Karviná

Karviná je město na severovýchodě České republiky, na hranicích s Polskem, asi dvacet kilometrů východně od Ostravy. Karviná, jenž má okolo šedesáti tisíc obyvatel leží v Moravskoslezském kraji, na území historického Těšínského Slezska. Město sestává z několika městských částí, které bývaly dříve samostatnými městy a obcemi. Nynějším centrem Karviné je centrum bývalého Fryštátu.

ZDE SI MŮŽETE STÁHNOUT PDF VERZI PRŮVODCE DO KAPSY – KARVINÁ

Doprava

Vlak

Karviná leží na železniční trati spojující Prahu a Ostravu se Žilinou a Košicemi (konkrétně trať č. 320 Bohumín-Čadca). Na karvinském hlavním nádraží stojí i většina mezinárodních rychlíků. Z nádraží dojdete do centra města i pěšky. Na stejné trati jako hlavní nádraží leží také železniční zastávka Karviná-Darkov, kde však zastavují jen některé osobní vlaky.

Bus

Karviná má časté autobusové spojení s Ostravou, Českým Těším, Havířovem a dalšími blízkými městy. Existuje autobusová linka do Brna (Student Agency). Autobusové nádraží se nachází u hlavního vlakového nádraží.

Autem

Karviná leží na silnici spojující Ostravu s Českým Těšínem.

Doprava ve městě

MHD: Ve městě je několik autobusových linek MHD. Jizdenka na jednu cestu ve městě stojí při platbě v hotovosti v autobuse 15 Kč. Autobusové nádraží je vedle železniční stanice Karviná-Hlavní nádraží.

Hotely, ubytování

Přehled hotelů v Karviné a okolí s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete na Booking.com.

Kostel Povýšení sv. Kříže v Karviné
Kostel Povýšení sv. Kříže z pohledu ze Zámeckého parku, Karviná

Památky a zajímavost aneb co musíte vidět v Karviné

Zámek Fryštát
Masarykovo náměstí 1, Karviná-Fryštát
GPS: 49°51’12.791″N, 18°32’27.454″E
Empírový zámek s velkým parkem, který najdeme v centru Fryštátu na Masarykově náměstí. V zámku je expozice dobových interiérů. Jsou zde shromážděny sbírky ze tří zámků, které se nacházely na území nynější Karviné. Ve vedlejší zámecké budově tzv. Lottyhausu najdete expozici českého umění 19. století ze sbírek NG v Praze. Zámecká expozice je přístupná v období od 1. dubna do 31. října. Expozice českého umění celoročně.
http://zamek-frystat.cz
Náměstí ve Fryštátě
Masarykovo náměstí, Karviná-Fryštát
GPS: 49°51’15.335″N, 18°32’30.571″E
Centrum Karviné, dříve centrum samostatného Fryštátu. Najdeme zde budovu fryštátské radnice, fryštátský zámek, sochu TGM a také litinovou kašnu z roku 1900, která je dominantou samotné plochy náměstí. Na náměstí dojdete pohodlně pěšky z vlakového nádraží.
Darkovský most
Lázeňská, Karviná-Darkov
GPS: 49°50’25.758″N, 18°32’44.999″E
Darkovský most, nebo také most Sokolovských hrdinů je železobetonový obloukový, původně silniční, most přes řeku Olzu v karvinské městské části Lázně Darkov. Most je dlouhý 56 metrů a pochází z roku 1925.
Kostel povýšení sv. Kříže
Masarykovo náměstí, Karviná-Fryštát
GPS: 49°51’12.818″N, 18°32’24.976″E
Největší karvinský kostel stojící ve Fryštátě vedle fryštátského zámku, s nímž je spojen chodbou. Kostel je pozdně gotický s renesančními úpravami, ve dvacátém století mu byla zvýšena střecha. Mezi kostelem a zámkem najdeme vchod do parku Boženy Němcové (zámecký park). Před kostelem je socha sv. Patrika.
Radnice
Masarykovo nám. 71/26, Karviná-Fryštát
GPS: 49°51’14.622″N, 18°32’33.249″E
Budova původní fryštácké radnice s výraznou renesanční věží z konce 16. století. Na budově najdeme kus řetězu z původního fryštátského pranýře. V objektu radnice je Městské informační centrum a Galerie Pod Věží.

Mapa

Mapa Karviné, Moravskoslezský kraj
Turistická mapa centra Karviné. Zdroj:“Mapy.cz“

Zajímavosti v blízkém okolí

Kostel sv. Petra z Alkantary
Karviná-Doly
GPS: 49°50’4.111″N, 18°29’20.934″E
Známý „šikmý kostel“, jednu z největších atrakcí Karvinska najdeme „za městem“ v části Doly (původní Karvinna) při silnici na Ostravu. V kostele se konají nedělní bohoslužby v 9:30. Skupinové prohlídky lze domluvit na telefonu 596 314 455.