Hallstatt

Hallstatt, Rakousko, říjen 2023

Hallstatt

Hallstatt  (Halštat) je rakouské město ležící v regionu Solná komora (Saalzkammergut). Administrativně spadá do okresu Gmunden v rakouské spolkové zemi Horní Rakousko. Hallstatt leží přímo u stejnojmenného jezera Hallstätter See (Halštatské jezero), samotné městečko se tísní mezi jihozápadním břehem jezera a strmými svahy masívu Dachstein. Hallstatt leží 11 km jihozápadně od Bad Aussee, 16 km jižně od lázeňského města Bad Ischl a 52 km jihovýchodně od centra Salzburgu. V roce 2018 měl Hallstatt 778 obyvatel. Hallstatt patří mezi nejnavštěvovanější místa v Rakousku a to také díky tomu, že patří mezi památky UNESCO. Na Seznamu světového dědictví UNESCO je součástí zápisu „Krajina v oblasti Hallstatt-Dachstein – kulturní krajina v oblasti Solné komory“.

ZDE SI MŮŽETE STÁHNOUT PDF VERZI PRŮVODCE DO KAPSY – HALLSTATT
Hotely, ubytování v Hallstattu

Přehled hotelů, hostelů, penziónů, apartmánů, kempů a ubytování v soukromí v Hallstattu a okolí s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší ceny najdete najdete zde

Doprava

Autem

Hallstattem prochází silnice L547, která se severně od města odpojuje ze silnice B166 a za Hallstattem pokračuje kolem jižního pobřeží Halštatského jezera a dále přes Obertraun za nímž se spojuje se silnicí L701, která vede do Bad Aussee.

Vlak

Vlakové nádraží v Hallstattu leží na opačné straně jezera než samotné město. Město je s vlakovým nádražím spojeno trajektem, jedna jízda stojí 3,5 eur. Železniční stanice Hallstatt leží na železniční trati Salzkammergutbahn v úseku mezi železničními stanicemi Stainach-Irdning a Attnang-Puchheim, ve které je nutno přestoupit při cestě ze Salzburgu nebo Vídně. Vyhledávač spojení pro vlaky projíždějící stanicí Hallstatt najdete na https://www.oebb.at/

Bus

Hlavní autobusovou zastávkou je zastávka „Hallstatt Lahn“. Městem projíždí regionální autobus č. 542 společnosti Postbus. Vyhledávač spojení najdete na https://fahrplan.oebb.at/bin/query.exe/en?L=vs_postbus

Letiště

Nejbližším letištěm je letiště v Salzburgu.
Co musíte vidět aneb památky a zajímavosti v Hallstattu

Kostel Nanebevzetí Panny Marie (Pfarrkirche Mariä Himmelfahrt, také Maria am Berg)
Gossaumühlstrasse. Dvoulodní halový kostel stojící v centru městečka na skále nad ostatní zástavbou. Nynější budova kostela byla dostavěna v roce 1505, jen věž pochází z dřívějšího románského kostela z roku 1320 a po požáru v roce 1750 dostala barokní helmici. V kostele je pozdněgotický skládací oltář z roku 1515.
Kaple sv. Michaela a kostnice (Michaelskapelle, Beinhaus)
Na hřbitově hned vedle kostela Nanebevzetí Panny Marie stojí gotická kaple sv. Michaela. V její spodní části je od roku 1600 zřízená kostnice, kde byly ukládány lebky a další kosti zesnulých občanů Hallstattu. Vstupné do kostnice 2 eura.
Evangelický kostel (Evangelische Kirche, Christuskirche)
Gossaumühlstrasse, na břehu jezera, šikmo naproti náměstí Marktplatz. Jde o ten kostel s úzkou věží, který je na většině fotografií Hallstattu. Novogotický kostel, který byl dostavěn v roce 1863.
Muzeum Hallstatt (Welterbemuseum Hallstatt)
Seestraße 56, naproti radnici, kousek od náměstí Marktplatz. Muzeum představující dlouhou historii Hallstattu a jeho okolí. Muzeum je také známé tím, že vlastní druhou největší sbírku archeologických nálezů z doby halštatské v Rakousku. Vstupné 10 eur.
https://www.museum-hallstatt.at/
Marktplatz
Hlavní náměstí, centrum Hallstattu. Na náměstí je barokní sloup Nejsvětější Trojice (Dreifaltigkeitssäule) z roku 1744.
Solný důl (Salzwelten)
Nejstarší solný důl na světě. Nachází se na kopci Salzberg nad městem, nejjednodušší přístup je lanovkou Salzbergbahn, dolní stanice Salzbergbahn se nachází na Salzbergstraße 21, horní stanice lanovky je u Rudolfovy věže (Rudolfsturm) obranné věže pocházející z 13. století, dnes je zde restaurace, u které také najdete známou vyhlídkovou terasu Skywalk. Vstup do solného dolu je ještě asi patnáct minut pěšky od horní stanice lanovky a půjdete přes údolí Hochtal, kde se nachází prehistorické pohřebiště (Gräberfeld) a je možné vidět ukázku jednoho z hrobů (Schaugrab). V samotném solném dole se prohlídka kromě historie těžby soli soustředí na příběh muže v soli (tělo pravěkého horníka nalezené v roce 1734). Prohlídka zahrnuje také nejdelší (64 metrů) hornickou skluzavku v Evropě, multimediální show v jeskyni u slaného jezera a uvidíte také nejstarší dřevěné schodiště na světě (postaveno v letech 1344 a 1343 př.nl) a na závěr jvás čeká projížďka důlním vláčkem (Grubenhunt)
Vstupné: Solný důl 27 eur, solný důl včetně lanovky tam i zpět 40 eur, jen lanovka oběma směry 22 eur, lanovka jedním směrem 12 eur.
https://www.salzwelten.at/en/hallstatt
Halštatské jezero Hallstättersee
Mezi nejatraktivnější místa v Hallstattu patří samozřejmě Halštatské jezero, které je považováno za nejpůsobivější v celém regionu Solné komory. Jezero je vyhledáváno jak k potápění, k rybaření, tak k oblíbeným výletním plavbám. Je zde také na Seestraße půjčovna lodí.

Důležitá telefonní čísla

Záchranný systém: 112
Policie: 133
Zdravotnická záchranná služba: 144
Nouzová linka Českého velvyslanectví v Rakousku : +43 676 84964 615

Užitečné odkazy

Online nabídka ubytování v Rakousku za nejlepší ceny
Zájezdy do Rakouska
Mapa