Bečov nad Teplou

Bečov nad Teplou, Česko, říjen 2021

Bečov nad Teplou

Bečov nad Teplou (německy Petschau) leží na západě České republiky, v Karlovarském kraji, v okrese Karlovy Vary. Bečov leží v Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les, městem protéká řeka Teplá. Bečov nad Teplou leží 16 km jižně od Karlových Varů a 16 km severovýchodně od Mariánských Lázní a 54 km severozápadně od Plzně. V roce 2021 měl Bečov 954 obyvatel. Město má místní části Bečov nad Teplou, Krásný Jez a Vodná.

ZDE SI MŮŽETE STÁHNOUT PDF VERZI PRŮVODCE DO KAPSY – BEČOV NAD TEPLOU

Hotely, ubytování v Bečově nad Teplou

Přehled hotelů, penziónů, apartmánů a ubytování v soukromí v Bečově nad Teplou a okolí s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete zde

Doprava

Autem

Bečovem nad Teplou prochází silnice č. 20 (E49), která vede od jihovýchodu od Plzně přes Toužim do Bečova a dále pokračuje na sever, kde se u severovýchodního okraje Karlových Varů napojuje na dálnici D6 (E48).

Vlak

Bečovem prochází železniční trať č. 149 Karlovy Vary-Mariánské Lázně. V Bečově je vlakové nádraží U trati na východním okraji města. V místní části Vodná je železniční zastávka na téže trati a v místní části Krásný Jez je nádraží také na trati č. 149 a navíc z Krásného Jezu vedla železniční trať č. 144 přes Horní Slavkov do Nového Sedla u Lokte. V současnosti je obnoven úsek z Krásného Jezu do stanice Horní Slavkov-Kounice (dříve Ležnice), tento úsek je nyní přiřazen k trati č. 149.

Bus

V Bečově není autobusové nádraží, autobusy z Plzně a z Karlových Varů stojí na zastávce „Bečov nad Teplou“, která je na silnici č. 20, asi 500 metrů od centra města.

Co musíte vidět aneb památky a zajímavosti v Bečově

Hrad a zámek Bečov
Bečovský hradu a zámek jsou dominantou města a stojí na ostrožně nad údolím řeky Teplá. Areál je složen ze zámecké budovy, hradu, renesančních Pluhovských domů, úřednické budovy, panského domu, dvou hospodářských budov, konírny, mostu, terasy a parku. Hrad byl postaven na počátku čtrnáctého století. v gotickém slohu, zámek pak na počátku v barokním slohu na počátku století osmnáctého. Na hradě byl objeven relikviář svatého Maura, výjimečná zlatnická a historická památka. Vstupné: „Zámecké interiéry“ (základní okruh) 100 Kč, prohlídkový okruh „Relikviář sv. Maura“ 160 Kč. https://www.zamek-becov.cz/
Bečovská botanická zahrada
Botanická zahrada, která byla původně založena v roce 1918 a obnovena v roce 2005. Vstupné 80 Kč. Součástí botanické zahrady je 1. česká bioferrata. Botanická zahrada se nachází na okraji města u řeky Teplá, necelý kilometr jihovýchodně od centra Bečova, odkud k ní dojdeme po Nádražní a Tovární ulici.
https://www.becovskabotanicka.cz/
Kostel sv. Jiří
Kostelní ulice, na návrší nad městem. Pozdně barokní kostel stavěný v letech 1762 až 1767. Věž byla přistavěna až v roce 1885. Vedle kostela stojí barokní fara z roku 1760.
Radnice
Nám. 5. května 1. Pozdně barokní budova radnice s klasicistními prvky. K budově, která pochází z roku 1760 přiléhá kašna.
Mariánský sloup
Náměstí 5. května, před radnicí. Pískovcový sloup se sochou Panny Marie Immaculaty, který pochází z roku 1680.
Muzeum historických motocyklů a expozice hraček
Náměstí 5. května 2, vedle radnice. Muzeum vystavuje přes padesát historických motocyklů a také historická kola. Expozice hraček představuje dřevěné hračky, loutky a rodinná loutková divadla. Vstupné: muzeum motocyklů 60 Kč, expozice hraček 50 Kč.
Rodinné muzeum žehlení a praní a expozice kasiček
Náměstí 5. května 2, vedle radnice. V muzeu najdete staré žehličky, mandly, valchy, žehlící prkna a další věci spojené se žehlením a praním. V expozici kasiček pak uvidíte stovky kasiček (pokladniček). Vstupné do obou expozic je 40 Kč. https://www.muzeumbecov.cz/
Popraviště na Šibeničním vrchu
Torzo zdiva kruhové šibenice zřejmě ze 16. století. Bývalé popraviště se nachází na Šibeničním vrchu 1,1 km jihovýchodně od centra města, odkud k němu dojdeme po naučné stezce Šibeniční vrch.
Bečovské rybníky
Tři kilometry východně od centra Bečova. Z Bečova k rybníkům dojdeme po zelené značce. Chráněné území patřící do soustavy Natura 2000. Jde o tři za sebou ležící rybníky (První, Druhý, Třetí), kterými protéká Bečovský potok a o Černý rybník, který leží 800 metrů severně od soustavy třech rybníků. Rybníky obklopují rozsáhlé smrkové lesy.
Hrázděný dům
Nádražní 133. Výjimečný příklad dochovaného hrázděného domu klasického německého venkovského typu. Dům pochází z konce 18. století.

Tip jak ušetřit

Karlovy Vary Region Card
Karta která nabízí vstupy zdarma nebo slevu do mnoha památek a turistických atrakcí a zdarma veřejnou dopravu v některých městech karlovarského kraje. V Bečově můžete tuto kartu využít na vstup zdarma do Bečovské botanické zahrady a na slevu 10% na vstupné do Muzea historických motocyklů v Bečově a také 15% slevu na jízdné na železniční trati Mariánské Lázně-Karlovy Vary, která prochází Bečovem.
Karta stojí 350 Kč na dva dny, 550 Kč na 4 dny a nebo 1000 Kč na 7 dnů.
Více informací a online prodej najdete na https://karlovyvarycard.cz/

Mapa

Mapa Bečova nad Teplou
Mapa Bečova nad Teplou. Zdroj:“Mapy.cz“.