Zámek Kunín

Zámek Kunín, Kunín 1, 742 51 Kunín GPS: 49.6425978N, 17.9902264E
Tento zámek najdeme v obci Kunín (dřive Kunvald) v okrese Nový Jičín v Moravskoslezském kraji, necelých 5 km severně od Nového Jičína. Jde o dvoupatrový barokní zámek z první poloviny 18. století.

file_pdfStáhnout PDF verzi Průvodce do kapsy – Zámek Kunín

Zámek nechali postavit na místě staré tvrze hrabata z Harrachu a stavbou byl pověřen architekt Johann Lukas von Hildebrandt. Stavcna probíhala v letech 1726 až 1734. Zámek byl poničen v dubnu 1945, poté byl zkonfiskován. V padesátých letech 20. století patřil státnímu statku, také zde byl sklad léčiv v sedmdesátých letech začal být upravován na koleje pro studenty. Od roku 1999 patří zámek obci Kunín, která ho v letech 1999 až 2003 zrekonstruovala do současné podoby.
Zámek je nazýván také jako „malý moravský Mirabell“ podle podobnosti jeho zahradního průčelí s letní rezidencí salzburgských arcibiskupů, palácem Mirabell, jenž byl postaven stejným architektem. Na zámku fungovala v devatenáctém století zámecká škola a studoval zde také František Palacký.

V zámku je nainstalovaná expozice Muzea Novojičínska, která představuje interiery zámku, jako jsou pohostinské pokoje, učebny zámecké školy, zámecká obrazárna, velký sál, velká jídelna, lovecký pokoj, čajovna a další. Najdeme tu i volně přístupnou expozici Obecního muzea a také Kabinet přírodnin, představující rozsáhlou sbírku minerálů a přírodnin.

Jak se tam dostat:
Vlak: Nejbližší vlakovou zastávkou je Suchdol nad Odrou na trati Praha-Olomouc-Ostrava. Železniční stanice leží asi 5 km od zámku a dojdeme tam po značené trase naučné stezky Novojičínská kopretina.
Bus: Do Kunína jezdí autobusy například z Nového Jičína. Nejblížší zastávkou je zastávka „Kunín, u kovárny“ necelých dvě stě metrů od zámku.
Autem: Kunínem prochází silnce č. 57 z Fulneku do Nového Jičína. Z dálnice D1 na ní sjedeme u Hladkých Životic. Parkoviště najdeme necelých dvě stě metrů od zámku (49.6412917N, 17.9886706E).

Otevírací doba
Květen až září denně kromě pondělí 9-17 hodin, duben a říjen pouze víkendy a svátky 9-16 hodin.
Expozice
V zámku je nainstalovaná expozice Muzea Novojičínska, která představuje interiery zámku, jako jsou pohostinské pokoje, učebny zámecké školy, zámecká obrazárna, velký sál, velká jídelna, lovecký pokoj, čajovna a další, navštívíce také zámeckou půdu. Prohlídka trvá 90 minut. Zkrácená trasa se provádí v době konání svatebních obřadů, trvá cca hodinu a nejsou v ní zahrnuty některé zámecké místmosti. V přízemí najdeme volně přístupnou expozici Obecního muzea a také Kabinet přírodnin, představující rozsáhlou sbírku minerálů a přírodnin.
Vstupné
Trasa A: Plné vstupné 100 Kč, snížené 60 Kč. Trasa B: Plné vstupné 70 Kč, snížené vstupné 40 Kč.

Hotely, ubytování v okolí
Přehled hotelů v okolí Kunína s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete na Booking.com.