Lądek-Zdrój (Lázně Landek)

Lądek-Zdrój, Polsko, srpen 2023

Lądek-Zdrój

Lądek-Zdrój je oblíbené lázeňské město v oblasti historického Kladska na jihozápadě Polska v údolí řeky Biała Lądecka mezi pohořími Krowiarki a Góry Złote (Rychlebské hory). Lądek-Zdrój leží jen 3,5 km od česko-polské hranice, 10 km jihozápadně od českého města Javorník, 19 km jihovýchodně od Klodzka (Kladsko) a 85 km jižně od Wroclawi (Vratislav). Administrativně město patří do okresu Klodzko v Dolnoslezském vojvodství. Město mělo na začátku roku 2023 5043 obyvatel.
Český název pro město je Lázně Landek, nebo se také používá jen Landek, v němčině se město jmenuje Bad Landeck.
Lázně ve městě Lądek byly založeny v roce 1680 a jde tak o jedny z nejstarších lázní v Evropě. Vyskytují se zde siřičité a fluoridové horké prameny s obsahem radonu. Léčí se zde revmatické, ortopedické a neurologické onemocnění.

ZDE SI MŮŽETE STÁHNOUT PDF VERZI PRŮVODCE DO KAPSY – Lądek-Zdrój (Lázně Landek)

Hotely, ubytování v Lądku-Zdroju

Přehled levných i luxusních hotelů, penziónů, apartmánů a ubytování v soukromí ve městě Lądek-Zdrój a okolí s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete zde

Doprava

Autem

Městem prochází silnice č. 392 z Bystrzyce Klodzke přes Stronie Śląskie a dále pokračuje na Żelazno, kde se napojuje na silnici č. 33 směřující na Kłodzko (Kladsko). Silnice č. 390 začíná v Lądku-Zdroju a vede přes Złoty Stok do města Kamieniec Ząbkowicki. Silnice, která vychází na severovýchodním okraji města jako ulice Graniczna vede na polsko-českou hranici k bývalému hraničnímu přechodu Lutynia/Travná a dále pokračuje jako česká silnice č. 457 směrem na Javorník.

Bus

Kolem jižního okraje Pobierowa probíhá silnice č. 102 (droga wojewódzka nr 102) z města Międzyzdroje dále na východ do Kołobřehu.

Vlak

Městem Lądek-Zdrój prochází železniční trať č. 322 Kłodzko Nowe – Stronie Śląskie. Ve městě je železniční stanice Lądek-Zdrój, která leží 1 km jihozápadně od centra města a 2 km západně od centra lázeňské části města. A také železniční zastávka Lądek Stójków, která je situována na jihozápadním okraji vsi Stójków, která je součástí obce Lądek-Zdrój. Na železniční trati č. 322 není momentálně zavedena osobní vlaková doprava, trať se renovuje a v trase trati je zavedena autobusová doprava železničního dopravce Koleje Dolnośląskie. Další informace, jízdní řády a spojení najdete na https://kolejedolnoslaskie.pl/

