Hrad Sovinec

Hrad Sovinec, Česká republika, březen 2023

Hrad Sovinec, Sovinec, okres Bruntál GPS: 49°50’14.907″N, 17°14’46.128″E

Hrad Sovinec (Eulenburg) najdeme ve stejnojmenné vsi v okrese Bruntál, v Moravskoslezském kraji, asi 15 km jižně od Rýmařova.

Historie hradu

Jde o rozsáhlý hradní areál založený v první polovině 14. století pány ze Sovince.Hrad prošel několika přestavbam i, v první polovině 17. století byl mohutně opevněn. V polovině 19. stol. byla část hradu zbourána a byl zde postaven pozdně empírový kostel sv. Augustýna. Kostelní věž vznikla přestavbou ze strážní věže. Od roku 1623 do roku 1939 patřil hrad Řádu Německých rytířů.V letech 1940-1942 zde byl zajatecký tábor, určený zejména pro francouzské důstojníky. V květnu 1945 hrad vyhořel.

Jak na hrad

Vlak: Nejbližší železniční stanice je v patnáct kilometrů vzdáleném Rýmařov.ě.
Bus: Busem na zastávku Jiříkov, Sovinec. Přes Sovinec jezdí autobusy z Rýmařova a Šternberka. Zastávka je od hradu vzdálena zhruba sto metrů.
Autem: Ze silnice č. 449 mezi Rýmařovem a Uničovem je třeba odbočit v Krásné Loučce, případně ze silnice č. 445 mezi Rýmařovem a Šternberkem odbočit směrem na Jiříkov. Parkoviště je v obci, zhruba sto metrů od hradu.

Otevírací doba

Duben a říjen: úterý až neděle 9-17, květen až září: 9-18

Prohlídky

Základní okruh – Prohlídka vnějších i vnitřních prostor hradu s průvodcem včetně stálých expozic a sezonních výstav. Délka prohlídky je asi 60 minut.
Vnější opevnění – Prohlídková trasa barokním opevněním hradu s průvodcem. Délka prohlídky je asi 60 minut.
Pro práčata – Dětská prohlídka. Délka asi 40 minut.
Vstup bez průvodce – Vnější prostory hradu včetně věře s vyhlídkou.

Vstupné

Plné vstupné:
Základní okruh: 150 Kč
Vnější opevnění: 150 Kč
Pro práčata: 150 Kč
Vstup bez průvodce: 100 Kč

Hotely, ubytování v okolí

Přehled hotelů v okolí hradu Sovinec s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete na Booking.com.

Mapa

Další informace

Web hradu Sovinec: https://www.mubr.cz/sovinec