Klatovy

Klatovy, Česká republika, duben 2020

Klatovy

Klatovy jsou město v jihozápadních Čechách v regionu Pošumaví. Klatovy jsou okresním městem okresu Klatovy v Plzeňském kraji. Klatovy leží asi 39 km jižně od centra Plzně a jen 13 km severně od hranice CHKO Šumava. V roce 2019 mělo město více než 22 000 obyvatel a jde tak o druhé největší město v Plzeňském kraji co do počtu obyvatel.

ZDE SI MŮŽETE STÁHNOUT PDF VERZI PRŮVODCE DO KAPSY – KLATOVY

Hotely, ubytování

Pehled hotelů v Klatovech a v okolí s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete zde.

Doprava

Vlak

Městem Klatovy procházejí dvě železniční tratě, a to železniční trať č 183 Plzeň – Klatovy – Železná Ruda a železniční trať č. 185 Horažďovice předměstí – Domažlice. V Klatovech jsou dvě železniční stanice, a to „Klatovy“ a „Klatovy město“. Hlavní železniční stanice „Klatovy“ leží na severovýchodním okraji Klatov, při ulici Nádražní, asi 1,7 km severovýchodně od centra města. Před nádražím je autobusová zastávka „Klatovy, nádraží ČD“ a asi 300 metrů východě se nachází klatovské autobusové nádraží. Touto železniční stanicí procházejí obě tratě, jak trať č. 183, tak trať č. 185. Železniční stanice „Klatovy město“ leží asi jeden kilometr od centra města, u křižovatky ulic U zastávky a Dragounská. Stanicí „Klatovy město“ prochází jen železniční trať č. 185.

Bus

Autobusové nádraží v Klatovech leží mezi ulicemi Nádražní, Hlávkova a Cibulkova, asi 300 metrů východně od budovy vlakového nádraží „Klatovy“. Sstojí zde regionální i dálkové autobusy.

Autem

Klatovy prochází od západu na východ silnice I/22 z Domažlic směrem dále na Horažďovice a Strakonice. Další silnice první třídy, a to I/27 (mezinárodní silnice E53), prochází městem od severu k jihu a to směrem od Mostu a Plzně dále na Železnou Rudu na česko-německé hranici.

Doprava ve městě

Ve městě jsou tři autobusové linky MHD a zajišťuje je společnost ČSAD autobusy Plzeň a.s . Jedna jízda stojí 8 Kč, jízdenky jsou nepřestupné. Více informací a schéma linek najdete na http://www.klatovynet.cz/www/data/klatovy/mhd/

Památky a zajímavosti, aneb co musíte vidět v Klatovech

Černá věž
Náměstí Míru 60, jihozápadní roh tohoto náměstí, naproti kostela Neposkvrněného početí Panny Marie a sv. Ignáce. Dominanta města. Necelých 82 metrů vysoká věž z poloviny 16. století, slouží i jako zvonice, je zde jeden z deseti největších zvonů v ČR, zvon Bartoloměj Ondřej zvaný „Vondra“. Na věži je vyhlídka, na ochozu v pátém patře, nutno vyjít 226 schodů.
Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie a sv. Ignáce
Mezi náměstím Míru a ulicemi Divadelní, Balbínova a Denisova, barokní jezuitský kostel z druhé poloviny 17. století. Cca do listopadu 2020 uzavřen kvůli rekonstrukci.
Klatovské katakomby
Divadelní 148., pod kostelem Neposkvrněného početí Panny Marie. Podzemní prostory určené k pohřbívání, které zde probíhalo do roku 1783. větrací systém katakomb umožńoval mumifikaci uložených těl. Dochovalo se jich kolem třiceti. Vstupné 90 Kč.
Barokní lékárna „U Bílého jednorožce“
Náměstí Míru 149, roh náměstí Míru a ulice Kpt. Jaroše. Muzeum lékárnictví v historické lékárně, která byla v provozu v letech 1776 až 1966. Vstupné 80 kč.
Galerie u Bílého jednorožce
Ve stejném domě jako barokní lékárna. Výstavní galerie. Vstupné 25 Kč, každou neděli vstup zdarma.

