Gdaňsk

Gdaňsk, Polsko, aktualizováno: duben 2023

Gdaňsk
Gdaňsk (polsky Gdańsk, dříve německy Danzig), je město na pobřeží Baltského moře u Gdaňského zálivu. Město leží na řece Visle a na jejím soutoku s řekou Motlavou. Gdaňsk je šesté nejlidnatější město Polska, žije zde více než 460 000 lidí. Gdaňsk je hlavním městem Pomořského vojvodství a spolu s městy Sopot a Gdynia tvoří aglomerací zvanou Trojměstí (Trójmiasto).

ZDE SI MŮŽETE STÁHNOUT PDF VERZI PRŮVODCE DO KAPSY – GDAŇSK

Podrobné informace o Gdaňsku najdete na stránkách Průvodce Gdaňskem

Hotely a ubytování v Gdaňsku

V Gdaňsku a okolí najdeme různé možností ubytování od levných hostelů přes penzióny, apartmány, ubytování v soukromí až po luxusní hotely, stačí si jen vybrat podle vašeho vkusu a potřeb. Přehled hotelů v Gdaňsku s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete zde.Booking.com

Doprava

Letiště

Gdaňské mezinárodní letiště (Port lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy, Gdańsk Lech Wałęsa Airport, dříve Port Lotniczy Gdańsk-Rębiechowo, kod IATA: GDN) se nachází v gdaňské městské části Matarnia, asi dvanáct kilometrů severovýchodně od centra Gdaňska. Gdaňské letiště je třetí nejvytíženější letiště v Polsku co do počtu odbavených pasažérů.
Web letiště: http://www.airport.gdansk.pl
Letiště leží poblíž obchvatu Trojměstí (Obwodnica Trójmiasta, E28), po kterém se dostaneme jak do Gdaňska, tak do Sopot a Gdyně.
Z gdaňského letiště se na hlavní vlakové nádraží dostaneme asi nejlépe železnicí Pomorska Kolei Metropolitalna, kterou od konce roku 2022 obsluhují vlaky společnosti Polregio. Vlaková zastávka „Gdańsk Port Lotniczy“ je přímo u terminálu. Při cestě na vlakové nádraží Gdansk Glowny se přestupuje ve stanici Gdańsk Wrzeszcz, cesta trvá i s přestupem 31 až 40 minut. Jízdenka stojí 5,50 zł. Jízdní řády, vyhledávač spojení a další informace najdete na pkm-sa.pl
Z letiště do centra města se také dostanete autobusy MHD, a to linkou 210 na hlavní vlakové nádraží (Gdańsk Dworzec Główny PKP) zastávka „Dworzec Główny“, jízdenka stojí 4,80 zł, cesta trvá cca 35 minut. V noci jezdí noční linka N3.
Jízdní řády a další informace najdete na http://www.ztm.gda.pl/hmvc/

Autem

Gdaňskem procházejí evropské silnice č. E28, E75 a E77. Gdaňsk má dva obchvaty, a to obchvat Trojměstí (Obwodnica Trójmiasta, ze směru sever-jih), který je jakýmsi prodloužením dálnice A1 (autostrady A1) do Gdyně. A jižní obchvat Gdaňska (Południowa obwodnica Gdańska, ze směru východ-západ).

Vlak

Hlavním gdaňským vlakovým nádražím je stanice Gdańsk Główny, kterou najdeme v centru Gdaňska, v městské části Śródmieście, na ulici Podwale Grodzkie 2. Mezi ulicemi 3 Maja a Podwale Grodzkie. Vlakové nádraží je spojeno podchodem s ulicí 3 Maja a tím i s autobusovým nádražím, které se tam nachází. Před vlakovým nádražím jsou zastávky MHD „Dworzec Glówny“.  Vlakové nádraží (Gdańsk Dworzec Główny PKP) je umístěno v cihlové budově postavené roku 1900 v historizujícím stylu s hodinovou věž vysokou padesát metrů.

Vlaková stanice Gdansk Glówny leží na železničních tratích č. 9 Warszawa Wschodnia – Gdańsk Główny, č. 202 Gdańsk Główny – Stargard, č. 227 Gdańsk Główny – Gdańsk Zaspa Towarowa, č. 249 Gdańsk Główny – Gdańsk Nowy Port, č. 250 Gdańsk Śródmieście – Rumia. Gdaňsk má přímé spojení i s Českou republikou (Bohumín, Ostrava, Přerov, Břeclav) vlaky Eurocity jezdící na trase Gdynia-Vídeň.
Hlavní nádraží také slouží pro příměstskou železnici spojující Gdaňsk, Gdyni, Sopoty a okolí (Szybka Kolej Miejska) http://www.skm.pkp.pl/

Dalším projektem je železniční síť Pomorska Kolei Metropolitalna, kterou od konce roku 2022 obsluhují vlaky společnosti Polregio. Jízdní řády, vyhledání spojení, ceny jízdenek najdete na Pomorska Kolej Metropolitalna (pkm-sa.pl)

Gdaňsk má ještě další železniční stanice, Gdańsk Oliwa a Gdańsk Wrzeszcz a několik železničních zastávek Gdańsk Lipce, Gdańsk Orunia, Gdańsk Osowa, Gdańsk Politechnika, Gdańsk Przymorze-Uniwersytet, Gdańsk Stadion Expo, Gdańsk Stocznia, Gdańsk Śródmieście, Gdańsk Zaspa a Gdańsk Żabianka-AWFiS, Gdańsk Port Lotniczy, Gdańsk Rębiechowo, Gdańsk Matarnia.

