Kraków

Kraków, Polsko, aktualizováno leden 2020

Kraków (Krakow, Krakov)
Krakow je druhé největší polské město, centrum historické země Malopolsko a nynější metropole Malopolského vojvodství. Krakow je městem památek a také historickým sídlem polských králů. Jeho Staré město je zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO.

ZDE SI MŮŽETE STÁHNOUT PDF VERZI PRŮVODCE DO KAPSY – KRAKOW

Podrobné informace o Krakově najdete na stránkách Průvodce Krakovem

Doprava

Letiště

Hlavním krakowským letištěm a mimo jiné druhým největším letiště v Polsku je Letiště Kraków-Balice, Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice (KRK). Toto letiště najdeme v obci Balice asi 11 km západně od centra Krakowa. (GPS: 50°4’18.939″N, 19°48’3.886″E).
Z letiště do centra města, nebo z hlavního vlakového nádraží na letiště se nejlépe dostaneme vlakem, a to z nádraží Kraków Glówny do stanice Kraków Lotnisko/Airport (50°4’15.474″N, 19°48’5.238″E). Cesta trvá 18 minut a stojí 9 PLN. Jízdní řády najdete na webu společnosti Koleje Malopolskie. Vlaková stanice je za vícepodlažním parkovištěm a s terminálem je spojena lávkou.
Do centra města se z letiště dostaneme také autobusy městské dopravy, a to linkou 208 (cesta trvá 45 minut) a noční linkou 902. Jízdenka stojí 4,60 PLN. Autobusy stojí v centru města na zastávce Kraków Glówny Wschód, což je přímo před vlakovým nádražím Kraków Glówny. Jízdní řády najdete na http://rozklady.mpk.krakow.pl/
Web letiště: http://www.krakowairport.pl/

Vlak

Hlavní vlakové nádraží (Kraków Glówny, GPS:50°4’5.737″N, 19°56’56.006″E) leží poblíž krakowského starého města, a to asi 500 metrů severovýchodně, mezi ulicemi Pawia a Wita Stwosza. Přímo na hlavní náměstí je to asi jeden kilometr. Dopravu v okolí Krakowa zajišťují Koleje Malopolskie.

Bus

Hlavní autobusové nádraží (Dworzec MDA, aneb Malopolski Dworzec autobusowy, GPS:50°4’4.362″N, 19°56’59.869″E) najdeme na ulici Bosacka v těsné blízkosti hlavního vlakového nádraží (Kraków Glówny).

Autem

Jižně od Krakowa prochází dálnice A4 z Katowic (na kterou se zde dá napojit z dálnice A1 od hranic z ČR, z Bohumína a z české dálnice D1) která dále pokračuje na Tarnów, Rzeszów a hranice s Ukrajinou.

Doprava ve městě

Městská doprava v Krakowě je zajišťována autobusy a tramvajemi.  Síť MHD je rozdělena na dvě zóny-město Krakow a aglomeraci (tam patří i krakowské letiště). Dvacetiminutová jízdenka stojí 3,40 PLN, padesátiminutová (nebo na jednu cestu) je za 4,60 PLN, devadesátiminutová je za 6 PLN, 24hodinová stojí 15 PLN pro jednu zónu, 20 PLN pro dvě zóny. Výhodnou může být víkendová rodinná jízdenka platná pro až dva dospělé a až pět děti, která stojí pro obě zóny 16 PLN . Ceník jídného je na
http://kmkrakow.pl/bilety/ceny-biletow.html
Přehled linek, jízdní řády a další informace najdete na http://kmkrakow.pl/
Vyhledávač spojení najdete na https://www.e-podroznik.pl
Spíše turistickou atrakcí je tzv. „Vodní tramvaj“ (KTW,Krakowski Tramwaj Wodny) dopravní spojení loděmi po pravidelných trasách po řece Wisle, která je v provozu od května do září. Ceny jsou vyšší než v tramvajích a autobusech. Cena na městské trati Salwator-Wawel-Kazimierz je 10 PLN.
Jízdní řád najdete na http://www.tramwajwodny.net.pl/

Hotely a ubytování v Krakově

V Krakowě najdeme mnoho různých hotelů, stačí si jen vybrat podle vašeho vkusu a potřeb. Přehled hotelů v Krakowě s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete na Booking.com.Booking.com