Kostel Narození Panny Marie
Mezi ulicemi Jirsova, Krameriova, Křížová a Václavská. Kostel původně z konce 13. století, mnohokrát přestavován. Kostel má barokní výzdobu. V oltáři je známý obraz Panny marie Klatovské.
Prohlídka s průvodcem – 50 kč.
Bílá věž
Vedle kostela narození Panny Marie. Slouží jako zvonice tohoto kostela, postavena byla v roce 1689 na místě původní zvonice. Po požáru 1758 přestavěna a bylo přistavěno patro.
Kaple Zjevení Panny Marie „Chaloupka“
Na začátku ul. Palackého. Barokní kaple z roku 1696, postavena na místě chalupy, kde byl přechováván zázračný obraz Panny Marie Klatovské.
Vlastivědné muzeum
Hostašova 1, cca 300 metrů jihovýchodně od náměstí Míru. Regionální muzeum. Vstupné 60 Kč. https://muzeum.klatovynet.cz/muzeumkt/
Pavilon skla
Hostašova 917. Expozice šumavského skla firmy Lötz. Vstupné 50 Kč. https://www.pask-klatovy.cz/lotz/
Městské hradby
Dochovaly se části městských hradeb, zejména v Hostašových sadech a v sadě Na Valech. Zachovaly se také dvě kruhové bašty Okrouhlice, které byly součástí opevnění, a to při ul. Václavská a ve Vrchlického sadech.
Kostel sv. Vavřince
ul. Plánická, kousek od jihovýchodního rohu náměstí Míru. Barokní kostel z přelomu 17. a 18. století. Otevřeno duben-říjen. Vstupné 10 Kč.
Hůrka
Kopec na západním okraji města. Je zde rozhledna Hůrka postavena na zbytcích kostela sv. Anny. Vstupné 25 Kč. Na východním svahu vrchu Hůrka je kostel sv. Martina, původně z 13. století, přestavěn barokně v polovině 18. století.

Mapa

Mapa Klatovy
Mapa centra Klatov. Zdroj:“Mapy.cz“.

Kam v okolí

Zřícenina hradu a zámek Klenová
Rozsáhlá zřícenina středověkého hradu a k ní přistavěný novogotický zámek z devatenáctého století stojící na kopci Klenová, u stejnojmenné obce, 1,5 km jihovýchodně od Janovic nad Úhlavou a 9 km jihozápadně od centra Klatov. Na hradě se roku 1564 narodil známý Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic. Na Klenové najdete jak expozici zaměřenou na dějiny hradu a zámku , tak výstavu špičkového českého i zahraničního umění. Otevřeno od dubna do října. Vstupné 80 Kč.
https://www.gkk.cz/cs/pro-navstevniky/hrad-a-zamek/
Hrad Švihov
Hrad Švihov je gotický vodní hrad, který stojí na jihovýchodním okraji města Švihov, 9 km severně od centra Klatov. Na hradě se natáčela pohádka Tři oříšky pro popelku. Hrad je přístupný veřejnosti. Základní okruh „Život na šlechtickém sídle“ – vstupné 150 Kč. https://www.hradsvihov.cz
Hrad Velhartice
Hrad z konce třináctého století stojící na jihovýchodním konci Velhartic, 16 km jihozápadně od Klatov. Hrad který sestává z gotické části a renesančního křídla je veřejnosti přístupný. Základní okruh „Gotický hrad“ – vstupné 120 Kč. Základní okruh „Renesanční zámek“ -vstupné 100 Kč.
https://www.hrad-velhartice.cz
Zámek Chudenice
Zámek Chudenice najdeme v centru městyse Chudenice, 12 km severozápadně od centra Klatov. Zámek je přístupný. Vstupné na hlavní prohlídkový okruh je 100 Kč.
https://www.zamekchudenice.cz/zamekchudenice/