Kraków

Kraków, Polsko, květen 2017

Kraków (Krakow, Krakov)
Krakow je druhé největší polské město, centrum historické země Malopolsko a nynější metropole Malopolského vojvodství. Krakow je městem památek a také historickým sídlem polských králů. Jeho Staré město je zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO.

ZDE SI MŮŽETE STÁHNOUT PDF VERZI PRŮVODCE DO KAPSY – KRAKOW
Podrobné informace o Krakově najdete na stránkách Průvodce Krakovem

Doprava

Letiště

Hlavním krakowským letištěm a mimo jiné druhým největším letištěm v Polsku je Letiště Kraków-Balice, Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice (KRK). Toto letiště najdeme v obci Balice asi 11 km západně od centra Krakowa. (GPS: 50°4’18.939″N, 19°48’3.886″E).
Z letiště do centra města, nebo z hlavního vlakového nádraží na letiště se nejlépe dostaneme vlakem a to z nádraží Kraków Glówny do stanice Balice,Kraków Lotnisko/Airport (50°4’15.474″N, 19°48’5.238″E). Cesta trvá 17 minut a stojí 9 Zl. Jízdní řády najdete na webu společnosti Koleje Malopolskie. Vlaková stanice je za vícepodlažním parkovištěm a s terminálem je spojena lávkou.
Do centra města se z letiště dostaneme také autobusy městské dopravy, a to linkou 208 a noční linkou 902. Nepřestupní jízdenka stojí 4 Zl, přestupní, platná hodinu pak stojí 5 Zl. Autobusy stojí v centru města na zastávce Kraków Glówny Wschód, což je přímo před vlakovým nádražím Kraków Glówny.
Jízdní řády najdete na http://rozklady.mpk.krakow.pl/
Web letiště: http://www.krakowairport.pl/

Vlak

Hlavní vlakové nádraží (Kraków Glówny, GPS:50°4’5.737″N, 19°56’56.006″E) leží poblíž krakowského starého města, a to asi 500 metrů severovýchodně, mezi ulicemi Pawia a Wita Stwosza. Přímo na hlavní náměstí je to asi jeden kilometr. Dopravu v okolí Krakowa zajišťují Koleje Malopolskie.

Bus

Hlavní autobusové nádraží (Dworzec MDA, aneb Malopolski Dworzec autobusowy, GPS:50°4’4.362″N, 19°56’59.869″E) najdeme na ulici Bosacka v těsné blízkosti hlavního vlakového nádraží (Kraków Glówny).

Autem

Jižně od Krakowa prochází dálnice A4 z Katowic (na kterou se zde dá napojit z dálnice A1 od hranic z ČR, z Bohumína a z české dálnice D1) která dále pokračuje na Tarnów, Rzeszów a hranice s Ukrajinou.

Doprava ve městě

Městská doprava v Krakowě je zajišťována autobusy a tramvajemi. Přehled linek najdete zde: http://kmkrakow.pl/linie-kmk/linie-miejskie.html jízdní řády pak najdete na http://www.mpk.krakow.pl/pl/page-f3044045/ Síť MHD je rozdělena na dvě zóny-město Krakow a aglomeraci (tam patří i krakowské letiště). Jednorázová jízdenka v městské zóně (pro obě zony) stojí 3,8 Zl (4Zl), dvacetiminutová 2,8 Zl, hodinová 5 Zl, 24hodinová 15 Zl (20Zl). Výhodnou může být víkendová rodinná jízdenka platná pro až dva dospělé a děti, která stojí pro obě zóny 16 Zl . Ceník jídného najdete zde:
http://kmkrakow.pl/bilety/ceny-biletow.html
Spíše turistickou atrakcí je tzv. „Vodní tramvaj“ (KTW,Krakowski Tramwaj Wodny) dopravní spojení loděmi po pravidelných trasách po řece Wisle, která je v provozu od května do září. Ceny jsou vyšší než v tramvajích a autobusech. Cena na městské trati Salwator-Wawel-Kazimierz je 10 Zl.
Jízdní řád najdete na http://www.tramwajwodny.net.pl/

Hotely a ubytování v Krakově

V Krakowě najdeme mnoho různých hotelů, stačí si jen vybrat podle vašeho vkusu a potřeb. Přehled hotelů v Krakowě s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete na Booking.com.

