Bohumín

Bohumín

duben 2020
Bohumín je město na severovýchodě České republiky, na hranicích s Polskem, asi osm kilometrů severně od Ostravy. Bohumín, jenž má okolo šestnácti tisíc obyvatel leží v Moravskoslezském kraji, v okrese Karviná, na území historického Těšínského Slezska. Město sestává z několika částí, jimiž jsou Starý Bohumín, Nový Bohumín, Šunychl, Skřečoň, Vrbice, Záblatí, Pudlov, Kopytov. Nynějším centrem Bohumína je centrum Nového Bohumína.

ZDE SI MŮŽETE STÁHNOUT PDF VERZI PRŮVODCE DO KAPSY – BOHUMÍN

Doprava

Vlak

Bohumín leží na železniční trati spojující Prahu a Ostravu se Žilinou a Košicemi. (trať č. 270 Česká Třebová – Bohumín a železniční trať č. 320 Bohumín – Mosty u Jablůnkova – Čadca. A také na trati č. 151 Bohumín – Chalupki – Ŕacibórz – Kędzierzyn-Koźle. Bohumín je důležitý železniční uzel a stojí zde i většina mezinárodních rychlíků. Z nádraží dojdete do centra města pěšky. Do Starého Bohumína dojedete autobusem cca za deset minut.

Bus

Autobusové zastávky, kde zastavuje většina spojů, najdeme před vlakovým nádražím. Autobusové nádraží se nachází asi půl kilometru západně od vlakového nádraží. Bohumín má autobusové spojení s Ostravou, Karvinou, Orlovou, Havířovem, Hlučínem i dalšími místy v okolí.

Autem

Bohumínem prochází silnice č. 67 od česko-polské hranice směrem na Karvinou a Český Těšín a na kterou se napojuje silnice č. 647 z Ostravy. Městem prochází také dálnice D1.

Doprava ve městě

Městem prochází několik autobusových linek, které spojují Nový Bohumín s ostatními částmi Bohumína. Většina spojů zastavuje na autobusovém nádraží (Bohumín, Nový Bohumín, autobusové stanoviště) a zastavuje také před vlakovým nádražím (Bohumín, Nový Bohumín, železniční stanice). Před vlakovým nádražím najdeme také stanoviště taxi.

radnice v Novém Bohumíně, Bohumín
Nynější budova bohumínské radnice v Novém Bohumíně, v pozadí kostel Božského Srdce Páně

Památky a zajímavosti aneb co vidět v Bohumíně

Starý Bohumín

Náměstí svobody
Najdeme zde pozdě barokní sochu sv. Jana Nepomuckého, památník na tramvajovou trať a památnik obětem 1. a 2. sv. války a Národní dům. Dům č.p. 43 je budova bývalé bohumínské radnice.
Kostel Narození Panny Marie
V blízkosti náměstí Svobody ve Starém Bohumíně. Nejstarší bohumínský kostel, v jádru gotický. Poutní místo s Milostným obrazem Panny Marie Růžencové-Starobohumínské. U kostela je socha sv. Josefa, hrobka hrabat Henckelů z Donnersmarcku a klášter Menších bratří.
Národní dům (Dům Pod zeleným dubem)
Náměstí Svobody 37, Starý Bohumín. Secesní dům, který byl vystavěn v letech 1906-07 jako městský hotel „Grüner Baum“. Později přejmenován na Národní dům. Dnes restaurace a hotel „Pod zeleným dubem“. V suterénu domu je Městské muzeum, muzeum zaměřené na historii Bohumína. Vstupné 40 Kč.
Kaple Pustyňa (Kaple sv. Kříže)
Starý Bohumín, mezi koncem hřbitova a silnicí č. 67. Od náměstí Svobody sem vede červená značka. Barokní kaple z roku 1733. V roce 1756 byla v blízkosti kaple postavena již neexistující poustevna
Pěchotní srub MO-S 5 „Na trati“
Starý Bohumín, u silnice č. 67 a exitu 370 z dálnice D1. Atypický pěchotní srub (bunkr) sestávající ze dvou objektů spojených 22 metrů dlouhou chodbou vedoucí dříve pod železniční tratí, dnes pod silnicí. Součást československého pohraničního opevnění z třicátých let 20. století. Vstupné 50 Kč.
http://www.bunkr-bohumin.cz
Meandry Odry
V oblasti je zřízena Přírodní památka Hraniční meandry Odry. Začíná asi 200 m od hraničního mostu přes Odru mezi Bohumína a Chalupkama, poblíž náměstí Svobody a táhne se v délce 7 km kolem toku řeky až po soutok Odry s Olší za Kopytovem. Vede tudy červeně značená stezka a také naučná stezka Hraniční meandry Odry.

