Bruneck/Brunico

Bruneck/Brunico, Itálie, duben 2022

Bruneck/Bressanone

Bruneck, pro nějž se v italštině používá jméno Brunico, je město ležící na severu Itálie v autonomním regionu Tridentsko-Horní Adiže nebo také Tridentsko-Jižní Tyrolsko (Trentino-Alto Adige, Trentino-Südtirol) v autonomní provincii Bolzano-Jižní Tyrolsko (Bolzano-Alto Adige, Bozen-Südtirol). Bruneck má více než 16 700 obyvatel a je tak po Bolzanu, Meranu, Brixenu a Laives pátým největší městem Jižního Tyrolska. Bruneck je také centrem regionu Pustertal (Val Pusteria , Pusterské údolí). Bruneck leží 23 km severovýchodně od Brixenu, 33 km severozápadně od Cortiny d´Ampezzo a 56 km severovýchodně od Bolzana a 65 km jihovýchodně od Innsbrucku.

ZDE SI MŮŽETE STÁHNOUT PDF VERZI PRŮVODCE DO KAPSY – BRUNECK

Hotely, ubytování v Brunecku

Přehled hotelů, hostelů penziónů, apartmánů, kempů a ubytování v soukromí v Brunecku a okolí s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete zde

Doprava

Autem

Bruneckem prochází evropská silnice E66 (zde jako silnice S549), která vede na východ od Brunecku k italsko-rakouské hranici a na západ k Franzansfeste/Fortezza kde se napojuje na italskou dálnici A22 (Autostrada del Brennero/Brennerautobahn) na kterou na severu u Brenneru navazuje rakouská dálnice A 13 do Innsbrucku a směrem na jih vede dálnice do Bolzana, Trenta a dále do Verony (evropská silnice E45).

Vlak

Hlavní vlakové nádraží v Brunecku Bruneck/Brunico (Stazione di Brunico, Bruneck Bahnhof) stojí 450 metrů jihozápadně od centra města (Rathausplatz) centra města při ulici Via Europa/Europastrasse. Železniční stanice leží na železniční trati Pustertalbahn. Před nádražím jsou zastávky MHD „Brunico Stazione“.
Železniční zastávka Bruneck Nord/Brunico Nord leží při 500 metrů od centra města (Rathausplatz).
Vyhledávač vlakového spojení najdete na https://www.trenitalia.com/

Bus

Autobusové nádraží (Brunico Autostazione/Busbahnhof Bruneck) najdeme při ulici Via Europa/Europastrasse, 300 metrů od vlakového nádraží Bruneck/Brunico.

Letiště

Nejbližším letištěm je Letiště Bolzano (Bolzano Airport, Aeroporto di Bolzano-Dolomiti, Flughafen Bozen-Dolomiten, kód IATA :BZO), které leží na jižním okraji Bolzana, 4 km jihozápadně od centra Bolzana a km od Brunecku. Dalšími letišti odkud je autobusové spojení do Brunecku jsou Verona, Innsbruck a Mnichov.

Doprava v Brunecku

Veřejná doprava v Brunecku a okolí spadá pod integrovaný dopravní systém Jižního Tyrolska (Südtirol Mobil), informace o jízdenkách, vyhledávač spojení a další informace najdete na https://www.suedtirolmobil.info/en/. Autobusová jízdenka pro jednu zónu, která platí 60 minut a je přestupní stojí 1,50 EUR, při koupi předplacené karty v hodnotě 10, 25 nebo 50 EUR výjde jízdenka na 1,20 EUR.
Lze koupit síťovku Mobilcard, kterou lze využít na autobusy, regionální vlaky a některé lanovky v regionu Jižní Tyrolsko a která stojí na jeden den 15 EUR, na 3 dny 23 EUR a na 7 dnů 28 EUR. Obdobou je museummobil Card, kde je navíc k bezplatné dopravě ještě vstup zdarma do osmdesáti muzeí a expozic po celém Jižním Tyrolsku. Tato karta stojí na 3 dny 30 EUR a na 7 dnů 34 EUR.

