Bratislava

Bratislava, Slovensko, duben 2022
Bratislava
Bratislava je hlavní město Slovenska. Rozkládá se při obou březích Dunaje na jihozápadě Slovenska, při hranicích s Rakouskem a Maďarskem. Do roku 1919 se město jmenovalo Prešporok, dodnes se v němčině používá název Pressburg a v maďarštině Pozsony. Město bylo v letech 1536 až 1784 hlavním městem Uherského království a bylo zde korunováno několik uherských králů a královen.

ZDE SI MŮŽETE STÁHNOUT PDF VERZI PRŮVODCE DO KAPSY – BRATISLAVA

Doprava

Letiště

Letisko M.R. Štefánika (Letisko Bratislava, BSL)
Toto letiště najdeme asi 9 km východně od centra města na rozhraní bratislavské městské části Ružinov a obce Ivanka při Dunaji. Nejjednodušší a nejlevnější spojení s centrem města a také s hlavním vlakovým nádražím (Hlavná stanica) je autobus MHD linky č. 61, v noci linka N61 Do centra i na vlakové nádraží nám bude stačit půlhodinová jízdenka za 0,90 EUR.
Web letiště: https://www.bts.aero/

Vlak

Hlavní vlakové nádraží (Bratislava hlavná stanica) leží na okraji Starého Města, při náměstí Franze Liszta a ulici Pražská, asi 1,4 km severně od centra Starého Města.

Bus

Hlavním a největším autobusovým nádražím v Bratislavě je „Autobusová stanica Mlynské Nivy“, na východním okraji Starého Města, mezi ulicemi Mlynské nivy a Páričkova.

Loď

Většina lodí vyplouvá z „Osobného prístavu“ na Fajnorovom nábreží, jenž je doslova pár minut od centra Starého Města. Pravidelné lodní plavby provozuje společnost Lod.sk.

Hotely a ubytování v Bratislavě

V Bratislavě najdeme mnoho hotelů, hostelů, penzionů i apartmánů, stačí si jen vybrat podle vašeho vkusu a potřeb. Přehled hotelů v Bratislavě s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete na Booking.comBooking.com

Tip jak ušetřit

Bratislava Card

Karta, která vás opravňuje k bezplatnému použití dopravy v Bratislavě, k bezplatné návštěvě mnoha muzeí a k různým slevám
Cena: 24 hod. za 20 EUR/ 48 hod. za 25 EUR/ 72 hod. za 28 EUR.
https://www.visitbratislava.com/sk/bratislava-card/

Vstupné

Dalším tipem jak ušetřit, a to výrazně, je využití první neděle v měsíci jako dne, kdy je v mnoha státních muzeích a galeriích vstup zdarma. V Bratislavě to platí pro: pobočky Slovenského národného muzea (Prírodovedné múzeum, Archeologické múzeum, Historicke múzeum, Hudobné múzeum, Múzeum kultúry karpatských Nemcov, Múzeum kultury Maďarov na Slovensku, Múzeum kultúry Chorvátov na Slovensku, Múzeum židovskej kultúry), pobočky Slovenskej národnej galérie a pro Múzeum dopravy.

Doprava ve městě

Dopravu v Bratislavě zajišťuje Dopravný podnik Bratislava. Tato MHD je součástí Integrovaného dopravního systému Bratislavského kraje (IDS BK). Jízdenky kromě vozidel MHD platí také ve vlacích Os a REx Železničnej spoločnosti Slovensko a v příměstských autobusech Slovak Lines v rámci Bratislavského kraje (což neplatí pro SMS jízdenky). Město Bratislava je rozděleno na zóny 100 a 101. Jízdenky mají časovou platnost a platnost podle počtu zón. Jízdenka na 15 minut/2 zóny stojí 0,70 EUR, na 30 minut/2 zóny 0,90 EUR, na 60 minut/3 zóny 1,20 EUR. 24 hodinová jízdenka pro Bratislavu stojí 4 EUR, pro Bratislavský kraj 6,90 EUR. 72 hodinová jízdenka pro Bratislavu stojí 9 EUR. SMS jízdenku lze koupit jen se SIM kartou slovenského mobilního operátora, jízdenka na 40 minut stojí 1 EUR, na 70 minut 1,30 EUR. Jízdní řády, seznam linek a další informace najdete na http://www.dpb.sk/

bratislavské Staré Město a Bratislavský hrad
Pohled na bratislavské Staré Město a na Bratislavský hrad z mostu SNP

