Graz (Štýrský Hradec)

Graz (Štýrský Hradec), Rakousko, březen 2019

Graz (Štýrský Hradec)

Graz, česky Štýrský Hradec je hlavní město rakouské spolkové země Štýrsko. Graz leží na jihovýchodě Rakouska, na řece Mur (Mora), na úpatí horského hřebene Gleinalpe, který patří k pohoří Lavanttalské Alpy. Graz leží asi 45 km severně od rakousko-slovinské hranice, 65 km západně od rakousko-maďarské hranice a cca 145 km jihozápadně od Vídně. Graz, neboli Štýrský Hradec má více než 289000 obyvatel a je tímto druhým největším městem Rakouska co do počtu obyvatel. Historické centrum Grazu je zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO.

ZDE SI MŮŽETE STÁHNOUT PDF VERZI PRŮVODCE DO KAPSY – GRAZ (ŠTÝRSKÝ HRADEC)

Hotely, ubytování

Přehled hotelů, apartmánů, penziónů, hostelů v Grazu s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete zde

Památky a zajímavosti aneb co musíte vidět v Grazu

Zámecký vrch (Schlossberg)
Zámecký vrch v centru Grazu se zbytky dřívější pevnosti, ze se zachovalou zvonicí a hodinovou věží (Uhrturm), symbol Grazu. Na Schlossberg se dostaneme po schodech, výtahem (Schloßberglift) za 1,20 EUR a lanovkou (Schloßbergbahn), na kterou platí jízdenka MHD za 2,40 EUR. Dolní stanice lanovky je na Kaiser-Franz-Josef-Kai 38. Zastávka MHD „Schloßbergbahn“
Hodinová věž (Uhrturm)
Hodinová věž na zámeckém vrchu (Schlossberg), symbol Grazu.
Zemský dům (Landhaus)
Herrengasse 16. Palác v lombardském stylu s arkádovým nádvořím, významná renesanční památka. Sídlo štýrského parlamentu.
Zbrojnice (Landeszeughaus)
Herrengasse 16. Zbrojnice ze 17. století s největší sbírkou zbraní z období třicetileté války na světě. Součást Universalmuseum Joanneum. Vstupné 9,50 EUR
https://www.museum-joanneum.at/en/styrian-armoury
Burg
Hofgasse 15. Hradní komplex, ve kterém najdeme gotické spirálovité schodiště. Nyní je zde sídlo štýrské vlády. K hradnímu komplexu přiléhá hradní zahrada (park) Burggarten, k němu pak velký městský park (Stadtpark)
Katedrála sv. Jiljí (Grazer Dom)
Burgasse 3, naproti hradnímu komplexu. Pozdně gotický kostel z 15. století.
Mausoleum
Burgasse 3, vedle katedrály. Manýristická stavba mauzolea, kde je pohřben císař ferdinand II. A jeho žena, součástí je kostel sv. Kateřiny.
Radnice (Grazer Rathaus)
Hauptplatz, budova radnice z 19. století.
Glockenspiel
Glockenspielplatz, asi 100 metrů jihozápadně od katedrály. Obdoba orloje, hraje v 11, 15 a 18 hodin.
Kunsthaus
Lendkai 1, zastávka MHD „Südtiroler Platz/Kunsthaus“. Dům umění pořádající různé výstavy současného umění. Umístěn v moderní budově z roku 2003. Vstupné 9,50 EUR
https://www.museum-joanneum.at/kunsthaus-graz
Murinsel
Lendkai 19, umělý ostrov na řece Mur, spojený mosty s oběma břehy, asi 150 metrů od Kunsthausu. Moderní stavba ve tvaru lastury s restaurací a amfiteátrem.
Herz-Jesu Kirche
Sparbersbachgasse 58, ve čtvrti sankt Leonhard, asi 1,3 km východně od katedrály. Novogotický kostel z konce 19. stol. S třetí nejvyšší kostelní věží v Rakousku (109,6 m)
Zámek Eggenberg (Schloss Eggenberg)
Eggenberger Allee 90, ve čtvrti Eggenberg, asi 2,3 km západně od hlavního vlakového nádraží. Prohlídka reprezentativních pokojů s průvodcem. Vstupné 15 EUR a paltí během 24 hodin i do ostatních poboček Universalmusea Joanneum. Otevřeno od dubna do konce října. Na zámku je také Mincovní kabinet, Archeoogické muzeum a Stará galerie (Alte Galerie). Vstupné jen do zámeckého parku je 2 EUR.
https://www.museum-joanneum.at/schloss-eggenberg-prunkraeume-und-gaerten
Universalmuseum Joanneum
Instituce, která zastřešuje několik významných muzeí a galerií v Grazu a okolí (Zámek Eggenberg, Kunsthaus, Flavia Solva a další). Výhodná je vstupenka do všech poboček na 24 hodin za 15 EUR a na 48 hodin za 21 EUR.
https://www.museum-joanneum.at

