Bad Goisern

Bad Goisern am Hallstättersee, Rakousko, duben 2023

Bad Goisern

Bad Goisern am Hallstättersee je rakouské město ležící v regionu Solná komory (Saalzkammergut). Administrativně spadá do okresu Gmunden v rakouské spolkové zemi Horní Rakousko. Bad Goisern je lázeňské město (klimatické lázně a jódovo-sirné prameny) ležící na na řece Traun u severního břehu Halštatského jezera (Hallstätter See), 7 km jižně od známějšího lázeňského města Bad Ischl, 9 km severně od Hallstattu, 47 km jihovýchodně od centra Salzburgu a 88 km jiho jihozápadně od centra Lince. V roce 2022 mělo město 7528 obyvatel.

ZDE SI MŮŽETE STÁHNOUT PDF VERZI PRŮVODCE DO KAPSY – BAD GOISERN
Hotely, ubytování v Bad Goisern

Přehled hotelů, hostelů, penziónů, apartmánů, kempů a ubytování v soukromí v Innsbrucku a okolí s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší ceny najdete najdete zde

Doprava

Autem

Bad Goisern leží na Salzkammergutstraße B145 (Vöcklabruck – Trautenfels). Ze Salzburgu se do Bad Goisern dostaneme přes B 158 do Bad Ischlu a poté po B 145. Z Grazu přes A 9 na křižovatku Selzthal, B 146 na Stainach a pak po B 145. Z Vídně po A 1 na sjezdu 224 dále na B 145 a přes Gmunden a Bad Ischl do Bad Goisern.

Vlak

V Bad Goisern jsou čtyři železnični stanice, všechny na železniční trati Salzkammergutbahn (železniční trať ze Stainach-Irdning přes Attnang-Puchheim do Schärdingu). Nejseverněji položená je železniční stanice Goisern Jodschwefelbad, nejjižněji železniční stanice Obersee ve stejnojmenné místní části, stojící u břehu Halštatského jezera. V blízkosti Halštatského jezera je i železniční stanice Steeg-Gosau stojící v místní části Au. Největší železniční stanicí je Bad Goisern. Vlakové nádraží v Bad Goisern (Bahnhof Bad Goisern) stojí při ulici Bahnhofstrasse, jen asi 300 metrů od centra města. Z Vídně, Lince a Salzburgu pojedeme s přestupem v Attnang-Puchheimu. Z Grazu s přestupem ve Steinach-Irdingu. Vyhledávač spojení pro vlaky projíždějící stanicí najdete na https://www.oebb.at/

Bus

Autobusovou dopravu ve městě a spojení s regionem zajišťují dvě autobusové linky společnosti Postbus. Linka č. 952 (Bad Ischl-Bad Goisern—Lupitsch-Bad Aussee) a linka č. 542 (Bad Ischl-Bad Goiser-Hallstatt-Gossau-Hintertal). Více informací najdete na https://www.postbus.at a na https://www.ooevv.at/

Letiště

Nejbližším letištěm je letiště v Salzburgu.
Co musíte vidět aneb zajímavosti v Bad Goisern

Kostel sv. Martina (Pfarrkirche Bad Goisern)
Kirchengasse, centrum města. Římskokatolický farní kostel. Gotický kostel z konce patnáctého století s pozdějšími úpravami a s oltářem z roku 1691.
Evangelický kostel (Evangelische Kirche)
Ramsaustrasse. Evangelický farní kostel. Kostel z roku 1782 s pozdější přestavbou.
Kostel sv. Agáty (Filialkirche St. Agatha, Kalvarienbergkirche)
Sankt-Agatha. Pozdně gotický katolický kostel postavený v letech 1395-1399 v místní části Sankt-Agatha.
Lázeňský park (Kurpark)
Lázeňský park mezi centrem města Bad Goisern a řekou Traun.
Chorinsky-Klause
Přehrada z počátku devatenáctého století na říčce Weißenbach postavená k plavení dřeva. Technická památk v místní části Weißenbach na dost odlehlém místě v lese, kolem vede značená cyklostezska, od vlakového nádraží Goisern Jodschwefelbad to je asi 5,5 km.
Erlebnisemuseum-Anzenaumühle
Auzenaumühlenstrasse, Auzenau., asi 1,3 km severně od vlakového nádraží Goisern Jodschwefelbad. Malý skanzen představující typickou selskou usedlost (pocházející z roku 1584) s obytnou budovou, stodolou, mlýnem a pilou, typickou pro oblast Solné komory. Otevřeno sezónně. Vstupné 5 eur. https://www.museum-goisern.at/anzenaumuehle/
Heimat- und Landlermuseum
Kurparkstrasse, poblíž lázeňského parku (Kurpark) v centru města. Vlastivědné muzeum představující historii, kulturu, řemesla a tradice v této oblati. Otevřeno sezónně. Vstupné 5 eur.
https://www.museum-goisern.at/heimatmuseum/
Dřevorubecké muzeum (Holzknechtmuseum)
Müllnerwaldl, poblíž lázeňského parku. Muzeum představující práci a život dřevorubců v oblasti Solné komory. Otevřeno sezónně. Vstupné 5 eur.
https://www.museum-goisern.at/holzknechtmuseum/
Areál skokanských můstků Kalmberg (Kalmberg Schanzen) – Skokanský areál v Bad Goisernu, v místní části Ramsau, se skládá z několika skokanských můstků K 20, K 30. K 50, K 70 a K 90. Dříve zde probíhly závody Kontinentálního poháru ve skocích na lyžích a také závody Světového poháru v severské kombinaci.
Lyžování

Nejbližší lyžařská střediska jsou Skigebiet Loser – Altaussee https://www.loser.at/
a Ski resort Dachstein West – Gosau/Russbach/Annaberg https://www.dachstein.at/

Důležitá telefonní čísla

Záchranný systém: 112
Policie: 133
Zdravotnická záchranná služba: 144
Nouzová linka Českého velvyslanectví v Rakousku : +43 676 84964 615

Užitečné odkazy

Online nabídka ubytování v Rakousku za nejlepší ceny
Zájezdy do Rakouska

Mapa