Curych

Curych (Zürich) je největší švýcarské město, ležící v severní části země ve stejnojmenném kantonu. Curych leží v předhůří Alp u Curyšského jezera, městem protéká řeka Limmat.

ZDE SI MŮŽETE STÁHNOUT PDF VERZI PRŮVODCE DO KAPSY – CURYCH

Hotely a ubytování v Curychu

V Curychu najdeme mnoho různých hotelů, stačí si jen vybrat podle vašeho vkusu a potřeb. Přehled hotelů v Curychu s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete na Booking.com

Doprava

Vlak

Hlavní vlakové nádraží (Zürich Hauptbahnhof, také Zürich HB) leží v centru Curychu, v severní části Starého města (Altstadt). Železniční stanice Bahnhof Zürich Flughaven najdeme na curyšském letišti v druhém podzemním podlaží hlavního terminálu. Jízdní řády najdete na http://www.zvv.ch/en/timetables/online-timetable/

Bus

Většina dálkových autobusů končí na autobusovém terminálu vedle hlavního vlakového nádraží.

Letiště

Zürich Airport (ZRH)
Curyšské letiště (Flughafen Zürich-Kloten) najdeme asi 13 km severně od centra Curychu na území Klotenu. K letišti vede silnice A51. Letiště má dobré vlakové spojení s centrem města. Na letišti najdeme železniční stanici Bahnhof Zürich Flughafen, a to v nejnižším podzemním patře hlavního terminálu. Stojí zde mezinárodní i regionální vlaky a také vlaky S-bahn (linky S2 a S16, obě jedou na hlavní nádraží). Ze železniční stanice na letišti se dostaneme do centra města na hlavní vlakové nádraži (Zürich HB) za cca 12 minut, za jízdenku zaplatíme 6,60 CHF. Před terminálem je také zastávka regionálních busů a regionální železniční sítě Stadbahn Glattal (linky č. 10 a 12, na hlavní nádraží jede linka č.10). Jízdní řády najdeme na
http://www.zvv.ch/en/timetables/online-timetable/
Web letiště: http://www.zurich-airport.com/

Doprava ve městě

Dopravu v Curychu provozuje společnost ZVV. Jednotlivé jízdenky pro jednu až dvě zony stojí 4,30 CHF a platí hodinu. Jízdenka na tři zony stojí 6,60 CHF také platí hodinu. Krátkodobá jízdenka na půl hodiny stojí 2,60 CHF. Naejlevnější jízdenka na 24 hodin stojí 8,60 CHF a je pro 1-2 zony.
Jízdní řády najdete na http://online.fahrplan.zvv.ch/bin/query.exe/en
Web společnosti ZVV: http://www.zvv.ch/zvv/en/home.html

Tip jak ušetřit

ZürichCARD
Karta, která vás opravňuje k bezplatnému použití dopravy v Curychu a také k bezplatné návštěvě mnoha muzeí a dalších turistických atrakcí.
Cena: 24 hodin za 24 CHF/ 72 hodin za 48 CHF.
https://www.zuerich.com/en/visit/your-city-travel-pass

Grossmünster, Curych
Pohled na curyšský Grossmünster od jihu

Památky a zajímavosti aneb co musíte vidět v Curychu

Grossmünster
Zwingliplatz, v centru starého města na pravém břehu řeky Limmat, zastávka tramvají „Zürich Helmhaus“. Románská bazilika původně z 12. století s gotickými věžemi. Vstupné na věž 4 CHF.
Fraumünster
Stadthausquai, v centru Starého města na levém břehu řeky Limmat, v podstatě naproti (přes řeku) je Helmhaus a za ním Grossmünster. Gotický kotel jehož zajímavostí jsou barevná okna od M. Chagalla a A. Giacomettiho.
Bahnhofstrasse
Známá obchodní třída vedoucí západní částí Starého města od hlavního nádraží k jezeru. Ulice je plná luxusní obchodů a bank.
Landesmuseum
Museumstrasse 2. Švýcarské národní muzeum najdeme v parku Platzspitz přímo naproti hlavnímu nádraží. Muzeum představuje historii i současnost Švýcarska. Vstupné 10 CHF.
http://www.musee-suisse.ch/
Museum designu (Museum für Gestaltung)
Ausstellungsstrasse 60, asi 400 metrů severně od hlavního nádraží. Muzeum designu a užitého umění. Vstupné 12 CHF.
http://www.museum-gestaltung.ch/
Lindenhof
Návrší v centru města, na levém břehu řeky Limmat, s hezkým výhledem na centrum Curychu. Zde bylo nejstarší doložené osídlení v oblasti.
Kostel sv. Petra (Peterskirke)
Schlüsellgasse, v centru Starého města, na západním břehu řeky Limmat. Kostel s největším hodinovým ciferníkem v Evropě (průměr 8,7 m).
Kunsthaus
Heimplatz 2, v centru města. východně od Grossmünsteru. Muzeum umění představující jak středověké tak zejména moderní umění najdeme zde například díla Muncha a Picassa. Vstupné 15 CHF.
http://kunsthaus.ch
ZOO
Zürichbergstrasse 221, asi 2,5 km východně od hlavního nádraží, dostaneme se tam tramvají č. 6 (od hlavního nádraží) a 9 a bus č. 39, zastávka „ZOO“. Místní zoologická zahrada se zajímavými expozicemi a více než 260 druhy zvířat. Vstupné 22 CHF
http://zoo.ch
Botanická zahrada
Zollikerstrasse 107, asi 2,7 km jihovýchodně od hlavního nádraží, zastávka busu „Botanischer Garten“. Botanická zahrada curyšské univerzity. Vstupné zdarma.
http://www.bguz.uzh.ch/
Muzeum hodin (Uhrenmuseum Bayer)
Bahnhofstrasse 31. Malé muzeum s jednou z největších a nejzajímavějších sbírek hodin. Vstupné 8 CHF.
http://www.beyer-ch.com/museum/

Mapa

Mapa centra Curychu
Turistická mapa centra Curychu. Zdroj:“Mapy.cz“

Důležitá telefonní čísla

První pomoc: 144
Policie: 117
Informace o tel. číslech: 111

Důležité adresy

České velvyslanectví ve Švýcarsku
Muristrasse 53, Bern
Telefon: +41-31-3504070
Nouzová linka: +41-796413300