Basilej

Basilej, Švýcarsko, září 2018

Basilej (francouzsky Bâle, anglicky a německy Basel, italsky Basilea) je třetí největší město Švýcarska a hlavní město kanton Basilej-město. Basilej leží v severovýchodním cípu Švýcarska, na řece Rýn, přímo u hranic Švýcarska s Francií a s Německem.

ZDE SI MŮŽETE STÁHNOUT PDF VERZI PRŮVODCE DO KAPSY – BASILEJ
Hotely a ubytování v Basileji

Přehled hotelů, hostelů, apartmánů a penziónů v Basileji a okolí s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete zde

Doprava

Vlak

V Basileji jsou tři velká nádraží. Hlavní vlakové nádraží Basel SBB (Centrální nádraží) najdeme mezi ulicemi Meret Oppenheim-Strasse a Centralbahnstrasse, asi 1 km jižně od centra Starého Města (Altstadt Grossbasel). Jsou zde zastávky MHD „Bahnhof SBB“. Jezdí odsud vlaky do jiných švýcarských měst, do Německa a do Itálie. Druhým nádražím je Basel SNCF (Alsaské nádraží), které využívá stejný komplex budov jako nádraží Basel SBB, jen jeho západní část. Z toho to nádraží jezdí vlaky do Mylhúz, Paříže, Bruselu. Třetím velkým nádražím je Basel Badischer Bahnhof (Bádenské nádraží), které leží ve čtvrti Kleinbasel, při ulici Schwarzwaldallee, asi 2,6 km sverovýchodně od nádraží Basel SBB. Je zde zastávka MHD „Badischer Bahnhof“. Nádraží provozuje společnost DB a zastavují zde všechny vlaky z Německa.

Bus

Hlavní autobusové nádraží najdeme při ulici Meret Oppenheim-Strasse ve čtvrti Gundeldingen u vlakového nádraží Basel SBB.

Autem

Basilejí vede dálnice A2 a A3, dálnice A2 je spojnicí mezi Německem a Itálií. severně od města navazuje na dálnici A3 německá dálnice A5 ve směru na Freiburg, Karlsruhe a Frankfurt nad Mohanem, na severovýchodním okraji Basileje na hranicích s Francií začíná francouzská dálnice A35 ve směru Mylhúzy a Štrasburk.

Letiště

Mezinárodní Letiště Basilej-Mylhúzy-Freiburg (Basel-Mulhouse-Freiburg Airport, Flughafen Basel-Mülhausen-Freiburg, Aéroport Bâle-Mulhouse-Fribourg) známé také jako Euroairport. U některých letů je letiště Euroairport popsáno jako cílové formou Basilej, Švýcarsko (kod IATA: BSL), Mylhúzy, Francie (kod IATA: MLH) a občas je použit kompromis Euroairport (kod IATA: EAP). Letiště se nachází na území Francie, asi 4 km severozápadně od centra Basileje a 20 km jihovýchodně od Mylhúz a 45 km jihozápadně od Freiburgu. Letiště má mezinárodní status a je provozováno společně Francií a Švýcarskem. Letištní budova je rozdělena na dvě oddělené části, francouzskou (schengenská část) a švýcarskou. Nejjednodušší spojení s Basilejí je autobusem č. 50, který jezdí na vlakové nádraží SBB, cesta trvá asi dvacet minut a je potřeba jízdenka na dvě zóny za 4,7 CHF. Existuje možnost dopravy zdarma a to v případě, že jste ubytovaní v některém hotelu v Basilejí, případně v kantonu Baselland, je možné cestovat zdarma z letiště do hotelu v případě že máte písemné potvrzení rezervace.Web letiště: https://www.euroairport.com/en/

Doprava ve městě

Veřejnou dopravu v Basileji zastřešuje společnost Tarifverbund Nordwestschweiz, v rámci které je sdílen společný tarif ve veřejné dopravě v kantonech Basel-Stadt, Basel-Landschaft, Aargau, Solothurn a Jura. Další informace, ceny jízdenek, schéma linek a jízdní řády najdete na http://www.tnw.ch/en/
Ceny jízdenek: Jednotlivé jízdenky koupíte například v automatech. Jízdenky na krátkou cestu (Kurzstrecke) stojí 2,30 a platí půl hodiny, další jízdenky mají platnost podle zón i jsou časově omezeny. Jízdenka pro jednu zónu platí hodinu a stojí 3,80 CHF, pro dvě zóny platí dvě hodiny a stojí 4,70. Denní jízdenka pro oblast Basileje (Tageskarte Basel-Basel Stadt, TNW zóny 10,11,13,15) stojí 9,90 CHF denní jízdenka pro celou oblast TNW (Tageskarten TNW) stojí 18,70 CHF. Pokud máte ubytování v některém basilejském hotelu, nebo v ubytování typu bead and breakfest dostanete po přihlášení se v hotelu kartu Baselcard, která vás opravňuje k bezplatnému požití MHD v Basileji (TNW zóny 10,11,13,15 a také k dalším výhodám. Pokud máte ubytování v některém z hotelů v kantonu Baselland, obdržíte v hotelu tzv Mobility Ticket (Mobility pass, Gästepass), který vás opravňuje k bezplatnému cestování v síti TNW v regionu severozápadního Švýcarska.
V Basileji a okolí je doprava zajišťována autobusy, tramvajemi a trolejbusy společností Basler Verkehrsbetriebe (BVB, zelené autobusy a tramvaje). Autobusové linky jsou koordinovány se společnostmi v sousedním německém Bádensku a francouzském Alsasku. Jízdní řády, vyhledání spojení, schéma linek, mapu zón, ceny jízdenek a další informace najdete na https://www.bvb.ch/en/
Další společností zajiš´tující dopravu sutobusy a tramvajemi v Basileji a okolí je Baselland Transport (BLT, žluté autobusy a tramvaje) Jízdní řády, vyhledání spojení, schéma linek, mapu zón, ceny jízdenek a další informace najdete na https://www.blt.ch/
Lokální železniční spojení zajišťuje příměstská a regionální železnice Regio S-Bahn Basel která spojuje Basel i s přilehlými regiony ve Francii a v Německu, kterou provozují společnosti SBB a TER Alsace ve spolupráci s SNCF a DB.
Přes řeku Rýn se v Basileji můžete dostat malými loděmi tzv. Fähri, cena je 1,60 CHF za jednu jízdu, jejich seznam, provozní dobu a další najdete na http://www.faehri.ch
V Basileji existuje unikátní možnost dojet ze Švýcarska do Francie tramvají a to linkou č. 3 nebo 11 do Saint Louis nebo linkou č. 10 do obce Leymen a prakticky i autobusem č. 50, který jezdí na letiště Euroairport. Do Německa pak můžete dojet tramvají č. 8 do Weil am Rhein a také autobusy č. 38 a 55.

