Złoty Stok

Złoty Stok, Polsko, srpen 2023

Złoty Stok

Złoty Stok je město na jihozápadě Polska na severním úpatí Rychlebských hor (Góry Złote) v historické oblasti Dolního Slezska, přímo na polsko-české hranci, centrum města leží cca 500 metrů od hranice. Złoty Stok leží 11 km severozápadně od českého Javorníku, 9 km jižně od města Kamieniec Ząbkowicki, 15 km východně od města Kladsko, 11 km od lázeňského města Lądek Zdrój, 55 km jihozápadně od města Walbrzych a 75 km jižně od Wroclawi.

Na začátku roku 2023 mělo město 2481 obyvatel. Złoty Stok patří do okresu Ząbkowice Śląskie (Powiat ząbkowicki) v Dolnoslezském vojvodství. Złoty Stok je nejstarším hornickým a hutnickým centrem na území Polska. Poslední důl byl uzavřen v roce 1961. Do roku 1945 neslo město jméno Reichenstein. V češtině se používal název Rychleby.

ZDE SI MŮŽETE STÁHNOUT PDF VERZI PRŮVODCE DO KAPSY – Złoty Stok

Hotely, ubytování v Złotym Stoku

Přehled levných i luxusních hotelů, penziónů, apartmánů a ubytování v soukromí v Złotym Stoku a okolí s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete zde

Doprava

Autem

Městem prochází silnice č. 46 z Klodzka, která pokračuje dále směrem na Paczków, Otmuchów a Nysu. Západně od města z ní odbočuje silnice vedoucí k polsko-české hranici a dále pak do české Bílé Vody.

Bus

Autobusové nádraží (Dworzec Autobusowy Złoty Stok) se nachází při ulici Klodzka, vedle hřbitova, asi dvě stě metrů severně od Rynku.

Co musíte vidět aneb památky a zajímavosti v Złotym Stoku

Historické centrum města
Historické centrum města kolem Rynku s mnoha s mnoha historickými měšťanskými domy (Dům Fuggerů), radnicí, mincovnou, bývalým evengelickým kostelem.
Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie (Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP)
Skwer Jana Pawła II, cca 400 metrů západně od Rynku. Katolický kostel z roku 1876. Jednolodní, cihlová, novogotická stavba.
Bývalý evangelický kostel (Kościół św. Krzysztofa)
Plac Kościelny, v centru města. Budova bývalého evangelického kostela, jenž jsou původní funkci plnil do roku 1945, nyní jsou zde výstavní prostory.
Mincovna (Mennica)
Plac Kościelny 1 , v centru města. Budova mincovny byla dostavěna v roce 1520, mince zde razil rod pánů z Poděbrad, poté Vílém z Rožmberka a také Petr Vok z Rožmberka. Mince se zde razili do roku 1621.
Kostel sv. Trojice (Kościół Świętej Trójcy)
Pozdně gotický hřbitovní kostel z roku 1583. Kostel se nachází na hřbitově, jehož začátky sahají do šestnáctého století. V protilehlém rohu hřbitova stojí mauzoleum rodu Güttlerů postavené roku 1874 ve stylu palladianské architektůry.
Kaple sv. Anny
Cca 800 metrů jihi jihovýchodně od centra města, z Rynku zde dojdeme po žluté a zelené značce. Barokní kaple z roku 1731 postavena na vrcholu Křížové hory (Góra Krzyżowa, někdy také Pustelnik) ve výšce 485 metrů nad mořem.
Zlatý důl (Kopalnia Złota)
Zlatý důl ve Złotém Stoku je turistická atrakce v bývalém dole na zlato a arsen. Hlavními lákadly jsou turistické trasy ve štolách bývalého dolu na zlato a arsen, výstava o historii hornictví ve Złotém Stoku, projížďka na lodičkách částečně zatopenou štolou, návštěva štoly „Czarna“ s podzemním vodopádem, rýžování zlata, expozice minerálů, Vstupné 46 zl. https://kopalniazlota.pl/
Středověký park techniky a středověká hornická osada (Średniowieczny Park Techniki i Średniowieczna Osada Górnicza)
Zlota 2, u spojnice ulic Zlota a Romualda Traugutta, cca 400 metrů severozápadně od Rynku. Replika středověké hornické osady. Vstupné 33 zl. http://parktechniki.pl/
Leśny Park Przygody Skalisko
Cca 700 metrů jižně od centra města, z Rynku tam dojdeme po červené a zelené značce. Lanový park. Otevřeno od dubna do října. http://skalisko.eu/

Mapa