Brixen/Bressanone

Brixen/Bressanone, Itálie, květen 2022

Brixen/Bressanone

Brixen, pro nějž se v italštině používá jméno Bressanone, je město ležící na severu Itálie v autonomním regionu Tridentsko-Horní Adiže nebo také Tridentsko-Jižní Tyrolsko (Trentino-Alto Adige, Trentino-Südtirol) v autonomní provincii Bolzano-Jižní Tyrolsko (Bolzano-Alto Adige, Bozen-Südtirol). Brixen má více než 16 700 obyvatel a je tak po Bolzanu a Meranu třetím největší městem Jižního Tyrolska. Bruneck je také centrem regionu Pustertal (Val Pusteria , Pusterské údolí). Brixen leží 38 km východně od Merana, 34 km severovýchodně od Bolzana, cca 30 km od italsko-rakouské hranice a 63 km jiho jihovýchodně od Innsbrucku. Brixen je v Česku také znám jako místo vyhnanství Karla Havlíčka Borovského v polovině 19. století.

ZDE SI MŮŽETE STÁHNOUT PDF VERZI PRŮVODCE DO KAPSY – BRIXEN/BRESSANONE

Hotely, ubytování v Brixenu

Přehled hotelů, hostelů penziónů, apartmánů, kempů a ubytování v soukromí v Brixenu a okolí s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete zdeBooking.com

Doprava

Autem

Kolem západního okraje Brixenu probíhá italská dálnice A22 (Autostrada del Brennero/Brennerautobahn) na kterou na severu u Brenneru navazuje rakouská dálnice A 13 do Innsbrucku a směrem na jih vede dálnice A22 do Bolzana, Trenta a dále do Verony, Mantovy a Modeny (evropská silnice E45).

Vlak

Hlavní vlakové nádraží v Brixenu (Stazione di Bressanone, Bahnhof Brixen) stojí při Bahnhofplatz, na západním okraji města, asi 850 metrů jihozápadně od centra města (Domplatz). Železniční stanice leží na železniční trati Brennerbahn (Innsbruck-Verona, úsek Brenner-Bolzano je trať č. 42). Před nádražím jsou zastávky MHD „Brixen, Bahnhof/Bressanone, Stazione“). Vyhledávač vlakového spojení najdete na https://www.trenitalia.com/

Bus

Autobusové nádraží (Bressanone Autostazione/Busbahnhof Brixen) najdeme při křižovatce ulic Dntestrasse/Via Dante a Kreuzgasse/Via S.Croce, 300 metrů západně od centra města (Domplatz) a cca 600 metrů severo severovýchodně od vlakového nádraží Brixen/Bressanone.

Letiště

Nejbližším letištěm je Letiště Bolzano (Bolzano Airport, Aeroporto di Bolzano-Dolomiti, Flughafen Bozen-Dolomiten, kód IATA :BZO), které leží na jižním okraji Bolzana, 4 km jihozápadně od centra Bolzana a 38 km od centra Brixenu. Dalšími blízkými letišti jsou letiště Verona, Innsbruck a Treviso.

Doprava v Brixenu

Veřejná doprava v Brixenu a okolí spadá pod integrovaný dopravní systém Jižního Tyrolska (Südtirol Mobil), informace o jízdenkách, vyhledávač spojení a další informace najdete na https://www.suedtirolmobil.info/en/. Autobusová jízdenka pro jednu zónu, která platí 60 minut a je přestupní stojí 1,50 EUR, při koupi předplacené karty v hodnotě 10, 25 nebo 50 EUR vyjde jízdenka na 1,20 EUR.
Lze koupit síťovku Mobilcard, kterou lze využít na autobusy, regionální vlaky a některé lanovky v regionu Jižní Tyrolsko a která stojí na jeden den 15 EUR, na 3 dny 23 EUR a na 7 dnů 28 EUR. Obdobou je museummobil Card, kde je navíc k bezplatné dopravě ještě vstup zdarma do osmdesáti muzeí a expozic po celém Jižním Tyrolsku. Tato karta stojí na 3 dny 30 EUR a na 7 dnů 34 EUR.

