Katovice (Katowice)

Katowice (Katovice), Polsko, prosinec 2019

Katowice (Katowice)
Katowice (česky Katovice, německy Kattowitz, v letech 1953-56 Stalinogród) jsou město ležící v jižním Polsku, asi 85 km severovýchodně od Ostravy. Je to největší město hornoslezské průmyslové aglomerace (kam patří například i Sosnowiec, Chorzow, Bytom, Gliwice, Zabrze), jsou významným průmyslovým centrem, dopravní křižovatkou a také významným městem historického Horního Slezska. Nyní jsou Katowice administrativním centrem Slezského vojvodství.

ZDE SI MŮŽETE STÁHNOUT PDF VERZI PRŮVODCE DO KAPSY – KATOVICE (KATOWICE)

Hotely, ubytování

Přehled hotelů v Katowicích a okolí s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete zde.Booking.com

Doprava

Autem

Katowicemi prochází dálnice A4 (Autostrada A4) ze směru od hranic s Německem, Wroclaw, Opole, Gliwice a pokračuje směr Krakow, Rzeszow a hranice s Ukrajinou. Z Ostravy se do katowic nejrychleji dostaneme po dálnici D1 přes Bohumín na státní hranici a dále po polské dálnici A1, před Gliwicemi pak pokračovat po dálnici A4. Z Ostravy je to do Katowic cca 85 km.

Vlak

Katowice jsou významným železničním uzlem, projíždějí jimi mimo jiné vlaky z Vídně a Ostravy do Varšavy. Hlavním nádražím je železniční stanice (stacja kolejowa) „Katowice“, která se nachází v centrální části města mezi ulicemi „Dworcowa“ a „Andrzeja“ asi tři sta metrů jihozápadně od Rynku. K budově železniční stanice Katowice přiléhá nákupní galerie Galeria Katowicka.
Dalšími železničními zastávkami v Katowicích jsou Katowice Ligota, Katowice Szopienice Południowe, Katowice Podlesie, Katowice Piotrowice, Katowice Załęże, Katowice Zawodzie.

Bus

Hlavní autobusové nádraží (Dworzec autobusowy), kde stojí dálkové autobusové linky najdeme při ulici „Księdza Piotra Skargi“ asi pět set metrů severně od vlakového nádraží.

Letiště

Asi třicet kilometrů severně od centra Katowic, v obci Pyrzowice se nachází mezinárodní letiště Katowice-Pyrzowice (Katowice Airport, Letiště Katowice).
Z vlakového nádraží v Katowicích (respektive z autobusového stanoviště „Katowice Dworzec“ mezi vlakovým nádražím Katowice a nákupní galerií Galeria Katowicka) můžete na letiště dojet přímými autobusovými linkami „Linie lotniskowe“ od společnosti ZTM · Zarząd Transportu Metropolitalnego. Jsou to linky AP2 a AP3. Cesta trvá linkou AP2 cca hodinu a linkou AP3 jen 46 minut. Na linkách AP2 a AP3 neplatí obvyklé jízdenky ZTM, je třeba zakoupit speciální 24 hodinovou jízdenku (24 Lotnisko). Tato jízdenka stojí 14 PLN a lze jí využít i na další cestování dopravními prostředky ZTM během 24 hodin od označení ve vozidle nebo od zakoupení u řidiče. Jízdenky lze koupit v automatu, nebo u řidiče (platba u řidiče je možná jen v hotovosti). Více informací na https://www.metropoliaztm.pl/pl/s/linie-na-lotnisko

Levnější, ale časově delší možností je použití MHD. Pak můžete cestovat například tramvají číslo 19 od vlakového nádraží ze zastávky „Katowice Dworzec PKP“ na zastávku „Rozbark Siemienowicka“ a po asi stometrovém přesunu na stejnojmennou autobusovou zastávku na bus číslo 85 směrem na letiště, zastávka „Pyrzowice Port Lotniczy“. Cesta trvá asi hodinu a čtyřicet minut. Jízdní řády a vyhledávač spojení najdete na https://www.metropoliaztm.pl/pl/

Katovice (Katowice), Polsko
Centrum Katowic

Doprava ve městě

MHD v Katowicích a v hornoslezské aglomeraci je koordinovaná společností Komunikacyjny Związek Komunalny Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (KZK GOP). MHD je zajišťována autobusy a tramvajemi. Schéma linek, jízní řády i aktuální informace o tarifu najdete na http://www.kzkgop.com.pl/
Jízdenky koupíme v obchodech, v automatech, u řidiče. Jízdenky se musí označit. Jako papírové jízdenky koupíte jízdenku na jízdu v jedné obci nebo na 20 minut s možností přestupu za 3,30 PLN, pro přejezd v hranicích dvou sousedních obcí, nebo na 40 minut za 3,80 PLN a jízdenku pro jednorázovou cestu v hranicích tří a více obcí nebo na 90 minut za 4,80 PLN. Tuto jízdenku jako jedinou koupíte u řidiče.