Bus

Hlavní autobusové nádraží (Dworzec PKS) najdeme v centru města, na ulici 3 Maja, v blízkosti hlavního vlakového nádraží (Gdańsk Główny). Autobusové nádraží je s hlavním vlakovým nádražím spojeno podchodem.

Lodě

Gdańsk má velký nákladní námořní přístav. Ve čtvrti Nowy Port je přístavní terminál pro osobní přepravu a vyplouvají odsud trajekty společnosti Polferries do švédského přístavu Nynäshamn. Z Targu Rybnego vyplouvají lodě společnosti Żegluga Gdańska, na výletních plavbách po přístavu a také na Westerplatte, do blízkých Sopot a do Helu. https://www.zegluga.pl/

Doprava ve městě

MHD v Gdaňsku a okolí provozuje společnost Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku (ZTM Gdańsk) http://www.ztm.gda.pl/hmvc/. V provozuje přes sedmdesát autobusových linek a deset tramvajových linek. Jízdenka na 75 minut (s neomezeným počtem přestupů) nebo na jednu cestu (bez přestupu, pokud je cesta delší než 75 minut) stojí 4,80 zł (platí i na noční linky).  24 hodinová jízdenka na všechny linky stojí 18 zł.
Významnou součástí dopravy v Gdaňsku a okolí jsou příměstské vlaky SKM (Szybka Kolej Miejska). Jízdné je buď kilometrové (1-6 km za 4,80 zł, 7-12 km za 6,20 zł, 13-18 km za 7,60 zł atd. nebo jednorázové, např. pro Gdańsk a Sopoty (jednorazowy strefowy Miejski na Gdańsk i Sopot) za 5,50 zł. Více informací, schéma linek a jízdní řády najdete na http://www.skm.pkp.pl
Spojení MHD v Gdaňsku a okolí vyhledáte na https://jakdojade.pl/trojmiasto/trasa/

Radnice Hlavního Města, Dlugi Targ, Gdaňsk
Radnice Hlavního Města a Dlugi Targ, Gdaňsk

Památky a zajímavosti aneb co musíte vidět v Gdaňsku

Glówne Miasto
Kostel Nanebevzetí Panny Marie (Bazylika Mariacka)
Největší cihlový kostel v Evropě. Bazilika byla budována v gotickém slohu od 14. do začátku 16. století. Najdeme ji mezi ulicemi Piwną, Chlebnicką a św. Ducha. Vstupné na věž 16 zł.
Radnice Hlavního Města (Ratusz Głównego Miasta)
Goticko-renesanční budova radnice z 15. století s věží vysokou 83 metrů, ve které je umístěna historická zvonkohra (carillon). Radnici najdeme mezi ulicí Długą a náměstím Długi Targ. Vstupné 22 zł, vstup zdarma v pondělí.
Neptunova kašna (Fontanna Neptuna)
Kašna (fontána) ze sedmnáctého století se sochou Neptuna, boha moří. Najdeme ji na Długim Targu u radnice Hlavního Města.
Artušův dvůr (Dwór Artusza)
Historické místo setkávání kupců a patrícijů s bohatě zdobenými interiéry. Nachází se na Długim Targu (č. 44). Vstupné 22 zł, vstup zdarma v pondělí.
Uphagenův dům (Dom Uphagena)
Dům Jana Uphagena z 18. století stojící na ulici Długa (č. 12). Dům má zachovalou výzdobu i vybavení. Vstupné 22 zł, vstup zdarma v pondělí.
Jeřáb (Żuraw)
Přístavní jeřáb z roku 1444. Najdeme jej na konci ulice Szeroka u řeky Motławy. Z důvodu rekonstrukce do odvolání uzavřen.
Katovna s vězeňskou věží (Katownia z Wieżą Więzienną)
Budovy ze 14. století, původně části městského opevnění. Nacházejí se na náměstí Targ Węglowy (č. 26). Plnily funkci barbakánu a městského vězení. Je zde Muzeum jantaru. Vstupné 32 zł, vstup zdarma v pondělí.
Brama Wyżynna
Renesanční brána z roku 1588 nacházající se na ulici Wały Jagiellońskie. U této brány začíná Královská cesta (Droga Królewską).
Stare Miasto
Radnice starého Města (Ratusz Starego Miasta)
Budova radnice z roku 1589, postavena ve stylu holandského mynýrismu.
Dworzec Gdańsk Główny
Budova vlakového nádraží, s hodinovou věží vysokou padesát metrů.
Westerplatte
Poloostrov v Baltském moři, kde německým útokem na polskou vojenskou posádku začala 2. světová válka.
Národní muzeum (Muzeum Narodowe)
Jedno z nejstarších muzeí v Polsku. Hlavní budova muzea je na ul. Toruńska 1
Oddział Sztuki Dawnej (Expozice Starého umění) – vystavuje množství významných středověký děl včetně obrazu Poslední soud od Hanse Memlinga. Vstupné 15 zł, v pátek vstup zdarma, v pondělí zavřeno.
http://www.mng.gda.pl/

Mapa

Mapa gdaňska, Přímořské vojvodství, Polsko
Turistická mapa centra Gdaňska. Zdroj:“Mapy.cz“

Důležitá telefonní čísla

Záchranný systém: 112
Policie: 997
Zdravotnická záchranná služba: 999
Nouzová linka českého velvyslanectví: +48/608 298 988

Užitečné odkazy

Online nabídka ubytování v Polsku
Zájezdy do Polska
Turistická encyklopedie Polska
Gdaňsk