Kopytov

Náměstí sv. Floriána
S rozlohou 56 m2 jde o nejmenší náměstí v ČR. Najdeme jej před kaplí sv. Jana Nepomuckého v Kopytově.

Nový Bohumín

Kostel Božského Srdce Páně
ul. Masarykova. Katolický novogotický kostel z neomítaných cihel dostavěný v roce 1894.
Evangelický kostel
Štefánikova ul.. Cihlový kostel dostavěný v roce 1901 v novogotickém slohu.
Budova bývalé radnice v Novém Bohumíně
Náměstí T.G. Masaryka. Cihlová novogotická budova bývalé radnice Nového Bohumína.
Meteorologický sloupek
Masarykova ul, před nynější budovou radnice. Meteosloupek z roku 1922.
Městský park Petra Bezruče
Mezi ulicemi Jana Palacha, Šunychelská a Za věží. Najdeme zde dětský areál Hobby park. amfiteátr, restauracie, minizoo.
Vodárenská věž
ul. Kopernikova 1215. Vodojem z roku 1934, přestavěn na „Penzion ve věží“. V předposledním patře je přístupná vyhlídka
Výpravní budova železniční stanice
ul. A. Mickiewicze. Budova původně z roku 1860, v letech 1902 až 1904 přestavěna v novorenesančním slohu.

Skřečoň

Kostel Panny Mari Sedmibolestné
ul. 1. máje, Skřečoň. Cihlový kostel z let 1912 – 1924.

Vrbice

Kostel sv. Kateřiny a sv. Jakuba Staršího
ul. Ostravská, Vrbice. Cihlový kostel z roku 1911.

Hotely a ubytování v Bohumíně

Přehled hotelů v Bohumíně a v okolí s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete na Booking.com.

Mapa

Mapa Nový Bohumín
Mapa centra Nového Bohumína. Zdroj: „Mapy.cz“.

Kam v okolí

Zámek Chalupki
Barokní zámek najdeme na levém břehu řeky Odry, hned za starým mostem přes řeku Odru a za bývalým hraničním přechodem do Polska mezi Chalupkami a Starým Bohumínem, jen cca 300 metrů od náměstí Svobody. Nyní je v zámku hotel a restaurace. V zámeckém parku najdeme několik modelů polských i českých zámků.
Zámek v Šilheřovicích
Zámek z konce 18. století, který od poloviny 19. století až do roku 1945 vlastnila rodina Rotschildů najdeme v centru Šilheřovic. V současnosti zámek slouží jako hotel. Zámek obklopuje velký park, ve kterém najdeme menší Lovecký zámeček a také známé golfové hřiště. Šilheřovický zámek leží jen 4 km západně od centra Starého Bohumína.
Areál Československého opevnění
Areál Československého opevnění v Hlučíně-Darkovičkách je komplex tří pěchotních srubů (bunkrů) z druhé poloviny třicátých let 20. století, které jsou expozičním areálem Slezského zemského muzea v Opavě. Centrem expozice je pěchotní srub MO-S 19 Alej. Areál leží asi 10 km západně od centra Bohumína.
http://www.szm.cz/rubrika/41/expozicni-arealy/areal-cs-opevneni-hlucin-darkovicky.html