Památky a zajímavosti aneb co musíte vidět v Brixenu

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie (Brixner Dom/duomo di Bressanone)
Domplatz/Piazza Duomo, centrum města. Katedrála jejíž počátky sahají do 10. století, ve 12. století vystavěna v románském slohu jako trojlodní, současná podoba je z barokní přestavby z poloviny 18. století. Jsou zde fresky od Paula Trogera a významný hlavní oltář od Teodora Benedettiho.
Ke katedrále přiléhá z jihu klášter s ambitem (křížovou chodbou) s významnými gotickými malbami ze 14.až 16. století, k ní pak trojlodní gotický kostel Panny Marie (Frauenkirche), a za ním je kaple sv. Jana (Johanneskapelle) s románskými a gotickými freskami. Z druhé strany katedrály je pak kostel sv. Michala, gotický kostel z 15. až 16. století.
Biskupský hrad (Hofburg Brixen)
Hofburgplatz/Piazza Pallazo Vescovile 2, v centru města. Opevněné sídlo brixenských biskupů pocházející ze 13. století, s četnými pozdějšími přestavbami. Jádrem je biskupský palác s renesančním arkádovým křídlem. Dnes zde sídlí Diecézní muzeum (Diözesanmuseum Hofburg Brixen), ve kterém najdete průřez sakrálním uměním Jižního Tyrolska, část chrámového pokladu brixenské katedrályy, sbírku betlémů, jsou zde obrazy Lucase Cranacha, Bartlmä Dilla Riemenschneidera, Ulricha Glantschnigga, Carla Henriciho. Vstupné 10 EUR. https://www.hofburg.it/
Stufels/Stufles
Nejstarší část města, od centra města ji odděluje řeka Eisack/Isarco. Od katedrály k ní dojdeme přes Pfarplatz/Piazza Parrocchia a Adlerbrückengasse/Via Ponte Aquila a most Adlerbrücke/Ponte Aquila, od katedrály je to asi 250 metrů. Najdeme zde spoustu malebnýhc domů a v nich restaurace, kavárny a obchody. Dnes je městská část Stufels známá také jako umělecká čtvrť.
Adlerbrücke/Ponte Aquila
Most spojující Staré město a čtvrť Stufels. První most zde byl již ve 13. století, nynější kovový most pochází z roku 1883 a jsou z něj krásné výhledy na Staré město a Bílou věž.
Muzeum farmacie (Pharmaziemuseum)
Adlerbrückengasse/Via Ponte Aquila, mezi kostelem sv. Michala a mostem Adlerbrücke. Malé muzeum farmacie v objektu historické rodinné lékárny.
Bílá věž (Weißer Turm/La Torre bianca)
Pfarplatz/Piazza Parrocchia. 72 metrů vysoká věž u kostela sv. Michala. Gotická věž dostavěna v roce +ří+. Věž má orloj a zvonkohru hrající každý den v 11 hodin některou z více než sta melodií. Na věži je vyhlídka a ve věži malé muzeum.
Dům Karla Havlíčka Borovského v Brixenu
Kachleraustrasse/Via Pentolai 1, ulice rovnoběžná s Karel-Havlicek-Strasse/Via Karel Havlicek a která ústi do Dantestrasse/Via Dante. Asi 700 metrů severozápadně od náměstí Domplatz. Dům, ve kterém žil ve vyhnanství v letech 1851 až 1855 český novinář a spisovatel Karel Havlíček Borovský. Dům byl přestavěn, je na něm pamětní deska.
Hotel Elephant/Albergo Elefante
Weißlahnstraße/Via Rio Bianco 4. Historická budova Hotelu Elephant, který je známý svou freskou znázorňující slona císaře Maxmiliána II. V hotelu byl ubytován z kraje svého svého vyhnanství v Brixenu v roce 1851 Karel Havlíček Borovský.
Augustinianský klášter Neustift/Novacella (Augustiner Chorherrenstift Neustift/Abbazia di Novacella)
Stiftstrasse/Via Abbazia 1, Neustift/Novacella-Vahrn, 3,2 km severně od centra Brixenu. Nejbližší zastávkou autobusu je „Novacella, Abbazia“. Jeden z nejvýznamnějších jihotyrolských klášterů. Součástí kláštera je barokní kostel, historická klášterní zahrada, knihovna s cennými rukopisy a obrazárna s mnoha gotickými obrazy. Vstupné: muzeum 10 EUR, zahrada (v letních měsících) 4 EUR. V neděli zavřeno. https://www.kloster-neustift.it/
Hrad Rodenegg (Schloss Rodenegg/Castel Rodengo)
Via del Castello 1, Rodeneck/Rodengo-Vill/Villa, 6,8 km severo severovýchodně od centra Brixenu. Nejbližší autobusová zastávka je „Villa, Vigili del Fuoco. Středověký hrad postavený v první polovině 12. století. Největší atrakcí jsou nejstarší fresky v německy mluvících zemích, které pocházejí z období mezi lety 1200 až 1230. Hrad je přístupný. Vstupné 8 EUR. V neděli zavřeno. https://www.rodenegg.it/
Pevnost Franzensfeste (Festung Franzensfeste/Forte di Fortrezza)
Brennerstrasse/Via Brennero, Franzensfeste/Fortezza, 7,2 km severo severozápadně od centra Brixenu. Nejbližší zastávkou autobusu je „Festung Franzensfeste/Forte Fortezza“. Rakousko-uherská vojenská pevnost, která byla postavena v letech 1833 až 1838. Pevnost je veřejnosti přístupná. Vstupné 9 EUR, zavřeno prosinec až únor. https://www.franzensfeste.info/

Tip jak ušetřit

BrixenCard
Karta která nabízí zdarma veřejnou dopravu v regionu Jižní Tyrolsko, vstupné do mnoha muzeí v Jižním Tyrolsku zdarma a slevy na různé turistické atrakce a aktivity. Kartu dostanete zdarma při pobytu v některém z vybraných hotelů. Další informace najdete na https://www.brixen.org/en/my-holiday/brixencard

Mapa

Mapa centra Brixenu/Bressanone, Jižní Tyrolsko
Mapa centra Brixenu. Zdroj:“Mapy.cz“.