Bukurešť

Bukurešť, Rumunsko, listopad 2018

Bukurešť (rumunsky București, anglicky Bucharest), je největší město Rumunska a také rumunské hlavní město. Bukurešť má přes 1 877 000 obyvatel, což z ní činí třinácté nejlidnatější město Evropy. Bukurešť je rozložena na obou březích řeky Dâmbovița, Bukurešť leží na jihu Rumunska na jihovýchodě Valašské nížiny.

ZDE SI MŮŽETE STÁHNOUT PDF VERZI PRŮVODCE DO KAPSY – BUKUREŠŤ

Hotely, ubytování

Přehled hotelů, hostelů, apartmánů a penziónů v Bukurešti a okolí s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete zde

Palác parlamentu, Bukurešť
Palác Parlamentu v Bukurešti

Památky a zajímavosti v Bukurešti aneb co musíte vidět

Palác Parlamentu (Palatul Parlamentului)
Calea 13 Septembrie 1, budova rumunského parlamentu, druhá největší administrativní budova na světě. Stojí v centru města v čele třídy Unirii (Bulevardul Unirii). Nejbližší stanice metra je „Izvor“. Vstupné na prohlídku 40 lei. http://cic.cdep.ro/en/opening-hours-and-tariffs
Muzeum současného umění (Muzeul Național de Artă Contemporana)
Muzeum je v Paláci Parlamentu. Otevřeno od středy do neděle. Vstupné 16 lei.
http://www.mnac.ro/en/
Staré Město (Centrul Istoric)
Dochovaná část historické Bukurešti kolem třídy Bulevardul Ion C. Brătianu, nejbližší stanice metra Universitate.
Náměstí Revoluce (Piața Revoluției)
Náměstí u ulice Calea Victoriei, cca 600 metrů severozápadně od metra Universitate. Místo svázané s revolucí v roce 1989, je zde „Památník znovuzrození“ (Memorialul Renașterii).
Botanická zahrada (Grădina Botanică din Bucureşti)
Șoseaua Cotroceni 32. Botanická zahrada ve čtvrti Cotroceni, 1,2 km jihozápadně od nádraží Gara de Nord. Vstupné v sezóně 7 lei, mimo sezónu 5 lei. Je zde i Botanické muzeum (Muzeul Botanic), vstupné 2 lei.
https://gradina-botanica.unibuc.ro/
Vítězný oblouk (Arcul de Triumf)
Náměstí Piața Arcul de Triumf, 2,5 km severně od nádraží Gara de Nord. Zastávka MHD „Arcul de Triumf“. Vítězný oblouk pocházející z roku 1936.
Athenaeum (Ateneul Român)
Strade B. Franklin 1-3. Asi 1,8 km jihovýchodně od nádraží gare de Nord. Koncertní síň z roku 1889 a sídlo bukurešškého filharmonického orchestru George Enesca.
https://www.fge.org.ro/
Cutea Veche
Strada Franceză 25, ve čtvrti Lipscani, cca 200 m od metra „Piata Unirii“. Bývalé sídlo valašských knížat, nyní muzeum.
https://muzeulbucurestiului.ro/en/the-old-princely-court-museum.html
Patriarchální katedrála (Catedrala Patriarhală)
Strada Patriarhiei, cca 800 metrů od Paláce Parlamentu. Hlavní katedrální chrám Rumunské pravoslavné církve z poloviny 17. století.
Rumunské národní umělecké muzeum (Muzeul Național de Artă al României)
Calea Victoriei 49-53, 500 m severozápadně od metra Universitate. Muzeum umění s díly rumunských i významných evropských umělců. Otevřeno od středy do neděle. Vstupné: Národní galerie 15 lei, Evropská galerie umění 15 lei. Muzeum je v budově Královského paláce (Palatul Regal), která pochází ze 30. let 20. století. Historické prostory otevřeny každé úterý, vstupné 20 lei
http://www.mnar.arts.ro/en/
Zoo Bukurešť (Zoo Băneasa, Grădina Zoologică din București)
Strada Vadul Moldovei 4. Zoologická zahrada ve čtvrti Băneasa nedaleko od bukurešťského letiště. Nejbližší zastávka autobusů je „Jolie Ville Băneasa“. Vstupné 13 lei.
http://bucurestizoo.ro

