Düsseldorf

Düsseldorf, Německo, leden 2020

Düsseldorf je sedmé největší město Německa a největší město německé spolkové země Severní Porýní-Vestválsko. V roce 2018 měl Düsseldorf více než 619 000 obyvatel. Düsseldorf je také hlavním městem německé spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko (Nordrhein-Westfalen). Düsseldorf je významným obchodním i bankovním centrem. Düsseldorf leží na západě Německa, na dolním toku řeky Rýn a na řece Düssel. Město patří do aglomerace Rhein-Ruhr. V Düsseldorfu je třetí největší letiště v Německu co do počtu odbavených cestujících.

ZDE SI MŮŽETE STÁHNOUT PDF VERZI PRŮVODCE DO KAPSY – DÜSSELDORF

Hotely, ubytování

Přehled hotelů, hostelů, apartmánů a penziónů v Düsseldorfu s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete zde

Doprava

Letiště

Düsseldorf Airport, (Flughafen Düsseldorf, kód IATA: DUS)
Letiště Düsseldorf leží sedm kilometrů severně od centra Düsseldorfu (Marktpaltz), mezí silnicí B8 a dálnicí A8. Do centra Düsseldorfu se nejjednodušeji dostaneme příměstskými vlaky S-Bahn linky S11, které odjíždí ze stanice Düsseldorf Flughafen Terminal, ktrerá se nachází pod letištním terminálem. Cesta na hlavní vlakové nádraží (Düsseldorf Hauptbahnhof) trvá asi 12 minut minut a stojí 2,90 EUR.
Druhá železničníční stanice u leteště Düsseldorf je železniční stanice Bahnhof Düsseldorf Flughafen, která leží cca 2 km severovýchodně od letištních terminálů. Z terminálu tam jezdí SkyTrain (cesta trvá necelých sedm minut). Z této železniční stanice odjíždějí vlaky Thalys, ICE, a další rychlíky a také vlaky S-Bahn linky S1.
Web letiště: https://www.dus.com
Weeze Airport, (Flughafen Weeze/Niederrhein kód IATA: NRN)
Letiště Weeze leží čtyři kilometry jihozápadně od města Weeze v blízkosti německo-nizozemské hranice. Létá zde převážně letecká společnost Ryanair, která letiště propaguje názvem Düsseldorf Weeze, ačkoli je Düsseldorf vzdálený 62 km jihovýchodně. Naproti tomu nizozemské Venlo jen 28 km, Nijmegen 32 km. Z letiště Weeze se do Düsseldorfu dostaneme nejsnadněji autobusy z letiště přes Duisburg na autobusové nádraží (ZOB) v Düseldorfu. Cena je 19 EUR, cesta trvá hodinu a padesát minut. Více informací na https://www.airportweezeshuttle.com. Nejbližší železniční stanice je ve Wezze a další v Kevelaeru, z obou měst jezdí regionální vlak RE 10 přes Krefeld do Düsseldorfu. Na obě nádraží jezdí z letiště Weeze kyvadlová doprava,
Web letiště: http://www.airport-weeze.de
Köln/Bonn Airport, (Flughafen Köln/Bonn, kód IATA: CGN)
Letiště Köln/Bonn leží patnáct kilometrů jihovýchodně od centra Kolína nad Rýnem a patnáct kilometrů severně od centra Bonnu a 47 km jihovýchodně od centra Düsseldorfu (Marktpaltz). Do centra Düsseldorfu se nejjednodušeji dostaneme vlakem ICE z letišní železniční stanice Köln/BonnFlughafen bez přestupu, za 33 minut, za 18,90. Nebo rychlíkem linky RE 6 bez přestupu, za necelou hodinu, za VRS tarif 11,90 EUR (Preisstufe 5, RegioTicket). Další možnosti jsou s přestupem na nádraží Köln Hbf nebo Köln Messe/Deutz a to kombinací regionálních vlaků, vlaků ICE a příměstských vlaků S-Bahn (cesta trvá 38 až minut až hodinu a stojí 11,90 až 16 EUR). Spojení najdete na https://www.bahn.de nebo na https://www.vrs.de
Web letiště: https://www.cologne-bonn-airport.com