Katedrála, Wawel, Krakov, Polsko
Katedrála na Wawelu, Krakow

Památky a zajímavosti aneb co musíte vidět v Krakově

Wawel
GPS: 50°3’16.094″N, 19°56’12.277″E
Návrší s Královským hradem a katedrálou sv. Stanislava a Václava a Dračí slují (Smocza Jama, což je jeskyně na západním úbočí, svázaná s legendou zabití draka rytířem Krakem)
Královský hrad Wawel
(Zamek Królewski na Wawelu) je dřívější sídlo polských králů. Nyní funguje jako muzeum. Je zde pět stálých expozic: reprezentativní královské komnaty (vstupné: letní sezóna 25 PLN/zimní sezóna 20 PLN, v neděli zdarma), soukromé královské komnaty (vstupné: letní sezóna 27 PLN/zimní sezóna 23 PLN), korunovační pokladnice a zbrojnice (vstupné: letní sezóna 25 PLN, v pondělí zdarma/zimní sezóna 20 PLN), výstava Wawel Zaginiony (vstupné: letní sezóna 12 PLN, v pondělí zdarma/zimní sezóna 10 PLN, v neděli zdarma) a expozici umění orientu (vstupné: letní sezóna 10 PLN/zimní sezóna 8 PLN). Dále je k dispozici sezónní trasa Budovy a zahrady Wawelu (18 PLN), Basta Sandomierska (5 PLN) a Smocza Jama (5 PLN). Vstup do areálu hradu je zdarma.
http://wawel.krakow.pl
Katedrála na Wawelu
Bazilika jenž bývala místem korunovace polských králů a ve které jsou pohřbení polští králové, sv. Stanislav a Sv. Hedvika z Anjou a významné polské osobnosti. Vstup do katedrály je bezplatný. Vstupné 14 Zl umožňuje shlédnout královské hroby, katedrální muzeum a zvon Zygmunt.
http://www.katedra-wawelska.pl/katedra-wawelska/zaplanuj-wizyte/
Krakowský rynek (Rynek glówny)
GPS:50°3’41.452″N, 19°56’12.555″E
Hlavní krakowské náměstí ve středu Starého města. Najdeme zde:
Sukkennice, gotická patrová tržnice uprostřed náměstí, dnes v ní najdeme prodejny suvenýrů. V patře pak Galerii polského umění 19. století spadající pod Muzeum Narodowe w Krakowie.
http://mnk.pl/wystawy/galeria-sztuki-polskiej-xix-wieku-w-sukiennicach
Radniční věž (Wieża ratuszowa )
Gotická věž ze 14. století. Jediná zachovalá část původní radnice.
Kostel Nanebevzetí Panny Marie (Kościół Mariacki)
Trojlodní cihlová gotická bazilika ze 14.-15. století stojí ve východním rohu náměstí. Vstupné 10 PLN, vstupné na věž 15 PLN (věž je uzavřena v lednu a v únoru).
http://mariacki.com/turysci/
Barbakán
Mezi Floriánskou branou a ul.Basztovou
GPS:50°3’54.680″N, 19°56’29.395″E
Gotická předsunutá brána městského opevnění pocházející z konce 15. století.
Floriánská brána (Brama Floriańska)
ul.Florianska
GPS:50°3’53.781″N, 19°56’28.970″E
Gotická městská brána, jedna z mála dochovaných částí středověkého opevnění Krakowa.
Dáma s hranostajem
Jeden z nejznámnějších portrétů na světě, dílo Leonarda da Vinci můžete vidět právě v Krakově. A to opět v místě  původního vystavení jimž je Muzeum Książąt Czartoryskich (ul. Piarska 15, Staré Město, poblíž Floriánské brány), což je část  Muzea Narodowego w Krakowie. Vstupné je 35 PLN. https://mnk.pl/oddzial/muzeum-ksiazat-czartoryskich
Kazimierz
Tradiční židovská čtvrt, která dnes tvoří jižní část Starého města. Dříve bývala samostatným městem. Centrem je ulice Szeroka. Dochovalo se zde několik synagog (např Stará synagoga na ul. Szeroka 24, nebo největší krakowská synagoga Izaaka na ul Kupa 16). Významnou památkou je Starý židovský hřbitov (Hřbitov Remu)

Tip jak ušetřit

Některé ze stálých expozic Královského hradu Wawel jsou některý den v týdnu přístupny zdarma. Jsou to: Reprezentativní královské komnaty (zdarma v neděli v zimní sezóně), Korunovační pokladnice a zbrojnice (zdarma v pondělí v letní sezóně), Výstava „Wawel Zaginiony“ (zdarma v pondělí v letní sezóně a v neděli v zimní sezóně). http://wawel.krakow.pl/pl/op/96/EKSPOZYCJE-STALE-godziny–ceny

Mapa Krakow (Krakov), Polsko
Turistická mapa centra Krakowa. Zdroj:“Mapy.cz“

Kam v okolí

Solný důl Wieliczka (Kopalnia soli Wieliczka)
Jeden z nejstarších solných dolů na světě. Pro turisty je zpřístupněno 3,5 km chodeb. Součástí prohlídky jsou také například solné sochy historických a mýtických postav, podzemní jezero a výstava a historii těžby soli. Důl je zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO. Vstupné (průvodce v polštině)  66 PLN, v červenci a v srpnu 73 PLN. Do Wieliczky se z Krakowa dostaneme nejlépe vlakem ze stanice Kraków Glówny na konečnou stanici Wieliczka Rynek-Kopalnia. Cesta trvá cca 25 minut a stojí 3,50 PLN.
http://www.wieliczka-saltmine.com/

Důležitá telefonní čísla

Záchranný systém: 112
Policie: 997
Zdravotnická záchranná služba: 999

Důležité adresy

České velvyslanectví v Polsku
ul. Koszykowa 181, Varšava
Telefon: +48/225 251 850
Nouzová linka: +48/608 298 988

Užitečné odkazy

Online nabídka ubytování v Polsku
Zájezdy do Polska
Turistická encyklopedie Polska