Plavby po Dunaji

Společnost Twin City Liner provozuje plavby z Vídně do Bratislavy a zpět. Katamarán společnosti Twin City Liner vyplouvá z Razusovho nábrežia. Jedna cesta stojí 31-36 EUR.
https://twincityliner.com/sk
Z osobného prístavu na Fajnorovom nábreží, vyplouvají lodě na oblíbenou vyhlídkovou plavbu na Devín a zpět (13 EUR) i na další výletní plavby.
https://www.lod.sk

Památky a zajímavosti aneb co musíte vidět v Bratislavě

Bratislavský hrad
Vypíná se na návrší na levém břehu Dunaje, jihozápadně od Starého Města. Nejbližší zastávky MHD jsou „Hrad“ a „Zámocká“ stojí zde trolejbusy č. 203 a 207. Na hrad lze pohodlně dojít i ze Starého Města a od mostu SNP. Najdeme zde expozice Historického muzea. Největším lákadlem je Korunná veža a Klenotnica. Vstupné 10 EUR, první neděli v měsíci zdarma.
http://www.snm.sk/?historicke-muzeum-uvodna-stranka
Katedrála sv. Martina (Dóm sväteho Martina)
Rudnayovo nám. Původně gotický kostel, několikrát přestavovaný. Nejvýznamnější kostel v Bratislavě, bývalý korunovační chrám. Vstup do hlavní lodě pro jednotlivce zdarma, vstupné do „zóny tur. zájmu“ je 4,2 EUR.
http://dom.fara.sk/index.php/sk/katedrala/prehliadky-katedraly
Michalská brána
Na křižovatce ulic Michalská, Baštová a Zámočnicka. Jediná zachovalá městská brána. Je zde Muzeum zbraní. Michalská brána je z důvodu rekonstrukce dlouhodobě uzavřena.
https://muzeumbratislava.sk/muzeum-zbrani
Primaciálny palác
Primaciálne nám. Klasicistický palác z 18. století. Nyní sídlo primátora. Najdeme zde také galerijní expozici.
Stará radnice
Primaciálne námestie 3. Původní radnice města. Nyní je zde Múzeum dejín města. Vstupné 5 EUR.
https://muzeumbratislava.sk/stara-radnica
Kostel sv. Alžběty (Modrý kostol)
Bezručova 2. Secesní kostel ze začátku 20. stol. Vstupné se neplatí.
http://www.modrykostol.fara.sk/
Grassalkovichov palác
Hodžovo námestie 1.Rokokový palác z 18. století. Nyní sídlo prezidenta. Pro návštěvníky je volně přístupný pouze park za palácem.
Hrad Devín
Rozsáhlá zřícenina hradu na skalním ostrohu nad soutokem Dunaje s řekou Moravou. Asi 12 km západně od centra Bratislavy. Dostaneme se sem buď lodí z přístavu na Fajnorově nábřeží v centru města, nebo autobusem č.29 (od mostu SNP) na zastávku „Hrad Devín“ a poté cca 500 metrů pěšky. Vstupné 6 EUR. V období listopad-březen 3 EUR, ale jen areál bez výstavních prostor.
https://muzeumbratislava.sk/hrad-devin
Most SNP
Dříve „Nový most“. Visutý (zavěšený) most přes řeku Dunaj. V hlavici pylonu ve výšce 880 metrů je restaurace a vyhlídková plošina (tzv. UFO). Vstupné na vyhlídkovou plošinu 9,90 EUR. Při objednávce z jídelního lístku restaurace vstupné zdarma.
http://www.redmonkeygroup.com/sk/ufo-vstup-na-vyhliadku.html
Slavín
Největší vojenský památník ve střední Evropě, rozkládající se na kopci nad městem, necelé 2 km severozápadně od centra Starého Města. Nejbližší autobusové zastávky jsou „Slavín“ a „Havlíčkova“.
Čumil
Panská 1, asi 50 metrů od Hlavného námestia. Bronzová postava muže, který vykukuje z kanálu. Nejfotografovanější socha v Bratislavě.

Mapa

Mapa Bratislavy
Turistická mapa centra Bratislavy. Zdroj:“Mapy.cz“.

Důležitá telefonní čísla

První pomoc: 155
Policie: 158
Integrovaný záchranný systém: 112
Horská záchranná služba: 18 300

Důležité adresy

České velvyslanectví na Slovensku
Hviezdoslavovo nám. 8, Bratislava
Telefon: +421/2/59203330
Nouzová linka: +421903287003,
+421903747006

Užitečné odkazy

Online nabídka ubytování na Slovensku
Zájezdy na Slovensko