Jastarnia

Jastarnia, Polsko, srpen 2023

Jastarnia je město a vyhledávané turistické letovisko na polském pobřeží Baltského moře. Město patří do okresu Puck (Powiat pucki) a do Pomořského vojvodství (Województwo pomorskie). Jastarnia leží zhruba uprostřed Helské kosy asi 20 km od Wladyslawowa a 13 km od města Hel. Jastarnia je po Helu druhým největším městem na Helské kose, v roce 2016 zde žilo 2734 obyvatel. Součástí obce Jastarnia jsou také vesnice a osady Jurata, Kuźnica a Syberia.

ZDE SI MŮŽETE STÁHNOUT PDF VERZI PRŮVODCE DO KAPSY – JASTARNIA

Hotely, ubytování v Jastarni

Přehled levných i luxusních hotelů, penziónů, apartmánů a ubytování v soukromí v Jastarni a okolí s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete zde

Doprava

Autem

Přes Jastarniu vede silnice 216 (Droga wojewódzka 216), která začíná v Redě a vede přes Puck, Wladyslawowo a celou Helskou kosu až do Helu.

Bus

Přes Jastarniu jezdí autobus linky 669 (dříve 666) z Wladyslawowa do Helu. https://www.pksgdynia.pl/

Vlak

Železniční stanice Jastarnia leží na železniční trati 213 Reda-Hel. Vlakové nádraží (Dworzec PKP) najdeme při ulici Księdza Pawła Stefańskiego na severozápadním okraji Jastarni, nedaleko od centra města. V Jastarni je také další železniční zastávka a to „Jastarnia Wczasy“, ležící na stejné trati mezi železničními zastávkami Kuźnica a Jastarnia a tedy blíže Wladyslawowu.

Loď

Přístav s přístavištěm jachet a s přístavištěm lodí (Przystań morska) je na jihozápadním okraji Jastarni mezi ulicemi Adama Mickiewicza, Rybacka a Portowa na straně Pucké zátoky. Přístaviště lodí osobní dopravy (Przystań tramwaju Wodnego) je u ulice Portowa na pravé straně přístavu.
V sezóně jsou v provozu plavby z Jastarni do přístavu v Helu (Tramwaj Wodny), plavba jedním směrem trvá asi hodinu, další informace na https://tramwaj-wodny-jastarnia-hel.business.site/

Co musíte vidět aneb památky a zajímavosti v Jastarni

Molo (Molo w Jastarni)
Molo v Jastarni je dlouhé sto dvacet metrů a pochází z roku 2005. Molo se nachází na jižním pobřeží města, ze strany Pucké zátoky a je prodloužením ulice Mariana Stelmaszczyka.
Kostel Navštívení Panny Marie (Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Jastarni)
ul. Księdza Stefańskiego 32. Cihlový kostel s bílou věží postavený v novobarokním slohu v roce 1932. V interiéru kostela najdeme rybářské motivy.
Hřbitovní hora (Czmentarzowa Góra)
Hřbitovní hora je kopec který byl po několik staletí pohřebištěm obyvatel Boru, což je východní části dnešní Jastarnie. Byla zde také pohřbívána těla, která vyplavilo moře.
Rybářské muzeum (Muzeum Rybackie Pod Strzechą w Jastarni)
ul. Adama Mickiewicza 115. Malé soukromé rybářské muzeum, které najdeme tři sta metrů východně od přístavu.
Rybářská chalupa (Chata Rybacka)
ul. Rynkowa 10, poblíž kostela. Budova byla postavena ze dřeva ztroskotaných lodí, které bylo vyvrženo na pobřeží. Je zde malé muzeum představující rybářské potřeby a nářadí z patnáctého až devatenáctého století. Vstupné je dobrovolné.

Systém opevnění z roku 1939 (Ośrodek Oporu Jastarnia)
Soustava opevnění z doby před druhou světovou válkou. Systém se skládá ze čtyř těžkých pevností (Saragossa, Sęp, Sabała, Sokoł) a z objektů lehkého opevnění. Pevnosti najdeme anecelé tři kilometry severovýchodně od centra Jastarni Z centra města tam dojdeme po modré značce. Muzeum nese jméno Skansen Fortyfikacji II Rzeczypospolitej im. Kontradmirała Włodzimierza Steyera.
Maják (Latarnia Morska)
Maják vysoký 13,5 metrů. Je to jeden ze dvou celokovových majáků v Polsku a zároveň nejnižší maják na polském pobřeží. Maják byl postaven v roce 1950 a najdeme jej u ulic Droga leśna a Do plažy. Maják je však nepřístupný.

Pláže v Jastarni

Pláže v Jatarni se nacházejí z obou stran Helské kosy, jak ze strany Pucké zátoky, tak ze strany Baltského moře. Ze strany Baltského moře se pláže v Jastarni táhnou po celé délce pobřeží. U vstupu 46 je pláž a zázemí pro handicapované osoby. Pláž pro psy je u vstupu 55. Ze strany Pucké zátoky najdeme pláž mezi přístavem a molem.

Mapa