Kłodzko (Kladsko)

Kladsko (Kłodzko), Polsko, srpen 2023

Kladsko (Kłodzko)

Kłodzko pro které se v češtině používá název Kladsko a v němčině Glatz je město na jihozápadě Polska, centrum historického regionu Kladsko (polsky Ziemia kłodzka, dříve Kladské hrabství). Nyní je Kłodzko okresním městem (Powiat kłodzki, okres Kladsko) v Dolnoslezském vojvodství. Město se nachází 16 km západně a 22 km severovýchodně od polsko-české hranice v severovýchodní části Kladské doliny, na jihozápadním úpatí pohoří Góry Bardzkie. Kłodzko leží 16 km severně od města Bystrzyca Klodzka, 29 km východně od lázeňského města Kudowa-Zdrój, 35 km východně od českého Náchoda, 19 km severozápadně od lázeňského města Ladek-Zdrój, 45 km jihovýchodně od města Walbrzych a 79 km jiho jihozápadně od Wroclawi. Na začátku roku 2023 mělo Kłodzko 25 113 obyvatel.

ZDE SI MŮŽETE STÁHNOUT PDF VERZI PRŮVODCE DO KAPSY – Kłodzko (Kladsko)

Hotely, ubytování v Kladsku

Přehled levných i luxusních hotelů, penziónů, apartmánů a ubytování v soukromí v Kladsku a okolí s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete zde

Doprava

Autem

Přes Kłodzko vede silnice č. 8 (část evropské trasy E67) od českých hranic přes lázeňské město Kudowa-Zdrój a dále na Bardo, Ząbkowice Śląskie a Wroclaw. Silnice č. 33 se východně od města vyděluje ze silnice č. 8 a vede na jih přes města Bystrzyca Klodzka a Międzylesie, k bývalému hraničnímu přechodu Dolní Lipka/Boboszów. Další silnicí vedoucí přes Kłodzko je silnice č. 46 vedoucí z Kłodzka přes Zloty Stok a Paczków do Nysy.

Bus

Autobusové nádraží (Dworzec autobusowy) leží při náměstí Plac Jedności v blízkosti vlakového nádraží Kłodzko Miasto.

Vlak

Na území města jsou dvě železniční stanice, a to Kłodzko Miasto a Kłodzko Główne. Větší stanicí, ale dále vzdálenou od centra města je železniční stanice Kłodzko Główne, která leží mezi ulicemi Dworcowa a Towarowa, 1,4 km severně od náměstí Boleslawa Chrobrego v centru města. Železniční stanice Kłodzko Główne leží na železničních tratích č. 276 Wrocław- Międzylesie a č. 286 Kłodzko Główne-Wałbrzych Miasto, jezdí odsud i vlaky do lázeňského města Kudowa-Zdrój a náhradní doprava do města Stronie Śląskie přes lázeňské město Lądek-Zdrój. Před stanicí je autobusová zastávka „Kłodzko Główne“. Železniční stanice Kłodzko Miasto leží při ulici Juliusza Slowackiego, 500 metrů jihovýchodně od náměstí Boleslawa Chrobrego v centru města. Železniční stanice Kłodzko Miasto leží na železniční tratích č. 276 Wrocław. Międzylesie, jezdí odsud i vlaky do lázeňského města Kudowa-Zdrój, do Walbrzychu a náhradní doprava do města Stronie Śląskie přes lázeňské město Lądek-Zdrój.

Co musíte vidět aneb památky a zajímavosti v Kladsku

Kladská pevnost (Twierdza Kłodzko)
Pevnost jejíž hlavní část se rozkládá nad centrem města na kopci Góra Forteczna. Pevnost ze 17. a 18. století, jejíž stavba překryla původní přemyslovský hrad a augustiánský klášter, součástí jsou kasematy a soustava podzemních klenutých chodeb. Celý pevnostní komplex tvoří hlavní pevnost, pomocná pevnost Owcza Góra, městské opevnění a polní opevnění. Vstupné: Hlavní trasa plus podzemní chodby 55 zl, jen podzemní labyrint 35 zl. Jen horní trasa 35 zl. https://www.twierdza.klodzko.pl/
Kostel Nanebevzetí Panny Marie (Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny)
Plac Kościelny 1, v centru města. Pozdně gotický kostel s převážně barokním interiérem a vybavením. Postavený z iniciativy prvního pražského arcibiskupa Arnošta z Pardubic.
Klášter františkánů s kostelem Panny Marie Růžencové (Klasztor Franciszkanów i kościół Matki Boskiej Różańcowej)
Plac Franciszkański 1, na ostrově Piasek (Wyspa Piasek). Klášterní komplex s klášterem františkánů a trojlodní barokně přestavěnou bazilikou.
Kostel sv. Vojtěcha a sv. Jiří (Kościół św. Jerzego i św. Wojciecha)
Ve čtvrti Przedmieście Ząbkowickie, při ulici Waleriana Łukasińskiego. Kostel s přilehlým klášterem pocházející z poslední čtvrtiny 15. století.
Gotický most (Gotycki most na Młynówce)
Most přes kanál Mlynówka, vede přes něj ulice Wita Stwosza. Více než 52 metrů dlouhý most se čtyřmi oblouky pocházející z konce 14. století. Na mostě je šest barokních sousoší.
Muzeum Kladska (Muzeum Ziemi Kłodzkiej)
ul. Łukasiewicza 4. Regionální muzeum umístěné v bývalém jezuitském konviktu. Vstupné 15 zl, v sobotu vstup zdarma, v pondělí zavřeno. https://muzeum.klodzko.pl/

Radnice (Ratusz)
Plac Boleslawa Chrobrego, centrum města. Neorenesanční radnice z konce 19. století postavená na původních renesančních základech a s původní renesanční věží.
Lví fontána (Lwia fontanna)
Plac Boleslawa Chrobrego, centrum města. Barokní studna s fontánou pocházející z přelomu 17. a 18. století.
Minieuroland
ul. Noworudzka 11, 2,2 km severozápadně od centra města (plac Chrobrego). Park s více než čtyřiceti modely známých budov Kladska, Dolního Slezska, Evropy i světa. Vstupné 49 zl. https://minieuroland.pl/
Městské hradby (Mury miejskie w Kłodzku)
Dochované části městského opevnění. Nejzachovalejší fragmenty městských hradeb najdeme podél ulice Nad Kanałem, po obou stranách gotického mostu, podél ulice Stryjeńska, pod ulicí Łukasińskiego a mezi ulicemi Zycha i Traugutta.
Černá brána (Czarna brama)
Plac Kościelny, u kostela Nanebevzetí Panny Marie. Původně hřbitovní barokní brána se sochami svatých z roku 1703. Pozůstatek po zaniklém hřbitově.
Mariánský sloup (Kolumna Najświętszej Maryi Panny)
Plac Boleslawa Chrobrego, centrum města. Pozdně barokní mariánský sloup z roku 1680.

Mapa