Gelnica

Gelnica

Gelnica, Slovensko, listopad 2017

Gelnica
Gelnica je město na východním Slovensku, v historickém regionu Spiš (Dolní Spiš), asi 40 km jihozápadně od Košic. Gelnica je okresním městem v Košickém kraji. Město se rozkládá v údolí řeky Hnilec v centrální části Volovských vrchů. Částmi obce jsou Huta Matilda, Háj (osada Háj), Turzov (Turzovské kúpele), Slovenské Cechy, Legy, Huta Mária, Perlová dolina, Gelnica mesto, sídlisko.

ZDE SI MŮŽETE STÁHNOUT PDF VERZI PRŮVODCE DO KAPSY – GELNICA

Hotely, ubytování
Přehled ubytování v Gelnici a okolí s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete zde
Doprava
Vlak: Gelnica leží na železniční trati č. 173 Červená Skala-Margecany. V Gelnici je vlakové nádraží (železničná stanica Gelnica), které je při ulici Hlavná a je dost vzdálené od centra města (asi 1,4 km od Baníckeho námestia, dojdeme tam po žluté turistické značce) a zastávka (Gelnica-zastávka), která je o dost blíže centru města, asi 150 metrů od Baníckeho námstia.
Bus: Zastávka „Autobusová stanica Gelnica“ leží mezi vlakovým nádražím „Gelnica“ a Baníckym námestím, při křížovatce ulic Hlavná a Nemocničná. Nejblíže centru města je zastávka Gelnica námestie na jižním konci Baníckeho námestia (v jizdních řádech Gelnica,, nam.)
Autem: Gelnicí prochází silnice II. třídy č. 546 z Prešova do Spišské Nové Vsi.
Doprava ve městě:
Gelnice je relativně malá a projdeme ji pohodlně pěšky. Gelnicí projíždí autobusy, v širším centru města jsou autobusové zastávky Gelnica námestie, Gelnica autobusová stanica, Gelnica TESCO.

Co musíte vidět
aneb památky a zajímavosti v Gelnici
Kostol Nanebovzatia Panny Márie
Cintorínska ul., římskokatolický, gotický kostel.
Hrad Gelnica (Thurzov hrad, Gelnický hrad)
Zřícenina hradu původně z 13. století. Zbytky hradu zničeného požárem roku 1685. Kámen z hradu byl navíc v 19. století použit na stavbu radnice a tak se zachovalo zejména torzo věže a malé zbytky obvodového opevnění.
Zříceninu hradu Gelnica najdeme na hradním kopci „Zámčisko“ přímo nad centrem města.
Hornické muzeum (Banícke múzeum)
Banícke námestie 8, budova bývalé radnice (budova z roku 1802 s mohutnou barokní věží v severozápadní části náměstí). Hornické muzeum zřízené v roce 1963, nyní ve správě města. Muzeum má deste stálých expozic a v současnosti muzeum představuje hornictví, národopis, historii města, historii cechů a geologii. Otevřeno pondělí-pátek. Vstupné 1 EUR.
https://www.gelnica.sk/banicke-muzeum.phtml?id5=22882
Štola Jozef (Štôlňa Jozef)
Součást Baníckeho múzea. Zpřístupněná stará dědičná štola. Najdeme ji u městské části Turzov, z Baníckeho námestia asi 2,3 km po modré značce. Objednávky v Baníckom múzeu.
Kamenný most
ul. Slovenská, kamenný most přes řeku Hnilec z let 1837-45

Důležitá telefonní čísla
První pomoc: 155
Policie: 158
Integrovaný záchranný systém: 112
Nouzová linka Českého velvyslanectví: +421903287003, +421903747006
Užitečné odkazy
Online nabídka ubytování na Slovensku
Levné letenky na Slovensko
Zájezdy na Slovensko

Powered by WordPress | Theme Designed by: Free WpThemes Blog | Thanks to www.porada.blog.onet.pl, site and this