Co musíte vidět aneb památky a zajímavosti v Brunecku

MMM Corones
Kronplatz/Plan de Corones. Vrcholová plošina hory Kronplatz. MMM Corona jedna z částí Horského muzea Reinholda Mesnera (MMM), tato expozice je věnována tradičnímu horolezectví. Nabízí také překrásné výhledy na Dolomity a Alpy. Budovu navrhla známá architektka Zaha Hadid. Vstupné 10 EUR.
http://www.messner-mountain-museum.it/en/corones/museum/
MMM Ripa
Schlossweg / Vicolo Castello 2, na hradě Bruneck. MMM Ripa jedna z částí Horského muzea Reinholda Mesnera (MMM), tato expozice představuje horské národy z Asie, Jižní Ameriky, Afriky i Evropy, jejich kultury i náboženství. Vstupné 11 EUR. http://www.messner-mountain-museum.it/en/ripa/museum/
Hrad Bruneck (Schloss Bruneck, Castel Brunico)
Schlossweg / Vicolo Castello 2, na kopci nad historickým jádrem města. Středověký hrad postavený v druhé polovině 13. století. Dříve biskupský hrad, dnes je zde jedna z částí Horského muzea Reinholda Messnera.
Městské muzeum (Stadtmuseum Bruneck/Museo civico di Brunico)
Bruder Willramstraße/Via Bruder Willram 1A. Městské muzeum grafiky. V přízemí stálá výstava pozdně gotických děl Mmichaela Pachera a jeho žáků. Vstupné 3 EUR. http://www.stadtmuseum-bruneck.it/
Lesní hřbitov (Cimitero militare austro-ungarico di Brunico)
V lese na úbočí kopce Kühbergl, jižně od centra města, přístup z ulice Reischahcherstrasseúia Riscone. Lesní vojenský hřbitov s hroby vojáků z první světové války, a to převážně rakousko-uherských.
Jihotyrolské zemské muzeum folklóru (Südtiroler Landesmuseum für Volkskunde)
Herzog-Diet-Straße/Via Herzog Diet 24, Dietenheim/Teodone, 1,7 km severovýchodně od centra Brunecku, v městské části Dietenheim. Skanzen, muzeum v přírodě představující dřívější život na jihotyrolském venkově. Vstupné 9 EUR. https://www.volkskundemuseum.it/en/
Stadtgasse
Ulice StadtgaseúVia Centrale patří mezi nejzajímavější místa zachovalého historického jádra města Bruneck. Tvoří ji řada zachovalých měšťanských domů z 15. a 16. století. Je zde řada obchodů a restaurací.
Graben/Bastioni
Hlavní ulice, promenáda v centru města s řadou historických domů a také s mnoha restauracemi, kavárnami, obchody.
Kostel sv. Kateřiny na dešti, také „Dešťový kostel“ (St. Katharina auf dem Rain, Rainkirche)
Raingasse/Vicolo Rain 20. na kopci mezi starým městem a hradem. Nejstarší kostel ve starých městských hradbách, postaven 1340 jako kaple sv. Ducha, v roce 1675 kaple rozšířená na kostel a barokizována.
Kronplatz (Plan de Corones)
6 km jižně od Brunecku. Oblíbené horské středisko poskytující sportovní vyžití jak v zimě tak v létě. A také hora s vrcholem v nadmořské výšce 2275 metrů. Na vrcholu je muzeum Corones, jedna z poboček Messnerova horského muzea. Na vrcholu je také největší zvon v Alpách, „Zvon míru Concordia 2000“.

Tip jak ušetřit

Holidaypass Bruneck
Karta která nabízí zdarma veřejnou dopravu v regionu Jižní Tyrolsko a slevy na různé turistické atrakce a aktivity. Kartu dostanete zdarma při pobytu v některém z vybraných hotelů. Další informace najdete na https://www.bruneck.com/en/planning-booking/local-mobility/holidaypass

Mapa

Mapa BruneckúBrunico, Jižní Tyrolsko
Mapa centra Brunecku. Zdroj:“Mapy.cz“.