Vlak

Hlavní vlakové nádraží Düsseldorf Hauptbahnhof, (Düsseldorf Hbf, kód IATA: QDU) stojí u náměstí Konrad-Adenauer-Platz, 1,6 km východně od centra Düsseldorfu (Marktpaltz). Zastávka MHD „Düsseldorf Hauptbahnhof“.

Bus

Autobusové nádraží pro dálkové spoje (ZOB am Hbf nebo také ZOB Düsseldorf) najdeme na ulici Worringer Straße 140, asi 300 metrů severně od budovy hlavního vlakového nádraží. Nejbližší zastávky MHD jsou „Worringer Platz“ a „Düsseldorf Hauptbahnhof “.

Doprava ve městě

MHD v Düsseldorfu a okolí zajišťují autobusy, metrobusy (MetroBus), tramvaje (Straßenbahn), lehké metro (Stadtbahn, U-Bahn, znakem je bílé U v modrém čtvercovém poli.), příměstké vlaky S-Bahn (označením je bílé S v zeleném kruhovém poli) a regionální vlaky. Provozovatelem veřejné dopravy v Düsseldorfu je společnost Rheinbahn AG. MHD v Düsseldorfu je součástí dopravního integrovaného systému v Porýní-Porúří, jejimž koordinátorem je Verkehrsverbund Rhein-Ruhr (VRR).
Jízdenky: Existují čtyři cenové úrovně jízdenek (A, B, C, D). Úroveň A (má tři stupně, pro Düsseldorf platí cenová úroveň A3) se vztahuje na cesty v jedné tarifní zóně, případně na přejezd z jedné zóny do druhé. Centrum Düsseldorfu i ketiště Düsseldorf jsou v jedné zóně). Jízdenky pro cenovou hladinu A3: Jednotlivá jízdenka (EinzelTicket) stoji 2,90 EUR, na jednu cestu jedním směrem, lze přestupovat, platí až 90 minut. Jízdenka na čtyři jízdy (4er Ticket) stojí 10,70 EUR. 24 hodinová jízdenka (24-StundenTicket) stojí 7,20 EUR. 48 hodinová jízdenka (48-StundenTicket) stojí 13,70 EUR. Jízdenky platí pro všechny druhy dopravy. Lze koupit i jízdenky na krátkou jízdu (Kurzstrecke, pro jízdy až na tři zastávky po nástupu do vozidla, platí až 20 minut, platí pro autobusy, tramvaje, U-Bahn) za 1,70 EUR. Jízdenky lze koupit v automatech, kioscích nebo v autobuse u řidiče.
Jízdní řády, trasy linek a další informace najdete na http://www.rheinbahn.de nebo na https://www.vrr.de