Doprava

Vlak

Největším vlakovým nádražím v Bukurešti je București Gara de Nord (Bucuresti Nord, Bukurešť Sever). Začíná tu nebo končí většina vlaků z nebo do Bukurešti. Nádraží najdeme při ulici Piața Gării de Nord asi 2,2 km severovýchodně od Paláce Parlamentu. Na nádraží je stanice metra „Gara de Nord“ linek M1 a M4. Mezi další větší nádraží patří Gara Basarab, které leží v blízkosti Gara de Nord, Gara Băneasa na severu Bukurešti a Gara Obor na severovýchodě Bukurešti.

Autem

Z Bukurešti vychází tři dálnice spojující Bukurešť s některými dalšími částmi Rumunska. A1 vede na západ (Pitesti), A2 na pobřeží Černého moře (Constanta) a A3 na sever (Ploiesti).

Bus

V Bukurešti najdeme několik větších autobusových nádraží, například u nádraží Gara Basarab (při ulici Șoseaua Orhideelor 49, terminál společnosti MementoBUS), u nádraží Gara de Nord, dále Autogara Filaret 1,3 km jižně od Paláce Parlamentu, Autogara Militari (Strada Valea Cascadelor 2) na západě Bukurešti.

Letiště

Mezinárodní letiště v Bukurešti (Bucharest Henri Coandă International Airport, rumunsky Aeroportul Internațional Henri Coandă București, kód IATA: OTP,) je největší rumunské letiště, najdeme ho v Otopeni, 16.5 km severně od centra Bukurešti. Do centra Bukurešti na nádraží Garage de Nord, se můžeme dostat vlakem „Henri Coanda Express“, který odjíždí z vlakové stanice (P.O.Aeroport H), která je necelý kilometr od příletové haly, od které se sem dostaneme autobusem. Cesta autobusem na vlak je v ceně jízdenky, kterou koupíme například v pokladně CFR a stojí 8,1 lei. Cesta trvá asi 50 minut. Další možností jsou expresní autobusy společnosti STB č. 780 na Gara de Nord a č. 783 do centra města. Cena jízdenky je 3,50 lei.
Web letiště: http://www.bucharestairports.ro
Druhým letištěm pro civilní provoz a centrem pro nízkonákladové letecké společnosti v Bukurešti bylo do roku 2012 letiště Bucharest Aurel Vlaicu Airport (kód IATA: BBU) dříve známé jako Băneasa Airport nebo Bucharest City Airport, které leží 8,5 km severně od centra Bukurešti a které nyní funguje jako obchodní letiště.

Mapa

Mapa Bukurešti
Mapa centra Bukurešti. Zdroj:“Mapy.cz“.

Doprava ve městě

V Bukurešti je veřejná doprava zajišťována autobusy, tramvajemi a trolejbusy společností Societatea de Transport București (STB, dříve RATB). Pro cestu MHD krom metra si musíte zakoupit kartu Activ za 3,70 lei v kioscích STB, kterou si dobijete kreditem (min.2,60 lei) a používáte ve vozidlech MHD. Jedna jízda stojí 1,30 lei, denní jízdenka stojí 8 lei, týdenní 17 lei. Jízdní řády, vyhledání spojení, schéma linek ceny jízdenek a další informace najdete na http://www.stbsa.ro/eng/index.php
V Bukurešti je metro, které má čtyři linky (M1,M2,M3 a M4). Metro provozuje společnost Metrorex. Jízdenky koupíte ve stanicích metra. Jízdenka na dvě cesty stojí 5 lei, jízdenka na 10 cest stojí 20 lei. Schéma linek, ceny jízdného a další informace najdete na http://www.metrorex.ro/first_page_p1352-2

Schéma metra v Bukurešti
Plán linek bukurešťského metra

Plán metra v Bukureští (tečkované trasy linek jsou ve výstavbě, nebo plánované). Zdroj:commons.wikimedia:.org, Autr:xanthr a Andrei nacu. Licence:Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Důležitá telefonní čísla

Nouzová linka: 112
Informace : 118932
Nouzová linka Českého velvyslanectví v Rumunsku : +40 744564676

Užitečné odkazy

Online nabídka ubytování v Rumunsku
Zájezdy do Rumunska