Hrad Starý Jičín

Hrad Starý Jičín, Česká republika, březen 2023

Hrad Starý Jičín, Starý Jičín GPS: 49°34’59.174″N, 17°57’47.752″E
Zříceninu hradu Starý Jičín najdeme na Starojickém kopci nad obcí Starý Jičín v okrese Nový Jičín v Moravskoslezském kraji, asi 5 km jihozápadně od Nového Jičína. Jde o rozlehlou a výraznou zříceninu původně ranně gotického hradu na kopci, jehož vrchol dosahuje nadmořské výšky 496 metrů.

Historie hradu

Hrad byl zřejmě postaven někdy na přelomu 12. a 13. století na místě dřevěné tvrze a sloužil zejména k ochraně obchodní cesty, tzv. „Jantarové stezky“. Prvním známým majitelem hradu, jenž tehdy nesl jméno Ditschin, byl v roce 1230 Arnold z Hugeswagenu, člen družiny krále Přemysla Otakara I. Během 16. a začátku 17. století byl hrad renesančně upravován. Během Třicetileté války byl hrad poničen a značně zchátral, navíc od této doby přestal být dostatečně udržován a postupem času se změnil v zříceninu. V roce 1996 byla zrekonstruována hradní věž.

Jak na hrad

Vlak: Vlakem se do Starého jičína, respektive na stejnojmenný hrad dostaneme tak, že vystoupíme v Suchdole nad Odrou, který leží na hlavní železniční trati Praha-Ostrava a to mezi Hranicemi na Moravě a Studénkou. Z nádraží v Suchdole pak půjdeme po žluté značce až na hrad (cca 9 km). Případně můžeme jet vlakem ze Suchdolu do Nového Jičína, z nádraží po červené značce přes město a za vrcholem kopce Svinec pak po žluté značce na hrad.
Bus: Nejbližší autobusovou zastávkou je zastávka „Starý Jičín, náměstí“ v centru obce Starý Jičín, kde stojí regionální autobusy. Na hrad je to pak asi 900 metrů
Autem: Do Starého Jičína se dostaneme z Nového Jičína po silnici přes Loučku. Z dálnice D1 do Starého Jičína dojedeme po odbočení na silnici 48 respektive R48 u Bělotína, z této silnice pak u Starého Jičína sjedeme do obce. Nejbližší parkoviště je za kostelem u hřbitova (GPS: 49°34’43.898″N, 17°57’40.104″E) asi 800 metrů od hradu.

Otevírací doba

Zřícenina hradu je otevřena neomezeně po celý rok a vstupné do areálu se neplatí. Strážní věž s rozhlednou a s expozicí o historii hradu je otevřena v dubnu, květnu, září a v říjnu o víkendech a svátcích od 10 do 17 hodin, v červnu a v srpnu denně úterý až pátek 10-12:30 a 13:15-17 a soboty, neděle a svátky od 10 do 17 hodin.

Expozice

V rekonstruované strážní věži najdeme expozici o historii hradu a panství Starý Jičín. Můžete zde vidět maketu hrady, fotografie hradu, archeologické nálezy, ale třeba i mučící nástroje. Z rozhledny ve strážní věži můžete pozorovat široké okolí.

Vstupné

Zřícenina hradu je otevřena neomezeně po celý rok a vstupné do areálu hradu se neplatí, je zpoplatněn pouze vstup do strážní věže s rozhlednou a vstupné je 40 Kč pro dospělé, 20 Kč pro seniory nad 65 let a 20 Kč pro děti od 6 let.

Hotely, ubytování v okolí

Přehled hotelů v okolí Starého Jičína s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete na Booking.com.

Mapa

Další informace

Web hradu Starý Jičín: https://www.hradstaryjicin.cz/