Bern

Bern, Švýcarsko, březen 2020

Bern je hlavní město Švýcarska (Bern je sídlem švýcarské vlády a švýcarského prlamentu) a také hlavní město stejnojmenného kantonu, kantonu Bern. Na konci roku 2018 měl Bern více než 138 000 obyvatel a byl tak čtvrtým největším městem Švýcarska co do počtu obyvatel. Bern leží na obou březích řeky Aary, která jej dělí na dvě části. Staré Město leží v ohybu řeky Aary, který se nazývá Aareschlaufe a který toto historické centrum města obklopuje ze tří stran. Historické centrum města Bernu bylo zařazeno na seznam Světového dědictví UNESCO. Bern leží 68 km jižně od Basileje, 94 km jihozápadně od Curychu a 129 km severovýchodně od Ženevy.

ZDE SI MŮŽETE STÁHNOUT PDF VERZI PRŮVODCE DO KAPSY – BERN

Hotely, ubytování

Přehled levných i luxusních hotelů, hostelů, apartmánů a penziónů v Bernu a okolí s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete zde

Doprava

Letiště

Letiště Bern (také letiště Bern-Belp, Bern Airport, Regionalflugplatz Bern-Belp, kód IATA: BRN) leží asi 5 km jihovýchodně od centra Bernu mezi městy Muri a Belp. Do Bernu se dostaneme z letiště veřejnou dopravou tak, že autobusem č. 160 pojedeme z letiště z autobusové zastávky „Bern Flughafen“ na zastávku „Belp Bahnhof“ před vlakovým nádražím v Belpu a odtamtud příměstskými vlaky S-Bahn na hlavní vlakové nádraží v Bernu. Dalšími nejbližšími letišti, s lepším spojením se světem jsou letiště v Curychu, letiště v Ženevě a letiště EuroAirport Basel Mulhouse Freiburg.
Web letiště: https://www.bernairport.ch

Vlak

Hlavní vlakové nádraží (Bahnhof Bern, dříve Hauptbahnhof Bern) leží při západním okraji vnitřního města (Innere Stadt) při náměstí Bahnhofplatz. U nádraží jsou zastávky MHD „Bahnhof“. Vlakové spojení vyhledáte na https://www.sbb.ch

Bus

Autobusy Flixbus a Regiojet stojí na autobusovém stanovišti Bern-Car-Terminal-Neufeld vedle parkovacího domu Park+Ride Neufeld při ulici Studerstrasse, cca 2,5 km severozápadně od centra Bernu. Do centra Bernu se dostaneme autobusem linky č. 11. Další velké autobusové nádraží je u hlavního vlakového nádraží.

Autem

Kolem Bernu procházejí švýcarské dálnice A1, A6 a A12.

Doprava ve městě

MHD v Bernu zajišťuje společnost Städtische Verkehrsbetriebe Bern (SVB) známá také pod marketingovou značkou BERNMOBI. Jízdní řády, vyhledání spojení, schéma linek, mapu zón, ceny jízdenek a další informace najdete na https://www.bernmobil.ch
V rámci integrovaného dopravího systému Libero (Libero-Tarifverbund) je v regionu Bern-Solothurn-Biel sdílen společný tarif. Je uplatňován zónový systém. Bern a široké okolí je v zónách 100 a 101, pro výpočet ceny jízdenek v Bernu se musí počítat s cenou jako za dvě zóny. Ceny jízdenek: Jízdenka na malé vzdálenosti (Kurzstrecke) platí na vzdálenost maximálně 1,5 km a po dobu maximálně 30 minut a stojí 2,60 CHF. Jednotlivá jízdenka na maximálně šedesát minut stojí 4,60 CHF, lze s ní přestupovat. Denní jízdenka stojí 13 CHF. Jízdenky koupíte v automatech a na prodejních místech. Další informace https://www.mylibero.ch
Nejlepší variantou jízdenky pro MHD v Bernu a v okolí může být, v případě že budete v Bernu ubytování, karta Bern Ticket, která vás opravňuje k bezplatnému použití dopravy v Bernu a kterou dostanete zdarma ve vašem ubytovacím zařízení v Bernu, viz „Tip jak ušetřit“.

