Hamburk (Hamburg)

Hamburk (Hamburg), Německo, září 2019

Hamburk

Hamburk (Hamburg) nebo plným názvem Svobodné a hanzovní město Hamburk (Freie und Hansestadt Hamburg) je druhé největší město Německa a zároveň také jedna ze šestnácti spolkových zemí, které tvoří Spolkovou republiku Německo. Hamburk měl v roce 2018 více než 1 834 000 obyvatel. Hamburk je přístavním městem, leží na severu Německa na dolním toku Labe, na jeho soutoku s řekami Bille a Alster. Centrum Hamburku leží cca 80 km jihovýchodně od ústí Labe do Severního moře, asi 145 km jižně od hranic Německa s Dánskem a asi 255 km severozápadně od Berlína. Na Seznamu světového dědictví UNESCO (tzv. Památky UNESCO) jsou zapsány části města spojené s hamburským zámořským obchodem, jsou jimi Speicherstadt a Kontorhausviertel.

ZDE SI MŮŽETE STÁHNOUT PDF VERZI PRŮVODCE DO KAPSY – HAMBURK (HAMBURG)

Hotely, ubytování

Přehled hotelů, hostelů, apartmánů a penziónů v Hamburku s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete zdeBooking.com

Památky a zajímavosti aneb co musíte vidět v Hamburku

Radnice (Hamburger Rathaus)
Rathausmarkt 1. Novorenesanční budova z konce 19. století. Prohlídkovy okruh reprezentačními sály. Vstupné 3 EUR.
Budova Hamburské burzy (Hamburger Börse)
Adolphplatz, za budovou radnice. Budova Hamburské burzy
Domky vdov po kramářích (Kramer-Witwen-Häuser)
Krayenkamp 10, u kostela sv. Michala. Poslední příklad typického hamburského obytného komplexu 17. století. V jednom z domů je muzeum. Vstupné 2,50 EUR.
https://shmh.de/en/kramer-widows-apartment
Muzeum historie Hamburku (Museum für Hamburgische Geschichte)
Holstenwall 24, stanice metra St. Pauli (U3). Vstupné 9,50 EUR. https://shmh.de
Přístavní muzeum (Hafenmuseum)
Kopfbau des Schuppens 50A
Australiastraße, Kleiner Grasbrook. Zastávka MHD „Australiastraße (Hafenmuseum)“. Vstupné 6,50 EUR.
https://shmh.de/en/port-museum-hamburg
Kostel sv. Michala (Haupkirche St. Michaelis)
Englische Planke 1, Neustadt. Barokní kostel , s věží vysokou 132 metrů.
Kostel sv. Mikuláše (Ehamalige Hauptkirche St. Nikolai)
Willy-Brandt-Straße 60, 300 m jižně od Rathausmarkt. Bývalý kostel při zničený bombardování v roce 1943. Nyní slouží jako památník. Je zde výtah na plošinu ve výšce 75 m (5 EUR).
Kostel sv. Kateřiny (Hauptkirche Sankt Katharine)
Katharinenkirchhof 1, 500 m jižně od Rathausmarkt. Věž kostela pochází ze 13. století (je druhou nejstarší hamburskou budovou po majáku na ostrově Neuwerk.
Speicherstadt
Am Sandtorkai 36. Kopmlex historických obchodních skladů. Památka UNESCO. Je zde Speicherstadtmuseum. Vstupné 4,50 EUR. https://speicherstadtmuseum.de
Kontorhausviertel
JV část čtvrti Altstadt, mezi náměstím Meßberg, ulicemi Steinstraße, Klosterwall a Brandstwiete, naproti Speicherstadt. Čtvrť velkých administrativních budov. Nejznámější budovou je Chilehaus, expresionistická cihlová budova.
St. Pauli Landungsbrücken
Největší přístavní molo. Nyní dopravní uzel (metro, trajekty) a turistická atrakce.
Alter Elbtunnel
St. Pauli. Starý tunel pod řekou Labe u Landungsbrücken. Volně přístupný.
Reeperbahn
St. Pauli. Centrum nočního života.
TV věž (Heinrich-Hertz-Turm)
Lagerstraße 2. TV věž. Opět bude přístupná v roce 2023.
Rybí tržnice (Altonaer Fischmarkt)
Jessenstraße 1-3, Altona. Rybí tržnice.
Labská filharmonie (Elbphilharmonie)
Platz der Deutschen Einheit. Kulturní a společenské centrum. Je zde vyhlídkový ochoz (Plaza), přístupný zdarma (vstupenky v návštěvnickém centru.
https://www.elbphilharmonie.de

