Landskrona

Město Landskrona leží na jihu Švédska v provincii Skåne (Scania). Landskrona leží na pobřeží Baltského moře, v severní části Öresundské úžiny asi 40 km severně od Malmö a 25 km jižně od Helsingborgu.

ZDE SI MŮŽETE STÁHNOUT PDF VERZI PRŮVODCE DO KAPSY – LANDSKRONA

Hotely, ubytování v okolí

Přehled hotelů v Landskroně s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete na Booking.com

Co musíte vidět

Pevnost (Landskrona slott, Citadellet)
Jedna z nejlépe zachovaných pevností ze 16. století ve Skandinávii. Najdeme ji v centru města. Možnost komentované skupinové prohlídky za 77 SEK/osoba.
http://citadellet.com
Stará vodárenská věž (Gamla vattentornet)
ul. Vattenverksallén. Stará cihlová vodárenská věž ze začátku 20. století. Nejvyšší stavba ve městě. Stojí asi kilometr od vlakového nádraží.
Městské muzeum (Landskrona museum)
ul. Slottsgatan. Městské muzeum představující zejména historii Landskrony. Vstupné zdarma.
http://www.landskrona.se/museum.aspx
Landskrona konsthall
ul. Slottsgatan. Výstavní síň s parkem. Vstupné zdarma.
http://www.landskrona.se/konsthall.aspx
Švédské golfové muzeum (Svenska golf museet)
ul. Erikstorp. Muzeum, jenž představuje historii švédského golfu najdeme v areálu místního golfového klubu, ve čtvrti Borstahusens. Vstupné zdarma.
http://svenskagolfmuseet.se
Tycho Brahe Museum
Landsvägen 182, Sankt Ibb, Ven
Muzeum astronoma Tychona Brahe, na ostrově Ven. Muzeum je uprostřed ostrova v bývalém kostele Všech svatých poblíž pozůstatků jeho první observatoře Uraniborg. Otevřeno sezonně (cca od května do konce září), vstupné 80 SEK.
http://tychobrahe.com
Ostrov Ven
Ven (dánsky Hven) je malý ostrov ležící v Öresundské úžině, asi 6 km SZ od Landskrony. Z Landskrony se dostaneme na Ven přívozem společnosti Ventrafiken, který odplouvá z přístaviště jižně od Citadely v centru Landskrony. Cesta trvá 30 mininut a zaplatíme 75 SEK za jednu cestu. Na ostrově Ven je muzeum astronoma Tychona Brahe, zbytky jeho dvou observatoří a také golfové hřiště.

Stará vodárenská věž, Landskrona, Švédsko
Stará vodárenská věž v Landskroně

Doprava

Vlak

Hlavní vlakové nádraží (Landskrona station) na železniční trati z Kodaně a Malmö přes Lund do Göteborgu leží severovýchodně od centra města. Z nádraží se do centra dostaneme trolejbusem (linka č. 3), nejlépe zastávka Radhustorget nebo busy č. 2 a 5.

Letiště

Malmö Airport (MMX)
Nejbližším velkým letištěm je mezinárodní letiště Malmö Airport, dříve známé jako Malmö-Sturup Airport, ležící asi 30 km východně od centra švédského města Malmö. Do Landskrony se z něj dostaneme nejlevněji autobusy společnosti Flygbussarna za cca 40 minut a 199 SEK za zpáteční jízdenku do centra Malmö, tyto busy stojí poblíž hlavního vlakového nádraží v Malmö. Z hlavního vlakového nádraží pak vlakem směr Göteborg do Landskrony. Cesta trvá necelou půlhodinu a stojí 85 SEK jedním směrem.
Web letiště: http://swedavia.com/malmo
Ängelholm-Helsingborg Airport (AGH)
Toto letiště leží asi 7 km od Ängelholmu a asi 35 km od Helsingborgu. Létají zde zejména lety ze Stockholmu. Z letiště se lze dostat busy společnosti Bergkvarabuss, které stojí před příletovou halou, do Ängelholmu (50 SEK) a do Helsingborgu (120 SEK). Z těchto měst pak vlakem železniční sítě Øresundstog, nebo autobusy do Landskrony.
Web letiště: http://www.angelholmhelsingborgairport.se/
Copenhagen Airport, Kastrup (CPH)
Mezinárodní letiště Copeenhagen Airport, Kastrup, leží na území dánského městečka Kastrup, jenž je součástí obce Tårnby na ostrově Amager asi 10 km jižně od centra Kodaně a asi 25 km západně od centra švédského Malmö. Železniční stanici najdeme pod terminálem 3 a leží na železniční trati Oresund. Spojení s Landskronou a s dalšími jihošvédskými městy zajišťují vlaky železniční sítě Øresundstog.
Web letiště: http://cph.dk

Doprava ve městě

Centrum města a okolí projdete pohodlně pěšky, z vlakového nádraží se dostanete do centra města autobusy nebo trolejbusem (linka č. 3) společnosti Skanetrafiken.  Na ostrov Ven se dostanete lodí společnosti Ventrafiken z přístaviště Landskrona Skeppsbron, které najdeme jižně od Citadely.

Kam v okolí

Lund
Jedno z nejstarších švédských měst se známou románskou katedrálou. Lund leží asi 33 km jihovýchodně od Landskrony. Z Landskrony se do Malmö dostaneme nejrychleji vlakem a to za cca 15 minut.
Helsingborg
Známý přístav asi 25 km severně od Landskrony. Z Landskrony se do Helsingborgu dostaneme nejrychleji vlakem a to za cca 17 minut.

Mapa

Mapa Landskrony, Švédsko
Turistická mapa centra Landskrony. Zdroj:“Mapy.cz“

Tip jak ušetřit

Around the Sound
Zajímavá nabídka pokud chcete vidět nejen Landskronu, ale i Malmö, Kodaň a další města na obou stranách Öresundské úžiny. Stojí 249 SEK na dva dny. V ceně je cesta vlakem přes Öresund a cesta opačným směrem trajektem mezi Helsingborgem a Helsingørem. V ceně je také doprava regionálními busy a vlaky při pobřeží Öresundské úžiny, a MHD v Malmö i v Kodani. http://skanetrafiken.se

Důležitá telefonní čísla

Záchranný systém: 112

Důležité adresy

České velvyslanectví ve Švédsku
Villagatan 21, Stockholm
Telefon: +468-4404210
Nouzová linka: +46-703255156

Honorární konzulát ČR ve Švédsku
Skanditrä, Västergatan 22, Malmö
Telefon: +46-40973698