesát minut stojí 3,70 CHF. Denní jízdenka stojí 9,30 CHF Jízdenky koupíte v automatech a na prodejních místech. Další informace https://www.mobilis-vaud.ch
Nejlepší variantou jízdenky pro MHD v Lausanne a v okolí může být, v případě, že budete v Lausanne ubytovaní, karta Lausanne Transport Card & More, karta, která vás opravňuje k bezplatnému použití dopravy v Lausanne a ke slevám na vstupné do mnoha vybraných muzeí, galerií a dalších zajímavých míst a kterou dostanete zdarma ve vašem ubytovacím zařízení v Lausanne, viz „Tip jak ušetřit“.

Památky a zajímavosti aneb co musíte vidět v Lausanne

La Cité
La Cité je čáast historického města. Je zde katedrála, hrad Saint-Maire, MUDAC (Muzeum současného umění), Muzeum histiorie Lausanne v bývalém biskupském paláci (Musée Historique Lausanne). Je zde stanice metra linky M2 „Riponne – Maurice Béjart“.
Katedrála Notre-Dame (Cathédrale de Lausanne)
Place de la Cathédrale, v centru města na vrcholu kopce, 700 metrů severozápadně od hlavního vlakového nádraží. Gotický kostel, původně katolický od reformace protestanský.
Hrad Saint-Maire (Château Saint-Maire)
Esplanade du Château 4, cca 200 metrů severně od katedrály. Původně biskupský hrad z přelomu 14. a 15. století z něhož se zachovala obytná hranolová věž.
Aquatis
Rue de Berne 144, stanice metra Vennes linky M2, 2,7 km severovýchodně od centra Lausanne. Akvárium a vivarium patřící mezi největší v Evropě. Vstupné 29 CHF. https://www.aquatis.ch
Olympijské muzeum (Musée Olympique)
Avenue de l’Elysée 34, ve čtvrti Ouchy. Nejbližší zastávkou MHD je „Musée Olympique“ případně „Parc Musée Olympique“. Muzeum olympismu. Vstupné 18 CHF.
https://www.olympic.org/museum
Musée de l’Elysée
Avenue de l’Elysée 18, ve čtvrti Ouchy, v parku poblíž Olympijského muzea a Ženevského jezera, 400 metrů východně od stanice metra Jordils. Nejbližší zastávka zastávka MHD je „Elysée“.
Významné muzeum fotografie. Vstupné zdarma. http://www.elysee.ch
Tour de l’Ale
Rue de la Tour, asi 200 metrů západně od katedrály. Dvacet metrů vysoká věž ze 14. století. Poslední pozůstatek středověkého opevnění města.
Place de la Palud
Náměstí v centru města, s nejstarší fontánou ve městě (Fontaina de la Justice) a s radnicí ze 17. století (Hotel de Ville). Místo pořádání farmářských a řemeslných trhů.
Palais de Rumine
Place de la Riponne 6, na náměstí kousek pod katedrálou. Impozantní palác z 19. století. Je zde umístněno pět muzeí, Musée cantonal d’archéologie et d’histoire, Musée cantonal des Beaux-Arts, Musée cantonal de géologie, Musée cantonal de zoologie, Musée monétaire cantonal. Do těchto muzeí je první sobotu v měsíci vstup zdarma.
Ženevské jezero (Lac Léman)
Druhé největší jezero ve střední Evropě. Lausanne leží na jeho severním břehu. Oblíbená je lodní doprava po jezeře. Přístaviště najdeme při nábřeží Quai Jean-Pascal-Delamuraz, poblíž zámku Ouchy (Château d’Ouchy), 200 metrů jižně od stanice metra Ouchy-Olympique.
Lavaux
Vinařská oblast rozkládající se na severním břehu Ženevského jezera od Lausanne přes Vevey po hrad Chillon, kterou tvoří terasy pro pěstování vína na strmých svazích kolem Ženevského jezera. Tyto tearsovité vinice jsou zapsány na seznam Světového dědictví UNESCO.
Vaudoise Aréna
Chemin du Viaduc 14, Prilly, stanice metra Malley. Víceúčelová hala, kde se odehrají zápasy mistrovství světa v ledním hokeji 2020.

Tip jak ušetřit

Lausanne Transport Card & More

Karta, která vás opravňuje k bezplatnému použití dopravy v Lausanne a ke slevám na vstupné do mnoha vybraných muzeí, galerií a dalších zajímavých míst. Kartu dostanete zdarma ve vašem ubytovacím zařízení v Lausanne. Karta je vázána na konkrétní osobu a platí během vašeho pobytu v Lausanne (až 15 dnů).
https://www.lausanne-tourisme.ch/en/Z10283/lausanne-transport-card-and-more

Mapa

Mapa Lausanne, Švýcarsko
Mapa centra Lausanne. Zdroj:“Mapy.cz“.

Důležitá telefonní čísla

První pomoc: 144
Policie: 117
Informace o tel. číslech: 111
Nouzová linka Českého velvyslanectví ve Švýcarsku: 796413300