Bad Ischl

Bad Ischl, Rakousko, duben 2023

Bad Ischl

Bad Ischl je rakouské město ležící v regionu Solná komora (Saalzkammergut). Administrativně spadá do okresu Gmunden v rakouské spolkové zemi Horní Rakousko. Bad Ischl je lázeňské město ležící na soutoku řek Traun a Ischl mezi Halštatským jezerem (Hallstätter See), jezerem Traunsee a jezerem Wolfgangsee. Bad Ischl leží 16 km severně od Hallstattu, 45 km východo jihovýchodně od centra Salzburgu a 83 km jihovzápadně od centra Lince. V roce 2022 mělo město Bad Ischl 14 062 obyvatel a je tak největším městem okresu Gmunden. Bad Ischl získal svou proslulost i díky letní císařské rezidenci císaře Františka Josefa I a císařovny Sisi.

ZDE SI MŮŽETE STÁHNOUT PDF VERZI PRŮVODCE DO KAPSY – BAD ISCHL
Hotely, ubytování v Bad Ischlu

Přehled hotelů, hostelů, penziónů, apartmánů, kempů a ubytování v soukromí v Innsbrucku a okolí s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší ceny najdete najdete zde

Doprava

Autem

Bad Ischl leží u křižovatky silnic Salzkammergutstraße B145 (Vöcklabruck – Trautenfels) a B158. Ze Salzburgu se do Bad Ischlu dostaneme po B 158. Z Vídně (a Lince) po A 1, na sjezdu 224 u Wiesenu na B 145 a přes Gmunden a Ebensee am Traunsee do Bad Ischlu.

Vlak

Vlakové nádraží V Bad Ischlu (Bahnhof Bad Ischl) stojí při ulici Bahnhofstrassena východním okraji centra města. U vlakového nádraží je autobusové nádraží (Busterminal). Železniční stanice Bad Ischl leží na železniční tratí ze Stainach-Irdning přes Attnang-Puchheim do Schärdingu (Salzkammergutbahn). Z Vídně, Lince a Salzburgu pojedeme s přestupem v Attnang-Puchheimu. Z Grazu s přestupem ve Steinach-Irdingu. Vyhledávač spojení pro vlaky projíždějící stanicí Bad Ischl najdete na https://www.oebb.at/

Bus

Autobusové nádraží (v jízdních řádech Bad Ischl Bahnhof (Busterminal) stojí u vlakového nádraží při ulici Bahnhofstrasse. Autobusovou dopravu ve městě a spojení s regionem zajišťují čtyři autobusové linky. Schéma linek a jízdní řády najdete na
https://www.stern-verkehr.at/bus/

Letiště

Nejbližším letištěm je letiště v Salzburgu.
Co musíte vidět aneb zajímavosti v Bad Ischlu

Císařská vila (Kaiservilla)
Jainzen 38. Původně biedermeirová vila z roku 1834, později neoklasicistně přestavěna. Letní sídlo císařského páru Františka Josefa I. a císařovny Sisi. Vilu obklopuje anglický park. Vstupné do parku 6 eur, vstupné do parku i vily 21 eur. http://www.kaiservilla.at/
Marmorschlössl
Dům v parku Císařské vily, sloužíval císařskému páru jako snídaňový salón. Bývalo zde muzeum fotografií, dnes jsou zde výstavní prostory s výstavami na téma Solná komora a císařská rodina.
https://www.ooekultur.at/location-detail/marmorschl%C3%B6ssl-bad-ischl
Vila Franze Lehára (Leharvilla)
Franz-Lehar-Kai 8. Ve vile je muzeum věnované hudebnímu skladateli Franzi Lehárovi, který zde žil. Z důvodu rekonstrukce je Lehárova vila až do odvolání uzavřena.
Kongress & Theaterhaus
Kurhausstrasse 8, v lázeňském parku (Kurpark). Původně lázeňský dům postavený v letech 1873-75. Nyní se zde pořádají plesy, koncerty a další akce.
Lehartheater
Kreuzplatz 16, centrum města. Divadlo postavené v roce 1827. Dnes slouží i jako kino.
Kostel sv. Mikuláše (Stadtpfarrkirche St. Nikolaus)
Kirchengasse, v centru města. Římsko-katolický farní kostel.
Kalvarienbergkirche
Barokní kostel ze začátku osmnáctého století na kopci Kalvarienberg v městské části Ahorn. Lze dojít z centra města po žluté značce.
Trinkhalle
Auböckplatz 5, naproti kostela sv. Mikuláše. Pitný pavilón z roku 1829 postavený s klasicistním stylu. Dnes jsou zde výstavní prostory a informační centrum.
Městské muzeum (Museum der Stadt Bad Ischl)
Esplanade 10, na nábřeží řeky Traun v budově bývalého hotelu Austria. Městské muzeum. Vstupné 7,50 eur. https://www.stadtmuseum.at/
Cukrárna Zauner (Konditorei Zauner)
Pfarrgasse 7, nedaleko kostela sv. Mikuláše. Cukrárna s historií od roku 1832, dříve s postavením c.k. Dvorního cukrářství. Často navštěvovaná císařským párem.
Siriuskogl
Siriuskogl je kopec na Bad Ischlem s nadmořskou výškou 599 metrů. Na vrchol vede lanovka a je zde restaurace a rozhledna Siriuskoglwarte. Dolní stanice lanovky je při ulici Praterweg 8.
Hrad Wildenstein (Burg Wildenstein)
Cca 700 metrů od dolní stanice lanovka Katrinseilbahn při ulici Kaltenbachstrasse, odtud dojdeme po značené trase ke zřícenině hradu Wildenstein, která stojí na skalnatém výběžku hory Katrin a z níž je krásný výhled do údolí řeky Traun a na Bad Ischl.
Kabinová lanovka na Katrin (Katriseilbahn)
Kabinová lanovka na svah hory Katrin, horní stanice lanovky (Katrinseilbahn Bergstation) je v nadmořské výšce 1400 metrů. Dolní stanice lanovky je u Kaltenbachstrasse v městské čáati Kaltenbach, autobusová zastávka „Kaltenbach Katrinseilbahn“. Cena v letní sezóně je 17 eur jedním směrem, 24 eur zpáteční, v zimní sezóně 13 eur jedním směrem, 18 eur zpáteční. https://www.katrinseilbahn.com/
Důležitá telefonní čísla

Záchranný systém: 112
Policie: 133
Zdravotnická záchranná služba: 141 nebo 144
Nouzová linka Českého velvyslanectví v Rakousku : +43 676 84964 615

Užitečné odkazy

Online nabídka ubytování v Rakousku za nejlepší ceny
Zájezdy do Rakouska

Mapa