Kolín nad Rýnem (Köln)

Kolín nad Rýnem (Köln), Německo, říjen 2019

Kolín nad Rýnem

Kolín nad Rýnem (německy Köln, anglicky Cologne, polsky Kolonia) je čtvrté největší město Německa a největší město spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko, v roce 2018 měl Kolín nad Rýnem více než 1085000 obyvatel. Město leží na západě Německa, na řece Rýn, asi 33 km jihovýchodně od Düsseldorfu, 24 km severozápadně od Bonnu a cca 62 km od hranic Německa s Nizozemskem. Kolín nad Rýnem je mimo jiné známý svými četnými veletrhy.

ZDE SI MŮŽETE STÁHNOUT PDF VERZI PRŮVODCE DO KAPSY – KOLÍN NAD RÝNEM (KÖLN)

Hotely, ubytování

Přehled hotelů, hostelů, apartmánů a penziónů v Kolíně nad Rýnem s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete zdeBooking.com

Doprava

Letiště

Cologne/Bonn Airport, (Flughafen Köln/Bonn „Konrad Adenauer, CGN)
Letiště Kolín/Bonn (Heinrich-Steinmann-Straße 12, Porz) najdeme 15 km jihovýchodně od centra Kolína nad Rýnem. Do centra Kolína nad Rýnem se nejjednodušeji dostaneme vlakem S-Bahn linky S13 nebo S19 (cca 15 minut, za 3 EUR), které odjíždí ze železniční stanice „Köln/Bonn Flughafen“, která je před letištními terminály, a stojí na nádražích Köln Messe/Deutz a Köln Hbf.
Web letiště: http://www.koeln-bonn-airport.de

Vlak

Hlavní vlakové nádraží (Köln Hauptbahnhof, Köln Hbf, Trankgasse 11) leží vedle kolínské katedrály mezi náměstími Bahnhofsvorplatz a Breslauerplatz na západním břehu Rýna. Druhým velkým vlakovým nádražím je nádraží Köln Messe/Deutz, které leží na východním břehu řeky Rýn u areálu kolínského výstaviště, při náměstí Ottoplatz. Tyto dvě největší kolínské železniční stanice jsou od sebe vzdáleny cca 1,2 km. Dalším kolínským nádražím, kde zastavují vlaky ICE je železniční stanice Köln/Bonn Flughafen na letišti Kolín/Bonn.

Bus

Velké autobusové nádraží najdeme vedle hlavního vlakového nádraží (Köln Hbf) při náměstí Breslauer Platz, mezi vlakovým nádražím a Rýnem. Dalším větším autobusovým nádražím, kde stojí například autobusy Flixbus a Eurolines je Köln/Bonn Flughafen Busbahnhof na letišti Kolín/Bonn u Terminálu 2.

Doprava ve městě

MHD v Kolíně na Rýnem zajišťují rychlotramvaje, autobusy, vlaky příměstské železnice (S-Bahn, Stadsschnellbahn). Provozovatelem veřejné dopravy v Kolíně nad Rýnem je společnost Kölner Verkehrs-Betriebe (KVB).
Jízdenky pro samotný Kolín (zóna 1b): Jednotlivá jízdenka stoji 3 EUR, na jednu cestu jedním směrem, lze přestupovat. Jednodenní jízdenka stojí 8,80 EUR, pro skupinu až pěti osob pak 13,40 EUR. Víkendová jízdenka stojí 26,30 EUR. Jízdenky platí pro všechny druhy dopravy. Lze koupit i jízdenky na krátkou jízdu (Kurzstrecke) za 2 EUR. Jízdní řády, trasy linek a další informace najdete na https://www.kvb.koeln

