Helsingborg

Město Helsingborg leží na jihu Švédska v provincii Skåne (Scania). Helsingborg leží na pobřeží Baltského moře v severní části Öresundské úžiny asi km severně od Malmö. Naproti přes Öresundskou úžinu leží dánské město Helsingør (Elsinore).

ZDE SI MŮŽETE STÁHNOUT PDF VERZI PRŮVODCE DO KAPSY – HELSINGBORG

Hotely, ubytování 

Přehled hotelů v Helsingborgu s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete na Booking.com

Doprava

Vlak

Hlavní vlakové nádraží (Helsingborg centralstation, také Helsingborg C) leží na železniční trati z Kodaně a Malmö přes Lund do Göteborgu. Najdeme jej v centru města.

Přístaviště

Přístaviště odkud odplouvají trajekty do blízkého dánského Helsingøru najdeme v sousedství vlakového nádraží Helsingborg centralstation.

Letiště

Malmö Airport (MMX)
Nejbližším velkým letištěm je mezinárodní letiště Malmö Airport, dříve známé jako Malmö-Sturup Airport, ležící asi 30 km východně od centra švédského města Malmö. Do Helsingborgu se z něj dostaneme nejlevněji autobusy společnosti Flygbussarna za cca 40 minut a 199 SEK za zpáteční jízdenku do centra Malmö, tyto busy stojí poblíž hlavního vlakového nádraží v Malmö. A pak z hlavního vlakového nádraží v Malmö vlakem směr Göteborg do Helsingborgu (40-60 minut podle vlaku, 103 SEK).
Web letiště: http://swedavia.com/malmo
Ängelholm-Helsingborg Airport (AGH)
Toto letiště leží asi 7 km od Ängelholmu a asi 35 km od Helsingborgu. Létají zde zejména lety ze Stockholmu. Z letiště se lze dostat busy společnosti Bergkvarabuss, které stojí před příletovou halou do Helsingborgu (120 SEK).
Web letiště: http://www.angelholmhelsingborgairport.se/
Copenhagen Airport, Kastrup (CPH)
Mezinárodní letiště Copeenhagen Airport, Kastrup, leží na území dánského městečka Kastrup, jenž je součástí obce Tårnby na ostrově Amager asi 10 km jižně od centra Kodaně a asi 25 km západně od centra švédského Malmö. Železniční stanici najdeme pod terminálem 3 a leží na železniční trati Oresund. Spojení s Helsingborgem a s dalšími jihošvédskými městy zajišťují vlaky železniční sítě Øresundstog. Z Kodaně do Helsinborgu můžeme cestovat přes Malmö a Lund, nebo opačným směrem po dánském pobřeží do Helsingoru a odtud trajektem do Helsingborgu. Web letiště: http://cph.dk

Helsingborg, Švédsko
Helsingborg

Doprava ve městě

Centrum města a okolí projdete pohodlně pěšky. V případě potřeby autobusu můžete použít autobusy Skanetrafiken, počítejte však s tím, že nemůžete platit v autobuse v hotovosti a jízdenku si kupte dopředu. Můžete použit i předplacenou kartu, karta však stojí 200 SEK. Jednotlivé jízdenky stojí 22 SEK.

Památky a zajímavosti aneb co musíte vidět v Helsingborgu

Radnice (Rådhuset)
Drottningattan 2. Novogotická cihlová budova radnice z konce 19. století s cihlovou , 65 metrů vysokou věží, jenž je dominantou města.
Kärnan
Slottshagsgatan. Středověká cihlová věž, vypínající se nad centrem města, obklopena parkem Slottshagsparken. K parku a věži vedou z centra města terasovité schody. Věž je pozústatkem dánského opevnění.
Kostel Panny Marie (Sankta Maria kyrka)
Mariagatan. Gotický,cihlový, evangolicko- luteránský kostel v centru Helsingborgu mezi ulicemi Södra Storgatan, Södra Kyrkogatan a Norra Kyrkogatan, asi 300 metrů od hlavního vlakového nádraží. První kostel ve Švédsku, kde bylo možné platit příspěvky platební kartou.
Zámek Sofiero (Sofiero slott)
Sofierovägen 57. Zahrady a zámek, jenž byl dřívě letní rezidencí švédské královské rodiny. Asi 5 km severně od centra města. Od hlavního vlakového nádraží busem č.8 na zastávku Laröd Sofiero Huvudentré. Zámek otevřen v sezoně (od poloviny dubna do poloviny září). Vstupné 100 SEK. Vstup do parku celoročně zdarma. http://sofiero.se
Ramlösa Brunnkspark
Park ležící asi čtyři kilometry jihovýchodně od centra města v blízkosti železniční stanice Ramlösa station. Dříve zde byly lázně, je zde pramen minerální vody. Park je volně přístupný.
Fredriksdal – Museer och Trädgårdar
Gisela Trapps väg 1. Muzea a zahrady Fredriksdal najdeme asi 2km severovýchodně od centra města. Jde o areál, ve kterém je představena historie a život regionu Skåne. Z centra se zde dostaneme busy č. 1,7,23,27 od hlavního vlakového nádraží, nejbližší zastávka Juelsgatan. Vstupné 70 SEK. http://fredriksdal.se
Raus kyrka
ul. Kyrkvägen. Jeden z nejstarších a zároveň nejlépe zachovalých švédských kostelů. Najdeme jej v městské části Raus jihovýchodně od centra Helsingborgu. Dostaneme se tam z nádraží Helsingborg centralstation busem č.22 na zastávku Muskötgatan a pak busem č.21 na zastávku Raus kyrka.

Kam v okolí

Helsingør
Dánské město ležící naproti přes Öresundskou úžinu, jen čtyři kilometry od Helsingborgu. Ve městě je známý zámek Kronborg, kde Shakespeare umístil děj svého díla Hamlet. Do Helsingborgu se dostaneme za dvacet minut trajektem společností Scandlines nebo Sundbusserne (39 SEK, zpáteční 72 SEK).
Landskrona
Švédské město ležící asi 25 kilometrů jihovýchodně od Helsingborgu. Nejrychleji se tam dostaneme vlakem sítě Øresundstog a to za 12 minut a 49 SEK.

Mapa

Mapa helsingborgu, Švédsko
Turistická mapa centra Helsingborgu. Zdroj:“Mapy.cz“

Tip jak ušetřit

Around the Sound
Zajímavá nabídka pokud chcete vidět nejen Helsingborg, ale i Malmö, Kodaň a další města na obou stranách Öresundské úžiny. Stojí 249 SEK na dva dny. V ceně je cesta vlakem přes Öresund a cesta opačným směrem trajektem mezi Helsingborgem a Helsingørem. V ceně je také doprava regionálními busy a vlaky při pobřeží Öresundské úžiny, a MHD v Malmö i v Kodani. http://skanetrafiken.se

Důležitá telefonní čísla

Záchranný systém: 112

Důležité adresy

České velvyslanectví ve Švédsku
Villagatan 21, Stockholm
Telefon: +468-4404210
Nouzová linka: +46-703255156