Památky a zajímavosti aneb co musíte vidět v Katowicích

Kostel sv Archanděla Michaela (Kościół św. Michała Archanioła)
Park Kościuszki, městská část Brynow. Cca 2,5 km jižně od vlakového nádraží, po červené značce. Zastávka tramvají „Brynów Zgrebnioka“.. Dřevěný kostel, nejstarší stavba ve městě. Pochází z roku 1510, stál však v jihoslezské vsi Syrynia. V roce 1938 byl přenesen do Parku Kościuszki jako první stavba připravovaného skanzenu, který však nakonec nebyl zealizován.
Katedrála Krista Krále (Katedra Chrystusa Króla)
křižovatka ulic Powstanców a Wita Sztwosza, asi 900 m jihovýchodně od vlakového nádraží. Neoklasicistní stavba kostela z let 1927-1955. Největší katedrála v Polsku.
Památník slezských povstalců (Pomnik Powstańców Śląskich)
Park Powstańców Śląskich. 400 metrů severně od Rynku. Památník z roku 1967 ve formě tří orlích křídel na paměť tří slezských povstání v letech 1919-21. Největší památník v Polsku.
Drapacz Chmur
ul. Żwirki i Wigury 15−17, asi pět set metrů jižně od vlakového nádraží. Výšková budova z oku 1934, jedna z nejzajímavějších funkcionalistických budov v Polsku. V době dostavby druhá nejvyšší budova v Polsku.
Slezské muzeum (Muzeum Śląskie)
Regionální muzeum zaměřené na historii, umění, přírodu a etnologii Slezska.
ul. Tadeusza Dobrowolskiego 1, zastávka busu „Katowice Strefa Kultury Muzeum Śląskie“, asi 1,4 km severovýchodně od Rynku. Nový komplex budov muzea v areálu bývalého dolu Katowice (Kopalnia Węgla Kamiennego Katowice). Spolu s dalšími institucemi tu tvoří nové kulturní centrum „Strefa Kultury“. Vstupné na všechny výstavy 24 PLN. Vyhlídková věž 5 PLN. Každé úterý vstup zdarma.
https://muzeumslaskie.pl
Muzeum historie Katowic (Muzeum Historii Katowic)
Hlavní budova na ul. ks. Józefa Szafranka 9, asi 1 km východně od vlakového nádraží. Muzeum zaměřené na historii města. Vstupné 12 PLN. V pondělí zavřeno. Každé úterý vstup zdarma.
http://www.mhk.katowice.pl/
Nikiszowiec
Zachovalá dělnická kolonie městského typu z prvních dvaceti let 20. století. Leží asi pět km jihovýchodně od centra města.
Je zde pobočka Muzea historie Katowic, věnovaná etnologii města, (ul. Rymarska 4, vstupné 12 PLN, pondělí zavřeno, v úterý vstup zdarma)
Spodek
Aleja Korfantego 35, sedm set metrů severně od Rynku. Nejbližší zastávka tramvaje „Katowice Spodek“, případně „Katowice Rondo“. Víceúčelová hala připomínající tvarem UFO.
ZOO (Śląski Ogród Zoologiczny)
Promenada Gen. Jerz. Ziętka 7, Chorzów, Zoologická zahrada v areálu Parku Śląskiego. Nejbližší zastávka tramvají „WPKiW Śląski Ogród Zoologiczny“, od vlak. Nádraží tramvaj č. 19 za 17 minut. Mezi nejatraktivnější zvířata patří nosorožec bílý, slon indický, tygr amurský, gepardi, žirafy.
Vstupné listopad-březen 15 PLN, duben-říjen 20 PLN.
Součástí areálu zoologické zahrady je i Údolí dinosaurů (Kotlina dinozaurów)
http://zoo.silesia.pl/

Mapa

Mapa Katowic, Polsko
Turistická mapa centra Katovic. Zdroj:“Mapy.cz“

Důležitá telefonní čísla

Záchranný systém: 112
Policie: 997
Zdravotnická záchranná služba: 999
Nouzová linka Českého velvyslanectví v Polsku : +48/608 298 988

Užitečné odkazy

Online nabídka ubytování v Polsku
Levné letenky do Polska
Zájezdy do Polska