Památky a zajímavosti aneb co musíte vidět v Bernu

Parlament (Bundeshaus)
Bundesplatz 3, Gelbes Quartier, Innere Stadt. Budova švýcarského parlamentu. Prohlídka s průvodcem zdarma, je třeba online rezervace.
https://www.parlament.ch/en/services/visiting-the-parliament-building/guided-tours-parliament-building
Einsteinhaus
Kramgasse 49, Gelbes Quartier, Innere Stadt. Dům ve kterém žil Albert Einstein. Vstupné 6 CHF.
http://www.einstein-bern.ch/
Bernské historické muzeum (Bernisches Historisches Museum)
Helvetiaplatz 5, zastávka tramvají „Helvetiaplatz“. Muzeum představující jak historii a etnogragfii Švýcarska tak historii Bernu. Součástí muzea je také Muzem Alberta Einsteina (Einstein Museum)
Muzeum představuje život a dílo Alberta Einsteina. Vstupné 13 CHF, vstuné včetně Einsteinova muzea 18 CHF.
http://www.bhm.ch/
Zytglogge
Bim Zytglogge 3, západní okraj Starého Města (Altstadt), zastávka tramvají „Zytglogge“. Hodinová věž s orlojem, s pohyblivými figurami, který pochází ze 16. století. Orloj začíná své představení čtyři minuty před každou celou hodinou. Je možná i prohlídka interiéru věže s orlojem (20 CHF).
Alpské muzeum (Alpines Museum der Schweiz)
Helvetiaplatz 4. Muzeum švýcarských Alp. Vstupné 18 CHF.
http://www.alpinesmuseum.ch/
Kuntsmuseum Bern
Hodlerstrasse 12, Muzeum umění s velkou sbírkou děl umělců jako Picasso, M. Oppenheim, F. Hodler. Vstupné na stálou expozici 10 CHF, na všechny výstavy 24 CHF..
http://www.kunstmuseumbern.ch/
Katedrála (Berner Münster)
Münsterplatz, Altstadt. Pozdně gotická katedrála z 15. až 16. století s novogotickou věží, nejvyšší ve Švýcarsku. Vstupné na věž je 5 CHF.
https://www.bernermuenster.ch
BärenPark
Grosser Muristalden 6, asi 700 metrů od Münsteru přes most Nydeggbrücke, zastávka autobusů „Bärenpark“. Výběh bernských medvědů na svazích nad řekou Aarou. Vstup zdarma.
ZOO – Tierpark Dählhölzli
Tierparkweg 1, 1,5 km jižně od Starého Města, z vlakového nádraží se sem dostaneme busem č. 19, zastávka „Tierpark“. Bernská zoologická zahrada. Vstupné 10 CHF
https://www.tierpark-bern.ch
Rosengarten
Laubeggstrasse 9, zastávka autobusu „Rosengarten“. Park, růžová zahrada, na svazích nad řekou Aarou, ze kterého je výborný výhled na Staré Město.
Bernské kašny (Brunnen)
Ve městě se nachází mnoho kašen a fontán. Jen ve Starém městě jich najdeme sedmnáct, z toho několik ze 16. století.
Kramgasse a Marktgasse
Známé ulice tvořící osu historického centra Bernu. Najdeme zde typická podloubí a v nich mnoho obchodů, restaurací a kaváren.

Tip jak ušetřit

Museum Card

Karta, která vás opravňuje k bezplatné návštěvě všech muzeí v Bernu. Karta stojí na 24 hodin 28 CHF a na 48 hodin 35 CHF. Cena je pro jednu osobu a zahrnuje i vstup pro dvě osoby mladší šestnácti let.
https://www.bern.com/en/detail/museum-card

Bern Ticket

Kartu dostanete k rezervaci vašeho ubytování v Bernu a paltí po celý pobyt. Karta vás opravňuje k bezplatnému použití dopravy v Bernu v zónách 100/101. a zahrnuje také lanovku Gurten, lanovku Marzilibahn a výtah na terasu Minster, stejně jako cestu na bernské letiště a zpět. V den příjezdu může být vaše rezervace ubytování použita jako transferový lístek ze železniční stanice nebo letiště Bern do vašeho ubytování.
https://www.bern.com/en/detail/bern-ticket-free-on-public-transport

Mapa

Mapa Bernu, Švýcarsko
Mapa centra Bernu. Zdroj:“Mapy.cz“.

Důležitá telefonní čísla

První pomoc: 144
Policie: 117
Informace o tel. číslech: 111
Nouzová linka Českého velvyslanectví ve Švýcarsku: 796413300