Památky a zajímavosti aneb co musíte vidět v Kolíně nad Rýnem

Katedrála sv. Petra (Kölner Dom)
Domkloster 4, Innenstadt (centrum města), stanice metra „Dom/Hbf“.
Gotická katedrála sv. Petra s dvěma 157 metrů vysokými věžemi. Najdeme zde mimo jiné známý relikviář Tří králů. Katedrála je zapsána na Seznam Světového dědictví UNESCO. Vstupné do katedrály zdarma. Vstup na věž 5 EUR. Vstupné do katedrální pokladnice 6 EUR. Společné vstupné na věž a do pokladnice 8 EUR. https://www.koelner-dom.de
Románské kostely
Ve městě je dvanáct románských kostelů.
https://www.romanische-kirchen-koeln.de/
Mezi nejzajímavější patří:
Kostel sv. Martina (Gross St. Martin)
An Groß St. Martin 9, poblíž náměstí Alter Markt. Trojlodní bazilika s mohutnou věží.
Kostel sv. Marie na Kapitolu (St. Maria im Kapitol)
Marienplatz 19, cca 700 m jižně od katedrály. Největší z kolínských románských kostelů.
Kostel sv. Gereona (St. Gereon)
Gereonsdriesch 2, Staré Město, cca 800 západně od katedrály. Jeden z nejstarších kolínských kostelů s jednou z největších kupolí v Evropě.
Dům vůní 4711 (Dufthaus 4711)
Glockengasse 4. Dům kde vznikla známá kolínská voda 4711.
http://www.4711.com/dufthaus
Radnice (Historisches Rathaus)
Rathausplatz 2, u náměstí Alter Markt. Zastávka MHD „Rathaus“. Gotickorenesanční budova radnice s mohutnou gotickou věží.
Římsko-germánské muzeum (Romisch-Germanisches Museum)
Roncalliplatz 4, hned vedle katedrály. Postaveno na místě římské vily z 3. stol. Kromě antického umění je zde k vidění Dionysova mozaika a Pobliciova hrobka. Vstupné 3 EUR.
http://www.roemisch-germanisches-museum.de
V Kolíně nad Rýnem najdeme také mnoho dalších antických památek jako jsou pozůstatky římských hradeb, římské hrobky, zbytky římské silnice, praetorium
http://www.roemisch-germanisches-museum.de/Archaeological-Monuments
Městské brány
Dochovaly se tři středověké městské brány. Eigelsteintorburg na Ebertplatz, Hahnentor na Rudolfplatz a Severinstorburg na Chlodwigplatz.
Gürzenich
Martinstraße 29-37, Altstadt (Staré Město), zastávka MHD „Heumarkt“. Budova původně z 15. století, od 19. století pro koncerty, a jiné společenské a kulturní akce.
Botanická zahrada (Flora und Botanische Garten Köln)
Amsterdamer Straße 34, vedle ZOO, cca 2 km SV od hlavního nádraží, zastávka MHD „ZOO/Flora“. Vstupné zdarma.
ZOO Köln (Kölner ZOO)
Riehler Straße 173, Nippes, zastávka MHD „ZOO/Flora“. Kolínská zoologická zahrada. Vstupné 19,50 EUR.
https://www.koelnerzoo.de/
Museum Ludwig
Bischofsgartenstraße 1, v blízkosti dómu. Muzeum moderního umění. Vstupné 11 EUR. https://www.museum-ludwig.de
Muzeum čokolády (Imhoff-Schokoladenmuseum)
Am Schokoladenmuseum 1a. Muzeum čokolády. Vstupné 12,50 EUR.
https://www.schokoladenmuseum.de
Výstaviště (Messegelände Köln)
Deutz-Mülheimer Straße 109, ve čtvrti Deutz na východním břehu Rýna. Místo konání mnoha kolínských veletrhů a výstav. http://www.koelnmesse.com

Mapa

Mapa Kolína nad Rýnem, Německo
Mapa centra Kolína nad Rýnem. Zdroj:“Mapy.cz“.

Tip jak ušetřit

KölnCard

Karta, která vás opravňuje k bezplatnému použití MHD v Kolíně nad Rýnem. a také ke slevám při návštěvě mnoha muzeí a dalších turistických atrakcí. Cena pro jednu osobu: karta na 24 hodin za 9 EUR, karta na 48 hodin za 18 EUR. Cena pro skupinu až pěti osob: karta na 24 hodin stojí 19 EUR, karta na 48 hodin je za 38 EUR.
https://www.cologne-tourism.com/book-buy/koelncard

MuseumCard

Karta, která vás opravňuje k bezplatnému vstupu do těchto kolínských muzeí Museum Ludwig, Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud, Museum für Angewandte Kunst Köln, Museum für Ostasiatische Kunst, Museum Schnütgen, Rautenstrauch-Joest-Museum – Kulturen der Welt, Kölnisches Stadtmuseum a NS-Dokumentationszentrum a také k bezplatnému použití MHD v Kolíně nad Rýnem. První den platnosti karty. Karta platí dva dny a stojí 18 EUR, v rodinné verzi 20 EUR.
https://museenkoeln.de/portal/Museumscard-en