Katedrála, Wawel, Krakov, Polsko
Katedrála na Wawelu, Krakow

Památky a zajímavosti aneb co musíte vidět v Krakově

Wawel
GPS: 50°3’16.094″N, 19°56’12.277″E
Návrší s Královským hradem a katedrálou sv. Stanislava a Václava a Dračí slují (Smocza Jama, což je jeskyně na západním úbočí, svázaná s legendou zabití draka rytířem Krakem)
Královský hrad Wawel
(Zamek Królewski na Wawelu) je dřívější sídlo polských králů. Nyní funguje jako muzeum. Je zde pět stálých expozic: reprezentativní královské komnaty (vstupné v letní sezóně 18 Zl), soukromé královské komnaty (25 Zl), korunovační pokladnice a zbrojnice (18 Zl), výstava Wawel Zaginiony (10 Zl) a expozici umění orientu (8 Zl). Dále je k dispozici sezónní trasa Budovy a zahrady Wawelu (18 Zl), Basta Sandomierska (4 Zl) a Smocza Jama (3 Zl). Vstup do areálu hradu je zdarma.
http://wawel.krakow.pl
Katedrála na Wawelu
Bazilika jenž bývala místem korunovace polských králů a ve které jsou pohřbení polští králové, sv. Stanislav a Sv. Hedvika z Anjou a významné polské osobnosti. Vstup do katedrály je bezplatný. Vstupné 12 Zl umožňuje shlédnout královské hroby, katedrální muzeum a zvon Zygmunt.
http://www.katedra-wawelska.pl/katedra-wawelska/zaplanuj-wizyte/
Krakowský rynek (Rynek glówny)
GPS:50°3’41.452″N, 19°56’12.555″E
Hlavní krakowské náměstí ve středu Starého města. Najdeme zde:
Sukkennice, gotická patrová tržnice uprostřed náměstí, dnes v ní najdeme prodejny suvenýrů. V patře pak Galerii polského umění 19. století spadající pod Muzeum Narodowe w Krakowie.
http://mnk.pl/wystawy/galeria-sztuki-polskiej-xix-wieku-w-sukiennicach
Radniční věž (Wieża ratuszowa )
Gotická věž ze 14. století. Jediná zachovalá část původní radnice.
Kostel Nanebevzetí Panny Marie (Kościół Mariacki), Trojlodní cihlová gotická bazilika ze 14.-15. století stojí ve východním rohu náměstí. Vstupné 10 Zl, vstupné na věž 15 Zl.
http://mariacki.com/turysci/
Barbakán
Mezi Floriánskou branou a ul.Basztovou
GPS:50°3’54.680″N, 19°56’29.395″E
Gotická předsunutá brána městského opevnění pocházející z konce 15. století.
Floriánská brána (Brama Floriańska)
ul.Florianska
GPS:50°3’53.781″N, 19°56’28.970″E
Gotická městská brána, jedna z mála dochovaných částí středověkého opevnění Krakowa.
Dáma s hranostajem
Jeden z nejznámnějších portrétů na světě, dílo Leonarda da Vinci můžete vidět právě v Krakově. V současnosti (jelikož probíhá rekonstrukce původního místa vystavení-Muzea Książąt Czartoryskich, je obraz vystaven v hlavní budově (Gmach Glówny) Muzea Narodowego w Krakowie. (Aleja 3. Maja 1, Vstupné jen na tuto konkrétní výstavu je 10 Zl.
http://mnk.pl/wystawy/leonardo-da-vinci-dama-z-gronostajem
Kazimierz
Tradiční židovská čtvrt, která dnes tvoří jižní část Starého města. Dříve bývala samostatným městem. Centrem je ulice Szeroka. Dochovalo se zde několik synagog (např Stará synagoga na ul. Szeroka 24, nebo největší krakowská synagoga Izaaka na ul Kupa 16). Významnou památkou je Starý židovský hřbitov (Hřbitov Remu)

Tip jak ušetřit

Některé ze stálých expozic Královského hradu Wawel jsou některý den v týdnu přístupny zdarma. Jsou to: Reprezentativní královské komnaty (zdarma v neděli v zimní sezóně), Korunovační pokladnice a zbrojnice (zdarma v pondělí v letní sezóně), Výstava „Wawel Zaginiony“ (zdarma v pondělí v letní sezóně a v neděli v zimní sezóně). http://wawel.krakow.pl/pl/op/96/EKSPOZYCJE-STALE-godziny–ceny

Mapa Krakow (Krakov), Polsko
Turistická mapa centra Krakowa. Zdroj:“Mapy.cz“

Kam v okolí

Solný důl Wieliczka (Kopalnia soli Wieliczka)
Jeden z nejstarších solných dolů na světě. Pro turisty je zpřístupněno 3,5 km chodeb. Součástí prohlídky jsou také například solné sochy historických a mýtických postav, podzemní jezero a výstava a historii těžby soli. Důl je zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO. Vstupné 84 Zl, v červenci a v srpnu 89 Zl. Do Wieliczky se z Krakowa dostaneme nejlépe vlakem ze stanice Kraków Glówny na konečnou stanici Wieliczka Rynek-Kopalnia. Cesta trvá cca 20 minut a stojí 4 Zl.
http://www.wieliczka-saltmine.com/

Důležitá telefonní čísla

Záchranný systém: 112
Policie: 997
Zdravotnická záchranná služba: 999
Při volání z mobilu je třeba zadat místní předvolbu (mimo volání na 112)

Důležité adresy

České velvyslanectví v Polsku
ul. Koszykowa 181, Varšava
Telefon: +48/225 251 850
Nouzová linka: +48/608 298 988

Užitečné odkazy

Online nabídka ubytování v Polsku
Zájezdy do Polska
Turistická encyklopedie Polska