Duszniki-Zdrój (Lázně Dušníky)

Duszniki-Zdrój (Lázně Dušníky), Polsko, srpen 2023

Duszniki-Zdrój (Lázně Dušníky)

Duszniki-Zdrój jsou oblíbené lázeňské město v oblaasti historického Kladska na jihozápadě Polska. Duszniki-Zdrój leží jen 3,5 km od česko-polské hranice, 17 km východně od českého Náchoda, 11 km jihovýchodně od lázeňského města Kudowa-Zdrój, 9 km západně od lázeňského města Polanica-Zdrój, 19 km západo jihozápadně od Klodzka (Kladsko), 40 km jižně od města Walbrzych a 90 km jihozápadně od Wroclawi (Vratislav). Administrativně město patří do okresu Klodzko v Dolnoslezském vojvodství.
Český název pro město je Lázně Dušníky, nebo se také používá jen Dušníky, v němčině se město jmenuje Bad Reinerz.
Duszniki-Zdrój mají klima, které silně stimuluje tvorbu červených krvinek. Léčí se zde zejména kardiologická a gastrologická onemocnění.. Bahenní koupele pomáhají také při ženských onemocněních, včetně neplodnosti. Je zde také Centrum pro diagnostiku a léčbu osteoporózy.

ZDE SI MŮŽETE STÁHNOUT PDF VERZI PRŮVODCE DO KAPSY – Duszniki-Zdrój (Lázně Dušníky)

Hotely, ubytování v Dusznikach-Zdroju

Přehled levných i luxusních hotelů, penziónů, apartmánů a ubytování v soukromí ve městě Duszniki-Zdrój a okolí s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete zde

Doprava

Autem

Městem Duszniki-Zdrój pochází silnice č. 8, část evropské trasy E67 od česko-polské hranice u Náchoda, přes lázeňské město Kudowa-Zdrój a dále pak přes další lázeňské město Polanica-Zdrój dále na Klodzko.

Vlak

Železniční stanice Duszniki-Zdrój je na železniční trati č. 309 Kłodzko Nowe – Kudowa-Zdrój. Vlakové nádraží najdeme asi 700 metrů severozápadně od Rynku, kam dojdeme po červené, žluté a modré značce.

Co musíte vidět aneb památky a zajímavosti v Dusznikach-Zdroju

Muzeum papíru a papírna (Muzeum Papiernictwa)
ul. Kłodzka 42., cca 400 metrů východně od Rynku v centru města. Muzeum papíru ve staré papírně, kde se stále ještě vyrábí ručně papír (obdoba ruční papírny a muzea ve Velkých Losinách. Vstupné 28 zl. https://muzeumpapiernictwa.pl/
Lázeňské divadlo (Teatr Zdrojowy)
ul. Zielona 7, v lázeňské části města u Lázeňského parku. Budova postavena v letech 1802-5. Také se mu říká Dworek Chopina. Koná se zde Międzynarodowy Festiwal Chopinowski. V divadle se hraje hudba po celý rok. Konají se zde četné lázeňské koncerty, komorní představení a hudební večery.
Barevná fontána (Kolorowa fontanna)
Nachází se v lázeňském parku, v pohledu od města na nejvzdálenějším konci. Symbol města, nejvyšší fontána v Polsku. Tato fontána tančí v rytmu hudby a podsvícená barevnými světly vytváří úžasný vizuální efekt.
Dusznickie murale
Nástěnné malby na domech typické pro toto lázeňské město, jsou většinou připomínkou na zde pravidelně konaný festival „Wszelkie Przejawy Artyzmu“. Mezi nejznámější malby patří Fryderyk Chopin, Paw i kobra, Ichtys.
Aleja Chopina
Alej je spojnicí centra města a lázeňské části města. V současnosti dostává novou podobu. Při aleji najdeme i dva prameny. Agátu a Felixe (źródło Agaty i źródło Felixa).

Lázeňský park (Park Zdrojowy)
Lázeňský park je srdcem lázeňské části město Duszniki-Zdrój a jeho začátek se nachází asi 1,1 km jiho jihovýchodně od Rynku v centru města. Z města do parku dojdeme buď Alejí Fryderyka Chopina nebo po ulici Wojska Polskiego. V parku najdeme například kolonádu, barevnou fontánu. Lázeňské divadlo, lázeňský pramen Pieniawa Chopina.
Zielony Staw
Park „Zielony Staw” im. Paula Denglera obklopující stejnojmenné jezírko. Začíná u jihovýchodního okraje Lázeňského parku, od kterého je oddělen ulicí Wojska Polskiego.
Czarny Staw – Park Czecha Nowickiego
Park okolo jezera Czarny Staw, asi 400 metrů jihozápadně od jižního konce Lázeňského parku.
Zřícenina hradu Homole (Zamek Homole)
Západně od centra města, 4 km po červené značce od Rynku. Zřícenina hradu na vrchu Gomola v nadmořské výšce 733 metrů. Dochovala se spodní část válcové věže.
Dusznicki Express
Dusznicki Express je turistický vláček, který vás pohodlně zaveze do nejkrásnějších koutů Duszniki-Zdrój. Trasa Duszniki (11 km) stojí 20 zl. http://www.dusznicki-express.pl/
Kostel sv. Apoštolů Petra a Pavla (Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła)
Na ul. Klodzka, východně od Rynku. Renesančně-barokní kostel s bohatou vnitřní výbavou a unikátní kazatelnou ve tvaru velryby
Rynek
Centrum města s radnicí a mnoha památkově chráněnými domy. Radnice pochází z osmdesátých let šestnáctého století a původně byla měšťanským domem, radnicí se stala po shoření původní radnice v roce 1844. Na Rynku najdeme také pranýř (pręgierz) nejde však o originál, ale napodobeninu z roku 2004 a socha Matky Boží z roku 1725.

Mapa