Hrad Bítov

Hrad Bítov, Česká republika, březen 2023

Bítov 1, GPS: 48°56’35.228″N, 15°42’5.226″E
Státní hrad Bítov najdeme asi deset kilometrů severozápadně od Vanova nad Dyjí v okrese Znojmo v Jihomoravském kraji. Hrad se vypíná nad východní částí vodní nádrže Vranov.

Hrad byl postaven v 11. století na místě velkomoravského hradiště jako jeden z hradů, který měl chránit jižní hranici státu. Hrad byl přestavován ve 13. století a poté za Lichtenburků ve století čtrnáctém. V 17. století za Jankovských z Vlašimi byl hrad přestavěn na barokní opevněný zámek. V 19. století pak Daunové provedli romantickou gotizující přestavbu.

Jak na hrad

Vlak: Nejblížší železniční zastávkou jsou Rácovice na trati č. 243 mezi Moravskými Budějovicemi a Jemnicí. Z Rácovic to je na hrad Bítov cca 12,6 km, nejdříve po modré značce přes Velký Újezd a Dešov na rozcestí „Vraneč.rozcestí“ a poté po zelené značce k hradu Bítov.
Bus: Nejbližší autobusová zastávka je „Bítov, rozcestí“, z ní je to k hradu Bítov cca 1,9 km po neznačené cestě. Další blízkou zastávkou je zastávka „Zblovice“, ze které je to na hrad Bítov 2,6 km po zelené značce. Další dostupnou autobusovou zastávkou je „Bítov, náměstí“ v centru obce Bítov, ze které můžeme jít na hrad Bítov po modré značce k rozcestníku „Vraneč-rozcestí“ a poté po zelené značce k hradu, celkem 2,7 km nebo ze zastávky po místní červené značce na hrad Bítov asi 3,5 km.
Autem: Ze silnice č.408 odbočíme na Chvalatice a poté před Bítovem na hrad Bítov, nebo ze silnice č. 411 ve Vysočanech odbočíme směrem na Bítov. Parkoviště je necelých 800 metrů východně od hradu (GPS: 48°56’32.710″N, 15°42’38.848″E).
Lodí: Nejromantičtějším způsobem dopravy na hrad Bítov je cesta lodí. Přístaviště „Bítov-hrad“ je přímo pod hradem. Dostaneme se tam například z přístaviště „Vranov-hráz“. http://www.lodnidopravavranov.cz/jizdni-rad/linkove-plavby

Otevírací doba

Duben a říjen: soboty, neděle, svátky 9-16. Květen, červen, září: úterý až neděle + 1. a 8. 5. 2023 9-17.  První prohlídka v 10. Červenec a srpen: úterý až neděle 9 -18. Poslední prohlídka hodinu před koncem otevírací doby. V případě, že je státní svátek v pondělí tak je v rento den otevřeno a zavřeno je následující úterý (např. květnové svátky 2023).

Prohlídky

První, základní prohlídkový okruh „Palác“ představuje palácové interiéry hradní panskou kuchyni, uvidíte mimo jiné sbírku vycpaných zvířat a trofejí a také sbírku vycpaných psů. Prohlídka trvá 70 minut.
Druhý okruh „Vstup do hradu“ nabízí kromě samotného vstupu do hradu a prohlídky nádvoří také prohlídku expozice hradního pivovaru včetně dobové hospody, prohlídku zámecké kaple, hradní zahrady a dvou výstavních sálů.
Třetím okruhem je „Zbrojnice“. Prohlídka s průvodcem zabere cca 30 minut.
Čtvrtý okruh „Hladomorna, mučírna, vězení“ vás zavede do nejstarší části hradu Břitové věže. Čeká vás prohlídka hladomorny, vězeňských kobek, mučírny. V červenci a v srpnu je tento okruh jen s průvodcem, prohlídka trvá cca 30 minut. V květnu, červnu a v září je tento okruh přístupný bez průvodce v ceně druhého okruhu.

Vstupné

Plné vstupné:
První okruh: 200 Kč,
Druhý okruh: 50 Kč (Tento okruh se nepřiplácí k okruhům s průvodcem. V dubnu a v říjnu je tento okruh zdarma, jelikož některé z prostor jsou již uzavřeny)
Třetí okruh (Zbrojnice): 160 Kč
Čtvrtý okruh (Hladomorna, mučírna, vězení): 160 Kč, v měsících květen, červen a září je tento čtvrtý okruh přístupný samostatně bez průvodce v ceně druhého okruhu

Hotely, ubytování v okolí

Přehled hotelů v okolí hradu Bítov s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete na Booking.com.

Mapa

Další informace

Web hradu Bítov: https://www.hrad-bitov.cz/