Tip jak ušetřit

BaselCard
Karta, která vás opravňuje k bezplatnému použití dopravy v Basileji a okolí a k 50 % slevě na vstupné do mnoha muzeí, do ZOO, na vybrané vstupenky do divadla, na vybrané projížďky lodí společnosti Basler Personenschifffahrt a také na pěší i autobusové prohlídky města. Katu dostanete zdarma po přihlášení ve svém hotelu.
https://www.basel.com/en/BaselCard

Basilej, Švýcarsko
Pohled na basilejskou katedrálu a Staré Město přes řeku Rýn

Památky a zajímavosti aneb co vidět v Basileji

Basler Münster
Náměstí Münsterplatz a Pfalz. Katedrála v románsko gotickém stylu s hrobkou Erasma Rotterdamského. Volný vstup. Vstupné na věž 5 CHF
http://www.baslermuenster.ch/
Markpaltz
Hlavní náměstí v centru Starého Města, každý pracovní den a zejména v sobotu zde najdeme trh s ovocem, zeleninou, květinami.
Radnice (Basler Rathaus)
Marktplatz. Renesanční radnice ze 16. století.
Kostel sv. Alžběty (Elisabethenkirche)
Elisabethenstrasse, jižně od katedrály. Neogotický protestantský kostel z poloviny 19. století.
Antikenmuseum
St. Alban-Graben 5, jižně od katedrály, zastávka MHD „Kunstmuseum“. Muzeum vystavující starověké a antické umění. Vstupné 10 CHF.
http://www.antikenmuseumbasel.ch/
Muzeum umění (Kunstmuseum)
St. Alban-Graben 16, v centru města, naproti Antikenmuseum.Muzeum umění. Vstupné 16 CHF. Volný vstup úterý až pátek od 17 hodin a v první neděli v měsíci.
http://www.kunstmuseumbasel.ch
Tingueliho fontána (Tinguely-Brunnen)
Klostergasse, naproti Kunsthalle. Známá velká fontána s pohyblivými sochami.
ZOO Basel
Binningerstrasse 40, v centru města, asi 600 metrů západně od vlakového nádraží Basel SBB. Zastávka MHD „Zoo“.Zoologická zahrada s mnoha zajímavými zvířaty jako jsou gorily, orangutani, gepardi, sloni, okapi, lachtani. Vstupné 21 CHF.
http://www.zoobasel.ch/
Městské brány
Městské brány, které jsou pozůstatkem středověkého opevnění města. Nejznámější je Spalentor, další dvě jsou St. Johanns-Tor a St. Albantor.
Museum der Kulturen
Münsterplatz 20. Etnografické muzeum. Vstupné 16 CHF.
http://www.mkb.ch/
Muzeum hraček (Spielzeug Welten Museum)
Barfüsserplatz, centrum města, jižně od katedrály. Vstupné 7 CHF.
https://www.spielzeug-welten-museum-basel.ch
Kunsthalle
Steinenberg 7, asi 300 metrů jižně od Münsterplatzu. Galerie moderního umění. Vstupné 12 CHF.
https://www.kunsthallebasel.ch
Historické muzeum (Historisches Museum Basel)
Barfüsserplatz, asi 200 metrů jižně od katedrály Münster. Muzeum je v několika budovách, hlavní budovou je kostel Barfüsserkirche.Vstupné 15 CHF, první neděle v měsíci a poslední hodina každý den kromě neděle vstup zdarma.
https://www.hmb.ch
Basilejský karneval
Karneval začíná pochodem Morgenstraich v noci z neděle na pondělí po popeleční středě, ve čtyři hodiny ráno a trvá 72 hodin do čtvrtku ráno.

Mapa

Mapa Basileje, Švýcarsko
Turistická mapa centra Basileje. Zdroj:“Mapy.cz“.

Důležitá telefonní čísla

První pomoc: 144
Policie: 117
Informace o tel. číslech: 111
Nouzová linka Českého velvyslanectví ve Švýcarsku: 796413300

Užitečné odkazy

Online nabídka ubytování ve Švýcarsku
Zájezdy do Švýcarska