Co musíte vidět aneb památky a zajímavosti v Lądku-Zdroju

Rynek
Hlavní náměstí v centru města s radnicí a s renesančními a barokními domy. Je zde také barokní sousoší sv. Trojice pocházející z let 1739-41. A také kamenný pranýř (pręgierz) z druhé poloviny 16. století pocházející ze vsi Skrzynka.
Radnice (Ratusz)
Budova stojící v centru města uprostřed Rynku. Elektická stavba z roku 1872. Z věže radnice zní každý den v poledne lądecká hymna (hejnał lądecki).
Kostel Narození Panny Marie (Kościół Narodzenia NPM)
ul. Kościelna, centrum města. Barokní kostel z let 1688-92, poté několikrát přestavovaný.
Most sv. Jana Nepomuckého (Most Św. Jana Nepomucena)
Na ul. Krótka, poblíž bývalého evangelického kostela. Kamenný dvouobloukový most z roku 1565. Od roku 1709 je na něm socha sv. Jana Nepomuckého.
Evangelický kostel
Mezi ulicemi Zdrojowa a Slodowa, asi 250 metrů východně od Rynku. Ruina evangelického kostela pocházejícího z roku 1846 a který vyhořel v roce 1999. Před kostelem je pomník Marianny Oranžské.
Lázeňská budova Vojtěch (Zdrój Wojciech)
Plac Mariański 13, při severovýchodním okraji Lázeňského parku. Lázeňský dům Vojtěch (Wojciech, dříve Marienbad) je nejvýraznější lázeňská budova v lázních Lądek. Budova pochází z konce 17. století, na konci 19. století byla přestavěna. Uvnitř budovy je mramorový bazén ve stylu tureckých lázní. Je zde také pramen Wojciech.
Lázeňský park (Park Zdrojowy im. Jana Pawła II)
Lázeňský park se nachází ve východní části města. Najdeme zde mimo jiné lázeňskou kapli, lázeňskou fontánu, minerální pramen „Dąbrówka”.
Krytý most (Kryty most)
Ulice Tadeusza Kościuszki, v lázeňské části města. Unikátní krytý most přes řeku Biała Lądecka pocházející z třicátých let dvacátého století a postavený pro spojení dvou budov lázeňského sanatoria.
Lázeňská kaple (Kaplica zdrojowa Najświętszej Maryi Panny)
Ulice Lipowa, v lázeňské části města. Barokní kaple z roku 1679.
Lázeňský dům Jiří (Zdroj Jerzy)
Ul. Aleksandra Ostrowicza, na úpatí vrchu sv. Jiří. „Stary Jerzy“ je nejstarší lázeňský dům v Polsku.
Kaple sv. Jiří (Kaplica pw. św. JerzegoWzgórze Św. Jerzego)
Barokní kaple z roku 1658 na vrchu sv. Jiří (Wzgórze Św. Jerzego).
Lądkolandia
Ul. Moniuszki, asi 600 metrů jihovýchodně od Lázeňského parku. Rodinný zábavní park. https://ladkolandia.pl/
Hora třech křížů (Góra Trzech Krzyży)
Vrch na severním okraji města. Název má podle třech křížů, které jsou na tomto kopci obnovovány po staletí. Z vrcholu v nadmořské výšce 493 metrů je hezký výhled na město.

Skanzen (Skansen Gotwaldówka)
Kąty Bystrzyckie 23, z Rynku tam dojdeme po červené značce po cca 5,5 km. Historický areál zemědělského statku, který přibližuje život slezské vesnice a lidovou kulturu
a řemesla v devatenáctém století. http://gottwaldowka.pl/
Arboretum (Arboretum, Leśny Ogród Drzew i Krzewów Egzotycznych)
.Ul. Moniuszki, cca 1 km jihovýchodně od Lázeňského parku. Nejvýše položené arboretum v Polsku. Otevřeno od května do října, vstupné 10 zl. https://arboretumladek.pl/
Trojak
Vrchol s nadmořskou výškou 766 metrů nacházející se východně od města. Na vrcholu je umístěna vyhlídkova á plošina s hezkým výhledem na Kladskou kotlinu. Z Rynku v centru města dojdeme na Trojak po modré a červené značce po 3,6 km.
Zřícenina hradu Karpień (Zamek Karpień)
Ruiny středověkého hradu Karpień (Karpenstein) na vrcholu vrchu Karpiak v nadmořské výšce 782 metrů. Zbytky hradu se nachází východo jihovýchodně od centra města. Z Rynku v centru města dojdeme na Zřícenina hradu Karpień po modré a červené značce po 5 km.
Iglica
Vrchol Iglica s nadmořskou výškou 526 metrů se skalní vyhlídkou a kovovým křížem na vrcholu. Vrch Iglica najdeme asi 800 metrů severozápadně od centra vsi Stójków. A cca 2 km jihovýchodně od centra města Lądek-Zdrój.
Rozhledna na Borůvkové hoře (Wieża widokowa na Górze Borówkowej)
Borůvková hora (Borówkowa Góra) leží asi 5,5 km severovýchodně od centra města, dojdeme na ní asi po osmi kilometrech. Na vrcholu, kterým prochází polsko-česká hranice je 25 metrů vysoká rozhledna s hezkým výhledem.

Mapa