Golem

Golem, Albánie, duben 2023

Golem

Golem je správní jednotka v Dračském zálivu na pobřeží Jaderského moře na západě Albánie. Do administrativní jednotky Golem patří tato sídla: Agonas, Golem, Golemas, Kanaparaj, Karpen, Karpen i Ri, Kryemedhenj, Qerret, Seferaj, Tilaj, Zik-Xhafaj. Golem byl do roku 2015 samostatnou obcí, ale po administrativní reformě byl přičleněn k obci Kavaja a tím do stejnojmenného okresu, který je zařazen do kraje Tirana. V roce 2015 měl Golem 12 667 obyvatel.

Golem leží deset kilometrů jihovýchodně od Drače (Durrës), osm kilometrů severozápadně od okresního města Kavaja a dvacet sedm kilometrů jihozápadně od Tirany. Golem je oblíbené letovisko na Dračské riviéře. Oblast Golemu (včetně částí Mali i Robit a Qerret) podél pobřeží Jadranu je jednou z hlavních albánských plážových destinací, nachází se zde mnoho hotelových resortů.

ZDE SI MŮŽETE STÁHNOUT PDF VERZI PRŮVODCE DO KAPSY – GOLEM
Hotely, ubytování v Golemu

Přehled hotelů, hostelů penziónů, apartmánů, kempů a ubytování v soukromí v Golemu a okolí s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete zde

Doprava

Autem

Kolem Golemu prochází silnice SH4 ze směru od města Durrës (Drač), která dále pokračuje směrem na Rrogozhinë, Lushnjë a Flier.

Vlak

V Golemu je železniční zastávka na trati Durrës-Elbasan. V roce 2023 je v provozu jen jedno spojení denně každým směrem a to jen v sobotu a v neděli. Aktuální vlakové spojení najdete na https://hsh.com.al/

Bus

Furgony do Kavajë stojí u kruhového objezdu nedaleko obchodu Spar, stejně jako autobusy směrem do Drače. Při cestě do Drače je však třeba přestoupit na autobusovém stanovišti Plepa (Plepat) na další autobus do Drače. Autobus z Golemu do Plepy stojí 60 lëki, autobus z Plepy do Drače pak stojí dalších 40 lëki.

Letiště

Nejbližším letištěm je letiště Tirana (Tirana Airport, TIA) ležící u obce Rinas, asi dvacet pět kilometrů severovýchodně od Golemu. Web letiště https://www.tirana-airport.com/
Co musíte vidět aneb památky a zajímavosti v Golemu

Písčité pláže a promenády

Kilometry hezkých písčitých pláží táhnoucí se kolem pobřeží a přímořské promenády. Po pláži ale nejde dojít až do Drače. Většina pláží je hotelových, ale najdeme i veřejné pláže. V části Mali i Robit najdeme u hotelu Klajdi resort relativně dlouhé molo s restaurací..

Skála Kavaja (Shkëmbi i Kavajës)

Skála mezi městy Drač a Golem, sedm kilometrů jihovýchodně od centra Drače a necelé čtyři kilometry od centra Golemu. Udává se že se zde v roce 48 před n. l. Uskutečbila bitva (bitva u Dyrrachia) mezi Juliem Ceasarem a Pompeiem.

Důležitá telefonní čísla

Záchranný systém: 112
Policie: 129
Zdravotnická záchranná služba: 127
Nouzová linka Českého velvyslanectví v Albánii : +355 684 090 111

Užitečné odkazy

Online nabídka ubytování v Albánii za nejlepší ceny
Zájezdy do Albánie

Mapa