Doprava

Letiště

Hamburg Airport, (Flughafen Hamburg, Helmut Schnidt, kód IATA: HAM)
Letiště Hamburg, najdeme asi 9 km severozápadně od centra Hamburku v hamburské čtvrti Fuhlsbüttel v okrese Hamburg-Nord (Flughafenstraße 3). Do centra Hamburku se nejjednodušeji dostaneme příměstskými vlaky S-Bahn linky S1, které odjíždí ze stanice „Hamburg Airport (Flughafen)“, která je před letištním terminálem, přes stanici Ohlsdorf (kde je přestup a je zde možný také přestup na linku metra U1). Cesta na hlavní vlakové nádraží (Hauptbahnhof) trvá 25 minut a stojí 3,30 EUR. Asi 3,5 km západně od letiště prochází dálnice A7 z Hamburku směrem k německo-dánské hranici. Web letiště: https://www.hamburg-airport.de

Vlak

Hlavní vlakové nádraží (Hamburg Hauptbahnhof, Hamburg Hbf) leží ve čtvrti Mitte, při náměstí Hachmannplatz, 800 m východně od náměstí Rathausmarkt. Jsou zde stanice metra „Hauptbahnhof Nord“ (linky U2 a U4) a „Hauptbahnhof Süd“ (U1 a U3), je zde také stanice příměstských vlaků S-Bahn. Druhou největší železniční stanicí je Hamburg-Altona (Scheel-Plessen-Str. 17, ve čtvrti Altona).

Bus

Hlavní autobusové nádraží (Zentraler Omnibusbahnhof Hamburg, ZOB) najdeme vedle hlavního vlakového nádraží, mezi Adenauerallee a Carl-legien-Platz (metro Hauptbahnhof Süd). Další informace na https://www.zob-hamburg.de

Mapa

Mapa centra Hamburku, Německo
Mapa centra Hamburku. Zdroj:“Mapy.cz“.

Doprava ve městě

V Hamburku je metro (U-Bahn, Untergrundbahn) se čtyřmi linkami a s 91 stanicemi. Znakem metra je bílé U v modrém čtvercovém poli. Dále MHD v Hamburku zajišťují autobusy, vlaky městské rychlodráhy (S-Bahn, Stadsschnellbahn)., regionální vlaky Součástí systému veřejné dopravy v Hamburku je i šest trajektových linek zajiš´tujících dopravu v přístavu a na Labi. Provozovatelem veřejné dopravy v Hamburku je společnost Hmburger Verkehrsverbund (HVV).
Hamburg a okolí je rozdělen na zóny. Centrum města a široké okolí včetně čtvrtí St. Pauli a Altona i včetně hamburského letiště jsou v zónách A , respektive Hamburg AB. Jízdenky lze koupit na kombinaci zón. Jízdenky pro zóny AB (Hamburg AB): Jednotlivá jízdenka stoji 3,30 EUR, na jednu cestu jedním směrem, lze přestupovat. Jednodenní jízdenka stojí 7,80 EUR, celodenní jízdenka s platností od 9 hodin stojí 6,50 EUR, pro skupinu až pěti osob pak 12,20 EUR. Jízdenky platí pro všechny druhy dopravy. Pro jízdu expresními autobusy (Schnellbus) musíte mít k jízdence příplatek za 2,10 EUR. Lze koupit i jízdenky na krátkou jízdu (Kurzstrecke) za 1,70 EUR. Jízdenky je nutno označit. Jízdenky lze koupit v automatech nebo v autobuse u řidiče (v hotovosti). Jízdní řády, trasy linek a další informace najdete na https://www.hvv.de

Mapa linek hamburského metra
Plán hamburského metra Autor: Maxmilian Dörrbecker (Chumwa), Zdroj: commons.wikimedia.org Licence: CC-BY-SA 2.5

Tip jak ušetřit

Hamburg CARD

Karta, která vás opravňuje k bezplatnému použití MHD v Hamburku. a také ke slevám při návštěvě mnoha muzeí a dalších turistických atrakcí. Cena pro jednu osobu: 1 den za 10,50 EUR, 2 dny 19,90 EUR, 3 dny 26,50. Cena pro skupinu až pěti osob: 1 den za 18,50 EUR, 2 dny 33,50 EUR, 3 dny 45,50.
https://www.hamburg-travel.com/booking/hamburg-card/