Aš, Česko, září 2021

Město Aš (německy Asch) leží na úplném západě České republiky, v Karlovarském kraji, v okrese Cheb. Aš leží v Ašsském výběžku (Ašsko), v oblasti Ašské vrchoviny, která je součástí pohoří Smrčiny (Fichtelgebirge). Aš leží na hranici Česka s Německem, 20 km severozápadně od Chebu, 48 km západně od Karlových Varů.a 7 km severovýchodně od německého města Selb. V roce 2021 měla Aš 13 105 obyvatel. Mezi místní části města patří Aš, Dolní Paseky, Doubrava, Horní Paseky, Kopaniny, Mokřiny, Nebesa, Nový Žďár, Vernéřov.

ZDE SI MŮŽETE STÁHNOUT PDF VERZI PRŮVODCE DO KAPSY – AŠ

Hotely, ubytování v Aši

Přehled hotelů, hostelů penziónů, apartmánů, kempů a ubytování v soukromí v Aši a okolí s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete zde

Doprava

Autem

Kolem jižního a jihovýchodního okraje města prochází silnice č. 64 směrem od Františkových Lázní, která za Aší pokračuje na hraniční přechod Aš/Selb a dále do Bavorska. Přímo městem prochází silnice č. 217, která začíná před Aší na silnici č. 64 a za Aší vede směrem na sever do města Hranice a dále přes hraniční přechod Hranice Ebmath do Saska.

Vlak

Železniční stanice Aš leží na trati č. 148 Cheb-Hranice v Čechách, v této stanici je také odbočka do německého Selbu, po které jezdí vlaky společnosti Die Länderbahn, které jezdí z Marktredwitz přes Cheb, Františkovy Lázně, Aš a Selb-Plössberg do bavorského Hofu. Nádraží Aš leží na jižním okraji města, při ulici U nádraží, asi 1,7 km od centra města, po ulicích Nádražní a Hlavní. Dalším vlakovým nádražím v Aši je Aš-město, které je také na trati č. 148 a stojí na jihovýchodním okraji města, na kopci nad centrem Aše, které je od tohoto nádraží vzdálené asi 500 metrů, a dojdeme tam po ulici Gustava Geipela. V Aši je ještě železniční zastávka Aš-předměstí, která je také na trati č. 148 (ve směru od Chebu nejdále ze všech tří ašských železničních stanic), která se nachází v blízkosti obce Krásná, asi 1,4 km severozápadně od centra města, kam z této zastávky dojdeme po žluté značce.

Bus

V Aši není autobusové nádraží, regionální autobusy stojí na zastávkách na ulicích Chebská a Hlavní. Nejblíže centru města je zastávka Aš, kino a poté zastávka Aš, sídliště.

Doprava v Aši

Veřejnou autobusovou dopravu v Aši a v okolí zajišťuje společnost Autobusy Karlovy Vary. MHD v Aši je součástí integrovaného dopravního systému Karlovarského kraje (IDOK). Jízdní řády tří autobusových linek MHD Aš najdete na https://www.autobusy-kv.cz/jizdni-rady-mhd.html