Doprava ve městě

Veřejná doprava v Grazu je zajištěna autobusy a tramvajemi. Platí zónový systém, celý Graz i jeho blízké okolí, včetně letiště je v zóně 101. Jízdenku koupíte i u řidiče autobusu, nebo v tramvaji. Jízdenka na jednu zónu, platící hodinu (Stundenkarte) stojí 2,40 EUR. Tyto jízdenky jde koupit i po deseti kusech, cena je 20,60 EUR (10-Zonen-karte), 24 hodinová jízdenka na jednu zónu (24-Stunden-Karte) stojí 5,30 EUR, týdenní jízdenka na jednu zónu (Wochenkarte) stojí 14,80 EUR. Další informace, schéma linek a jízdní řády najdete na https://verbundlinie.at
Tramvajemi přes Staré Město zdarma.
Cesta tramvajemi linek číslo 1, 3, 4, 5, 6, 7, 13 a 26 v hranicích Starého Města je zdarma, a to po celý týden. Více informací a vymezení hranic platnosti na jednotlivých linkách najdete na https://www.holding-graz.at/altstadtbim.html

Doprava

Vlak

Hlavním vlakovým nádražím je Graz Hauptbahnhof, které leží při náměstí Europaplatz, asi 1,5 km západně od centra města (Hauptplatz). Do centra města dojdeme po ulici Annenstrasse. Do centra se také dostaneme tramvajemi. Před vlakovým nádražím je zastávka MHD „Hauptbahnhof“. Dalšími stanicemi jsou Bahnhof Graz Don Bosco, Graz Ostbahnhof-Messe, Bahnhof Graz Puntigam.

Bus

Mezi velké autobusové stanoviště patří Graz Busbahnhof před vlakovým nádražím Graz Hauptbahnhof, kde stojí naříklad autobusy společnosti Eurolines. Mnoho autobusových linek stojí na autobusovém stanovišti na Andreas-Hofer-Platz, u nábřeží řeky Mur, asi 200 metrů od náměstí Hauptplatz. Mnoho regionálních autobusů také stojí na autobusovém stanovišti na náměstí Jakominiplatz, 400 metrů jihovýchodně od náměstí Hauptplatz.

Autem

Východně od Grazu probíhá rakouská dálnice A9 od hranic Rakouska se Slovinskem dále na severozápad směrem na Wels a Linec. Kolem jižního okraje města probíhá rakouská dálnice A2 od klagenfurtu směrem na Vídeň.

Letiště

Letiště Graz (Letiště Štýrský Hradec, Graz Airport, německy Flughafen Graz, IATA: GRZ, ICAO: LOWG) je šesté největší rakouské letiště. Letiště najdeme asi deset kilometrů jižně od centra Grazu u obce Feldkirchen bei Graz a jejich částí Lebern, Abtissendorf a Wagnitz a u části obce Kalsdorf bei Graz, kterými jsou Forst a Thalerhof. Z letiště se do centra Grazu dostaneme autobusy grazské MHD linky č. 630 a 631, které jedou do centra Grazu na Jakominiplatz. Zastávka „Graz Flughafen“ je před letištní halou. Cesta trvá asi dvacet minut, jízdenka stojí 2,40 EUR. Další možností je cesta vlakem. Železniční stanice „Flughafen Graz – Feldkirchen“ je
necelých pět set metrů východně od letištní haly. Tato železniční stanice leží na trati S5 a do centra grazu na nádraží Graz Hauptbahnhof cesta trvá 11 minut. Západně od letiště probíhá dálnice A9 a kolem severního okraje letiště probíhá dálnice A2.
Web letiště: https://www.flughafen-graz.at

Mapa

Mapa Grazu, Rakousko
Mapa Grazu. Zdroj: „Mapy.cz“.

Tip jak ušetřit

Graz-3-Tages-Ticket
Třídenní jízdenka na městskou hromadnou dopravu platící pro zónu 101. S touto dostanete sevu na vstupném do některých památek a muzeí. Tato jízdenka stojí 12,80 EUR. Další podrobnosti najdete na
https://www.holding-graz.at/graz-linien/tickets/graz-3-tage-ticket.html