Památky a zajímavosti aneb co vidět v Düsseldorfu

Rýnská promenáda (Rheinuferpromenade)
Promenáda kolem řeky Rýn ve čtvrtích Altstadt, Carlstadt a Hafen, zahrnující ulice Tonhallenufer, Schlossufer, Rathausufer a Mannesmannufer.
Pegeluhr
Na promenádě v části Rathausufer. Hladinoměr a hodiny ze začátku 20. stol. ukazující stav vody v řece Rýn a čas.
Hradní věž (Schlossturm)
Burgplatz 30, Altstadt. Ž, pozůstatek bývalého hradu. Ve věži je Námořní muzeum (Schifffahrtsmuseum), vstupné 3 EUR. http://freunde-schifffahrtmuseum.de
Radnice (Altes Rathaus)
Marktplatz. Budova radnice ze 16. století s několika historickými sály. Prohlídky každou středu v 15 hodin zdarma.
Kostel sv. Lamberta (St. Lambertus)
Stiftsplatz 1, Altstadt. Cihlový gotický kostel.
Neanderkirche
Bolkerstraße 36, Altstadt. Protestanský raně barokní kostel.
Kostel sv. Ondřeje (Andreaskirche)
Bolkerstraße 36, Altstadt. Barokní kostel ze 17. století.
Filmové muzeum (Filmmuseum)
Schulstraße 4, Carlstadt. Filmové muzeum. Vstupné 5 EUR. Součástí je kino „Black Box“, vstupné 7 EUR. https://www.duesseldorf.de/filmmuseum
Městské muzeum (Stadtmuseum Düsseldorf)
Palais Spee, Berger Allee 2, Carlstadt. Městské muzeum. Vstupné 4 EUR, v neděli vstupné zdarma.
https://www.duesseldorf.de/stadtmuseum
Kunstsammlung NRW
Muzeum umění, rozdělené do dvou objektů K20 a K21.
K20, Grabenplatz 5, Altstadt. Sbírka umění 20. století (Picasso, Kandinsky, Warhol). Vstupné 12 EUR
K21, Ständehausstraße 1, Carlstad. Sbírka umění od 60. let 20. století po současnost. Vstupné 12 EUR. Společné vstupné K20 a K21 je 18 EUR. Každou první neděli od 18 do 22 hodin vstup zdarma.
https://www.kunstsammlung.de
Rheinturm
Stromstrasse 20. poblíž Medien Hafen a vedle budovy Zemského sněmu (Landtag) 240 metrů vysoká TV věž. Vstupné na vyhlídkovou plošinu M168 je 9 EUR, od 10 do 11 hodin a po 22 hodině 5 EUR.
https://www.rheinturm.de
MedienHafen
Bývalý přístav přeměněný na čtvrt s restauracemi, bary diskotékami a hotely. V blízkosti jižního konce Rýnské promenády a TV věže Rheinturm.
Zámek Benrath (Schloss Benrath)
Benrather Schloßallee 104, Benratth, 10 km jihovýchodně od centra města, zastávka MHD „Schloss Benrath“, stanice S-Bahn „Benrath“. Zámeček ve stylu na pomezí rokoka a klasicismu postavený v letech 1755-73. K zámku patří velký park. V zámku je Přírodovědné muzeum (Museum für Naturkunde) a Muzeum zahradního umění (Museum für Europäische Gartenkunst). Vstupné jen do muzeí 6 EUR. Vstupné na prohlídku zámku i muzeí 14 EUR.
https://www.schloss-benrath.de
Kaiserpfalz Kaiserswerth
Kaiserwerth, 8,5 km severně od centra města. Zastávka MHD „Klementsplatz“. Zřícenina císařského hradu císaře Friedricha Barbarossy. Vstup zdarma.
Schloss Jägerhof
Jacobistraße 2, zastávka MHD „Schloss Jägerhof“ nebo „Adlerstrasse“. Barokní zámek z poloviny 18. století. Nyní je zde Goethovo muzeum (Goethe Museum). Vstupné 4 EUR.
https://www.goethe-museum.de

Mapa

Mapa Düsseldorfu, Německo
Mapa centra Düsseldorfu. Zdroj:“Mapy.cz“

Tip jak ušetřit

Düsseldorf Card
Karta, která vás opravňuje k bezplatnému použití MHD v Düsseldorfu, k bezplatné návštěvě nebo slevám do mnoha muzejí a dalších turistických atrakcí. Cena pro jednu osobu: 24 hodin za 10 EUR, 48 hodin za 15,50 EUR, 72 hodin za 17 EUR, 96 hodin za 21 EUR. Cena pro skupinu až tří osob nebo pro rodinu s dvěma dospělými a až třemi dětmi: 24 hodin za 19 EUR, 48 hodin za 29 EUR, 72 hodin za 32 EUR, 96 hodin za 40 EUR.
https://www.duesseldorf-tourismus.de/en/book/duesseldorf-card