Co musíte vidět aneb památky a zajímavosti v Aši

Zámeček
Mikulášská 3/5, Mikulášský vrch v centru města u kostela sv. Mikuláše. V podstatě obytný dům, který byl postaven v první polovině 19. století na místě vyhořelého zámku a který byl přestavěn do nynější podoby v roce 1892. Dnes je lidově nazýván jako zámek nebo zámeček. Je zde Textilní muzeum Muzea Aš. V zahradě před budovou jsou kamenné smírčí kříže, náhrobky a další drobné kamenné památky.
Hasičská zbrojnice (Hasičárna)
Poštovní náměstí 635/1, v centru města. Budova z roku 1931, která původně sloužila jako knihovna a požární zbrojnice. Dnes je v prvním patře Muzeum Ašska.
Muzeum Aš
Muzeum má dvě oddělení, Muzeum Ašska (národopisné muzeum) a Textilní muzeum.
Muzeum Ašska, národopisné muzeum se nachází v budově bývalé hasičské zbrojnice (Poštovní náměstí 635/1) v centru města. Stálá expozice je věnovaná historii města a okolí. Vstupné zdarma, v pondělí zavřeno.
Textilní muzeum, nachází se v zámečku (Mikulášská 3/5). Stálá expozice s názvem „Aš na stole a na zdi“ představuje historii textilního průmyslu na Ašsku, doplněnou o ukázku rukavičkářské dílny a výstavu rukavic. Muzeum vlastní jednu z největších sbírek textilních rukavic v Evropě. Vstupné 60 Kč, v pondělí zavřeno.
https://www.muzeum-as.cz/
Radnice
U Radnice. Původně barokní budova radnice z roku 1733, znovu postavena po požáru v roce 1814 a pseudorenesančně přestavěna v roce 1885.
Rozhledna na vrchu Háj
Rozhledna Háj, původně Bismarckova rozhledna je žulová vyhlídková věž vysoká 34 metrů, která stojí na vrcholu Háj (Heinberg bei Asch) v nadmořské výšce 758 metrů. Z rozhledny je daleký kruhový výhled. Rozhledna byla otevřena v roce 1903. Vstup zdarma. K rozhledně dojdeme z centra města, kolem zámečku, po modré značce po 1,8 km. Na vrchu Háj je také Lyžařské středisko Háj.
Pomník Dr. Martina Luthera
Husovo náměstí, vlevo za radnicí. Pomnik z roku 1883, jediný pomník Martina Luthera v Čechách. Stojí za bývalým evangelickým kostelem Nejsvětější Trojice, který zanikl po požáru v roce 1960 a na jehož místě jsou nyní symbolicky zvýrazněné základy a kříž.
Kamenný most
Barokní most z lomové břidlice z roku 1724, který původně spojoval starý a nový evangelický hřbitov. Najdeme jej u ulice Na Příkopech, za tenisovými kurty a za památníkem Dr. Martina Luthera, z centra města k němu dojdeme po žluté značce.
Kostel sv. Mikuláše
Mikulášská ul, na Mikulášském vrchu u zámečku. Římskokatolický kostel postavený v pseudorenesančním stylu v letech 1867-1871.
Goethovo náměstí
V centru města, blízko budovy radnice. Na náměstí je pomník J.W. Goetha s kašnou z roku 1932. Pomník tvoří socha Goetha s minerálem v ruce od J.Watzala. Na podstavci jsou reliéfy s výjevy z Goethových děl.
Benešův palouček
Nachází se u státní hranice, nedaleko hraničního patníku 17/15. Jde o místo, kde Dr. Edvard Beneš 1. září 1915 ilegálně překročil státní hranici při svém dramatickém útěku do Švýcarska za prof. Masarykem. K místu nejlépe dojdeme od hraničního přechodu AŠ/Selb přes německé území po červené značce.
Pozůstatky bývalé papírny v Doubravě
Pozůstatky bývalé papírny najdeme v Doubravě, místní části města Aš, asi 150 metrů jižně od autobusové zastávka „Aš, Doubrava“. Na místo můžeme dojít také z centra Aše po 8,3 km chůze po modré značce na vrch Háj a poté po žluté do Doubravy. Pozůstatky papírny tvoří základy budov papírny, vodní náhon, kamenné mlecí kolo, kamenné nádrže holandru a míchací kádě na papírovinu.
Zřícenina hradu Neuberg v Podhradí
Zřícenina hradu Neuberg se nachází v obci Podhradí severně od Aše. Z centra Aše ke zřícenině hradu dojdeme po modré značce přes vrch Háj, a to po 6,2 km. Nejbližší autobusová zastávka je v centru obce Podhradí. Železniční zastávka leží 3,2 km západně od centra obce Podhradí. Hrad Neuberg byl postaven na začátku 13. století a dnes z něj zbyla jen 22 metrů vysoká kruhová věž. Před hradem jsou zbytky Horního zámku (postaven v 17. století) a Dolního zámku (postaven v 18. století).
Kostel Dobrého Pastýře
V centru obce Podhradí, v sousedství zřícenin zámků a hradu Neuburg. Nedaleko je autobusová zastávka „Podhradí“. Z centra Aše ke kostelu dojdeme po modré značce přes vrch Háj, a to po cca šesti kilometrech. Věž kostela pochází z původního kostela z druhé poloviny 15. století, loď byla přestavěna v sedmnáctém století v barokním stylu.
Nejzápadnější bod ČR
Bod leží na dně Újezdského potoka mezi dvěma hraničními kameny z roku 1844 na souřadnicích 50°15’9.900″N, 12°5’26.412″E. K místu se dostaneme z vlakové zastávky Štítary, poté po zelené značce ještě 5,6 km (po cestě mineme historický zeleninový sklep, bývalý hřbitov zaniklé obce Újezd, pomník obětem 1. a 2. sv. Války z obce Újezd a Most Evropy-Most přátelství. Z nejbližší autobusové zastávky v Krásné je to 7,3 km, z centra Aše je to cca 9 km, nejdříve po žluté nebo červené značce na rozcestí Aš předměstí a poté po červené do obce Krásné, kde začíná zmíněná zelená značka.

Mapa

Mapa Aše, okres Cheb
Mapa centra Aše. Zdroj:“Mapy.cz“.