Chorvatsko

Chorvatsko je země v jihovýchodní Evropě, na Balkánském poloostrově, na pobřeží Jaderského moře. Chorvatsku patří také mnoho ostrovů v Jaderském moři. Mezi nejznámější chorvatské ostrovy patří Krč, Korčula, Brač, Hvar, Rab, Pag, Lošinj, Ugljan, Čiovo, Murter, Vis, Cres, Dugi Otok, Vir, Drvenik.
Chorvatsko má suchozemské hranice se Slovinskem, Maďarskem, Srbskem, Bosnou a Hercegovinou a s Černou Horou. Chorvatsko je členem EU, ale není členem Schengenského prostoru.
Hlavním městem Chorvatska je Zagreb (Záhřeb). Mezi největší chorvatská města patří Split, Rijeka, Osijek, Zadar, Velika Gorica, Slavonski Brod, Pula, Karlovac, Sisak, Varaždin, Šibenik.
Mezi nejnavštěvovanější místa a oblasti Chorvatska patří Istrie (Umag, Pula, Rovinj), oblast Kvarnerského zálivu, Dalmácie (Zadar, Makarská riviéra, Split, Šibenik, Dubrovník), Záhřeb, ostrov Korčula, hrad Trakošćan, Plitvická jezera, Paklenica, Zlatni Rat, Poreč, Trsteno.
Mezi národní parky Chorvatska patří Národní park Plitvická jezera (Nacionalni park Plitvička jezera), Národní park Paklenica, Národní park Risnjak, Národní park Kornati, Národní park Mljet, Národní park Brijuni, Národní park Krka, Národní park Severní Velebit (Nacionalni park Sjeverni Velebit).
Mezi chorvatské památky UNESCO patří Historické centrum města Split a Diokleciánův palác, Staré Město Dubrovníku, Národní park Plitvická jezera, Biskupský komplex v Poreči s bazilikou sv. Eufrazia, Historické centrum města Trogir, Katedrála sv. Jakuba v Šibeniku, Starigradská pláň, Středověké náhrobní kameny stećci (dvě lokality se nacházejí na území Chorvatska), Původní bukové lesy Karpat a dalších oblastí Evropy (některé jsou na území Chorvatska, Benátské obranné stavby mezi 15. a 17. stoletím: Stato da Terra – západní Stato da Mar mezi něž patří v Chorvatsku ležící městské hradby, pevnosti a další obranné stavby měst Šibenik a Zadar.

Průvodce do kapsy chorvatskými městy: