Bielsko-Biała (Bílsko-Bělá)

Bielsko-Biała (Bílsko-Bělá), Polsko, duben 2023

Bielsko-Biała

Bielsko-Biała (česky Bílsko-Bělá) je město, v podstatě souměstí dvou dříve samostatných měst, které vzniklo v roce 1951 sloučením města Bielsko (Bílsko) a města Biała (Bělá). Obě části od sebe odděluje řeka Biała (Bělá). Město nyní leží na rozhraní historických regionů, a to Těšínského Slezska, kam patřilo Bielsko a Malopolska, kam patřilo město Biała.

Bielsko-Biała leží na jihu Polska, v jižní části Slezského vojvodství, ve Slezském podhůří (Pogórze Śląskie) na úpatí Malých Beskyd (Beskid Mały) a Slezských Beskyd (Beskid Śląski). Bielsko-Biała leží 32 km od Českého Těšína, 36 km východně od centra Karviné, 49 km jižně od centra Katowic, 70 km jihozápadně od centra Krakowa,

Ve městě sídlí Studio Filmów Rysunkowych (Studio kreslených filmů), kde vznikly známé animované seriály Bolek a Lolek, Rexík, Slavný lovec Pampalini.

ZDE SI MŮŽETE STÁHNOUT PDF VERZI PRŮVODCE DO KAPSY – BIELSKO-BIALA

Hotely, ubytování v Bielsku-Białej

Přehled levných i luxusních hotelů, penziónů, apartmánů a ubytování v soukromí v Bielsku-Białej a okolí s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete zde

Doprava

Autem

Městem probíhá rychlostní silnice S1 směrem na měwsto Żywiec a dále na jih k polsko-slovenské hranici. Rychlostní silnice S52 vede od česko-polské hranice přes Cieszyn a Skoczów do Bielsku-Bialej odkud pokračuje jako DK52 směrem na Kęty, Andrychów, Wadowice a město Kalwaria Zebrzydowska. Severním směrem z města vede silnice DK1 směrem na Czechowice-Dzedzice, Pszczynu a Katowice.

Bus

Autobusové nádraží v Bielsku-Bialej (Dworzec autobusowy) najdeme naproti vlakového nádraží Bielsko-Biała Główna při ulici Warszawska.

Vlak

Přes Bielsko-Białou vedou tři železniční tratě, které se všechny spojují se ve stanici Bielsko-Biała Główna. lakové nádraží Bielsko-Biała Główna stojí v Bielsku v části Dolne Przedmieście při ulici Warszawska 2.
Ze severu vede do města železniční trať č. 139 z Katowic dále na jih do Zwardoně na hranicích se Slovenskem, kde dále pokračuje jako železniční trať 129 přes Skalitéé do Čadce. Ze stanice Bielsko-Biała Główna vede železniční trať č. 117 severovýchodním směrem do stanice Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona. A západním směrem sice vede železniční trať č. 190 do Cieszyna (Těšín), ale v provozu je jen část trati Cieszyn-Skoczów.

Doprava ve městě

Veřejnou dopravu ve městě provozuje společnost MZK w Bielsku-Białej. Městská doprava je zajišťována autobusy. V minulosti existovaly i tramvajové linky. Jízdenky na jednu jízdu (bilety jednorazowe) stojí 4 zl, hodinová přestupní jízdenka stojí 5 zl. 24 hodinová jízdenka stojí 14 zl. Dopravní spojení, schéma linek, jízdní řády a další informace najdete na https://mzk.bielsko.pl/

Co musíte vidět aneb památky a zajímavosti v Bielsku-Białej

Staré Město (Stare Miasto)
Historické centrum Bielska na Městském kopci, na západním břehu řeky Bialy, necelý kilometr jižně od hlavního vlakového nádraží. Je zde hlavní náměstí Rynek, romantická ulice Schodowa, katedrála sv. Mikuláše (Katedra św. Mikołaja), zámek Sułkowskich (Zamek książąt Sułkowskich), nejstarší budova ve městě, nyní je zde Historické muzeum.
Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej
ul. Wzgórze 16a, Historické muzeum, které má hlavní sídlo na zámku Sułkowskich. V muzeu je archeologická a historická expozice, expozice měšťanského bydlení, a galerie malířství, grafiky i současného umění.
https://muzeum.bielsko.pl/
Tkalcovský dům (Dom Tkacza)
Jana III Sobieskiego 51. Pobočka Historického muzea. Dřevěný dům z osmnáctého století v němž je zrekonstruovaný obytné prostory i tkalcovská dílna. Vstupné 10 zl, v úterý vstup zdarma.
https://muzeum.bielsko.pl/pl/historia-muzeum-dom-tkacza
Stara Fabryka
Muzeum zaujímá část budov bývalé textilní továrny rodiny Büttnerů. Oddíl Historického muzea, dříve neslo jméno Muzeum techniky a textilnictví. Shromažďuje exponáty týkající se nejen textilnictví, ale i ostatních průmyslových oborů, které byly ve městě zastoupeny. Vstupné 14 zl, v úterý je vstup zdarma.
https://muzeum.bielsko.pl/pl/historia-muzeum-stara-fabryka
Ulice 11. listopadu
Hlavní městská promenáda a tradiční obchodní centrum. Ulice vede z Bielska přes řeku a skrz celé centrum Biale.
Dům u žab (Kamienica Pod Żabami)
Dům najdeme v Bialej na rohu náměstí Plac Wojska Polskiego a ulice Targowa, naproti evangelicko-augsburského kostela Martina Luthera. Secesní dům z roku 1903, jeden z nejzajímavějších secesních domů ve městě.
Bielski Syjon
Historická evangelická čtvrť, severovýchodně od historického jádra Bielska, která začala vznikat po vydání tolerančního patentu císařem Josefem II v roce 1781. Najdeme zde evangelický kostel Spasitele (Kościół Zbawiciela, plac Marcina Lutra) z konce osmnáctého století, jenž byl neogoticky přestavěn v osmdesátých letech devatenáctého století, starý evangelický hřbitov, který je mezi ulicemi Grunwaldzka a Andrzeja FryczaModrzewskiego asi sto padesát metrů od evangelického kostela Spasitele. Vedle tohoto kostela najdeme také jediný pomník Martina Luthera v Polsku.
Malá Vídeň
Architekturou Malé Vídně se označují budovy postavené ve městě na konci devatenáctého a začátku dvacátého století v historizujícím slohu, nejčastěji jsou neorenesanční, příkladem je radnice v Bialej, hlavní pošta, budova hlavního nádraží, Rostův palác, budova Polského divadla, hotel President, Sixtova vila.
Polské divadlo (Teatr Polski)
1. Maja 1, kousek od zámku, naproti hlavní pošty. Budova divadlo z roku 1890 postavená v eklektickém stylu.
Radnice
Plac Ratuszowy 1, Biala. Novorenesanční radnice z let 1895 až 1897.
Pomníky Rexíka a Bolka a Lolka
Pomník Rexíka (Reksio) najdeme při ulici 11. listopadu, v Biale, hned za mostem přes řeku Bialou na náměstíčku Skwer ReksiaHlavní městská promenáda a tradiční obchodní centrum. Pomník Bolka a Lolka najdeme před nákupní galerií Sfera.

Mapa