Bogatynia

Bogatynia, Polsko, duben 2023

Bogatynia

Bogatynia je město ležící v Turoszowské kotlině, která je součástí Žitavské pánve, městem protéká potok Miedzianka. Bogatynia leží ve výběžku polského území, někdy nazývaném Turoszowský výběžek, poblíž česko-německo-polského trojmezí, jihovýchodní a východní výběžek města leží u polsko-české hranice (centrum města je asi 3 km od hranice) a jen 6 km od polsko-německé hranice. Bogatynia leží 11 km východně od centra Žitavy, 9 km západně od českého Frýdlantu, 10 km severovýchodně od Hrádku nad Nisou a 16 km severozápadně od centra Liberce a 28 km jižně od polského Zgorzelce.

V češtině se někdy pro město používá jméno Bohatyně, v němčině se město do roku 1945 jmenovalo Reichenau in Sachsen. Bogatynia patří do okresu Zgorzelec v Dolnoslezském vojvodství. Město leží v polské části historického regionu Horní Lužice. Bogatynia je především známá tím, že se na jejím území nachází velký hnědouhelný důl Túrow a také Elektrárna Túrow. Díky tomu patří Bogatynia mezi nejbohatší polské obce. V roce 2019 mělo město 17 318 obyvatel.

ZDE SI MŮŽETE STÁHNOUT PDF VERZI PRŮVODCE DO KAPSY – BOGATYNIA

Hotely, ubytování v Bogatyni

Přehled levných i luxusních hotelů, penziónů, apartmánů a ubytování v soukromí v Bogatyni a okolí s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete zde

Doprava

Autem

Do města vede silnice DW 352 ze Zgorzelce na hranici s Českou republikou a DW 354 od německo-polské hranice přes Seniawku.

Bus

Autobusové nádraží leží v centru města u křižovatky ulic Ignacego Daszynskiego a Generala Wladyslawa Andersa. Bogatyni jsou v provozu tři autobusové linky městké hromadné dopravy. Jízdní řády a další informace najdete na https://bogatynia.pl/transport-i-komunikacja/
Také jsou v provozu dvě autobusové linky, které spojují Bogatyniu se Žitavou (linka 831A) a s Hrádkem nad Nisou, Žitavou, Frýdlantem a lázeňským městem Świeradów Zdrój (linka 691). Více informací a jízdní řády najdete na
https://bogatynia.pl/linie-autobusowe-691-i-831a-wznawiaja-kursy/

Vlak

V Bogatyni byla železniční stanice na trati č. 290 Mikulowa-Bogatynia, osobní doprava do Bogatynie byla zastavena v roce 2000.

Co musíte vidět aneb památky a zajímavosti v Bogatyni

Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie
ul. Kurzańska, severně od centra města. Novogotický kostel postavený v letech 1863 až 1868.
Kostel sv. Petra a Pavla
ul. Bialogórska, poblíž centra města a vedle evangelického hřbitova. Kostel ze začátku sedmnáctého století, do roku 1945 protestantský, nyní římsko-katolický.
Kostel sv. Maří Magdalény
ul. Wiejska 93 v místní části Zatonie. Kostel pocházející z roku 1796, kdy byl postaven s využitím jižní věže předchozího kostela z patnáctého století. Kostel zničil požár v roce 2011 a dnes jsou z něj ruiny.
Podstávkové domy
V Bogatyni je přes sto podstávkových domů, což je typ venkovského stavení, kde před roubené přízemí předstupuje samostatná konstrukce (takzvaná podstávka), na které stojí odděleně patro nebo střecha.
Železniční viadukt Zittau-Porajów
Kamenný viadukt přes hraniční řeku Lužická Nisa, který z menší části zasahuje i na polské území v místní části Porajów. Tento železniční viadukt byl postaven mezi lety 1853 až 1859 má 39 oblouků o výšce 18 metrů a celkově měří 741 metrů a patří mezi nejstarší železničních mosty v Německu.

Mapa