Javorník

Javorník, Česká republika, duben 2019

Javorník

Javorník je město v okrese Jeseník v Olomouckém kraji. Město leží na severovýchodním úpatí Rychlebských hor asi 23 km severozápadně od okresního města Jeseník, 48 km severně od Šumperku, 91 km severně od krajského města Olomouc, 14 km jihozápadně od polského města Otmuchów a 25 km od polského města Nysa a 11 km severovýchodně od polského lázeňského města Lądek-Zdrój. V němčině se pro město používá název Jauernig.

ZDE SI MŮŽETE STÁHNOUT PDF VERZI PRŮVODCE DO KAPSY – JAVORNÍK

Hotely, ubytování

Přehled možností ubytování v Javorníku a okolí s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete zde

Doprava

Vlak

V Javorníku je železniční stanice „Javorník ve Slezsku“, která je konečnou stanicí na železniční trati č. 295 Lipová-lázně-Javorník ve Slezsku. Vlakové nádraží najdeme na ulici Nádražní, asi 1 km od centra města (nám. Svobody), odkud k nádraží dojdeme po zelezné značce.

Bus

Autobusové stanoviště v Javorníku se nachází pod Jánským vrchem, respektive pod zámkem Jánský vrch, poblíž centra města, při ulici Mírová, asi sto metrů od radnice a náměstí Svobody.

Autem

Javorníkem prochází silnice I. třídy číslo 60 z Jeseníku přes Žulovou, která dále pokračuje směrem k česko-polské hranici a dále do polského Pačkova a také silnice II. třídy č. 457 z Osoblahy, Zlatých Hor a Vidnavy a dále přes Javorník k česko-polské hranici do polského města Lądek-Zdrój.

Památky a zajímavosti aneb co musíte vidět v Javorníku

Zámek Jánský vrch
Zámek položený nad centrem Javorníku. Do roku 1945 býval letní rezidencí vratislavských biskupů. Dnes je přístupný veřejnosti. Kromě zámeckých interiérů zde můžeme vidět i velkou sbírku dýmek.. V zimním období bývá zámek uzavřen. Základní okruh (Reprezentační místnosti a expozice dýmek) vstupné 130 Kč.
https://www.zamek-janskyvrch.cz
Kostel Nejsvětější Trojice
Náměstí Svobody, centrum města. Barokní kostel z 18. století. U kostela stojí socha sv. jana Nepomuckého z roku 1812.
Kostel sv. Kříže
ul. Havlíčkova. Románsko-gotický kostel zřejmě z doby okolo roku 1260. Slouží jako hřbitovní kostel.
Městské muzeum
Nádražní 160, kulturní dům, bývalá Latzelova vila. Městské muzeum. Vstupné 40 Kč. Před kulturním domem je Geopark zahrádka bludných balvanů.
Račí údolí
Hluboké údolí podél Račího potoka, 3,2 km po modré značce z centra Javorníku. Je zde Tančírna v Račím údolí, secesní budova restaurace s tanečním sálem. Je zde i informační centrum. Nad Račím údolím jsou zříceniny hradů Rychleby (Reichenstein) a Pustý zámek a skalní útvar Čertovy kazatelny s dvěma vyhlídkovými plošinami.

Mapa

Mapa Javorníku, okres Jeseník
Turistická mapa centra javorníku. Zdroj:“Mapy.cz“.