Erlangen

Erlangen, Německo, prosinec 2018

Erlangen je město ležící v německé spolkové zemi Bavorsko, ve vládním obvodu Střední Franky a také v historickém území Česká Falc, jimž bylo největším městem. Nyní má Erlangen více než 110 000 obyvatel a spolu s městy Norimberk, Fürth a okolím tvoří metropolitní region Norimberk. Erlagen leží na řekách Regnitz a Schwabach asi 14 km severně od Norimberku a asi 110 km západně od hranic Německa s ČR. Ve městě každoročně probíhá známý pivní festival Bergkirchweih.

ZDE SI MŮŽETE STÁHNOUT PDF VERZI PRŮVODCE DO KAPSY – ERLANGEN
Památky a zajímavosti aneb co musíte vidět v Erlangenu

Markraběcí zámek (Markgräfliche Schloss Erlangen)
Schlossplatz. Barokní markraběcí rezidence ze začátku 18. stol. Nyní slouží správě Friedrich-Alexander Universität.
Hugenotský kostel (Hugenotkirche)
Mezi Bahnhofplatz a Hugenottenplatz, kostel z konce 17. stol.,nejstarší kostel Hugenotů mimo Francii.
Kostel sv. Trojice (Altstädter Dreifaltigkeitskirche)
Martin-Luther-Platz 1, Staré Město (Altstadt). Luteránský barokní kostel.
Kunstpalais
Marktplatz 1, Palais Sutterheim. Muzeum moderního umění. Vstupné 4 EUR.
https://www.kunstpalais.de
Městské muzeum (Stadtmuseum)
Martin Luther Platz 9. Městské muzeum. Vstupné 4 EUR.
Kunstmuseum Erlangen
Nürnberger Straße 9, Loewenichsches Palais. Muzeum moderního regionálního umění. Vstup zdarma.
Zámecká zahrada (Schlossgarten)
Zahrada (park) leží v centru města za zámkem. Jedna z prvních barokních zahrad v regionu. Oblíbené místo k odpočinku. V západní části parku najdeme oranžérii (Orangerie Erlagen) a Hugenotskou fontánu (Hugenottenbrunne).
Botanická zahrada (Botanischer Garten)
Univerzitní botanická zahrada, která zahrnuje severní část zámeckého parku (Schlossgarten). Vstup zdarma.
http://www.botanischer-garten.uni-erlangen.de

Hotely, ubytování

Přehled hotelů, hostelů, apartmánů a penziónů v Erlangenu s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete zde

Doprava

Vlak

Vlakové nádraží (Bahnhof Erlangen) leží při náměstí Bahnhofplatz, mezi ulicemi Westliche Stadtmauerstrasse a Münchener Strasse na východním okraji centra města asi 200 metrů jihozápadně od náměstí Marktplatz. Železniční stanice Erlangen leží na železničních tratích Norimberk-Bamberg.

Bus

Největší autobusové nádraží (Busbahnhof) je u Parkplatzstrasse, což je jakoby za vlakovým nádražím, asi 600 m od centra města a druhý větší autobusový terminál je před vlakovým nádražím na náměstí Bahnhofplatz.

Auto

Jižním okrajem města probíhá dálnice A3 z Frankfurtu nad Mohanem, Würzburgu dále na Norimberk a Řezno a která se zde kříží s dálnicí A73, která kopíruje západní okraj města a vede z Norimberku směrem na Bamberg.

Doprava ve městě

MHD v Erlangenu a okolí je zajišťována autobusy společností ESTW Erlanger Stadtwerke). A je začleněna do integrovného systému VGN (Verkehrsverbund Großraum Nürnberg) Jednotlivá, jednosměrná jízdenka na 60 minut (Einzelfahrkarte) stoji 2,30 EUR. Jízdenka pro čtyři jízdy stojí 8,10 EUR. Denní a víkendová jízdenka stojí 4,70 EUR (ve variantě pro až 6 osob, z toho dvě starší 18 let stojí 7,60 EUR). Jízdenky zakoupíte například v automatech, u řidiče, v trafikách. Jizdní řády, plán linek najdete na https://stadtbus.estw.de