Žilina

Žilina, Slovensko, listopad 2017

Žilina
Žilina je město na severozápadě Slovenska, na soutoku řek Kysuca a Váh, asi 30 km od hranic s ČR a také s Polskem. Žilina je čtvrté nejlidnatější město Slovenska a je krajským městem Žilinského kraje.

ZDE SI MŮŽETE STÁHNOUT PDF VERZI PRŮVODCE DO KAPSY – ŽILINA

Hotely, ubytování

Přehled hostelů, penzionů i apartmánů a hotelů v Žilině s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete na zde

Doprava

Letiště

Letiště Žilina (Letisko Žilina, ILZ)
Toto letiště najdeme cca 10 km západně od centra města u obce Dolný Hričov. V současnosti zde nelétají na pravidelné lince žádné aerolinie.

Vlak

Žilina je železničním uzlem, procházi jí tratě ve směru Bratislava-Košice a Ostrava-Košice. Vlakové nádraží (Železničná stanica Žilina) leží cca 600 metrů severozápadně od centra města při ulici P.O. Hviezdoslava.

Bus

Největším autobusovým nádražím v Žilině je „Autobusová stanica Žilina“. Toto autobusové nádraží leží naproti vlakovému nádraží mezi ulicemi P.O. Hviezdoslava, Daniela Dlabača a 1.Mája.

Autem

Žilinou prochází silnice E50 (z Trenčína a do Popradu, Prešova, Košic), E75 (z Čadce a do Piešťan, Trnavy a Bratislavy) a E442 (směrem na Bytču, Hranice,Olomouc)

Doprava ve městě

Dopravu v Žilině zajišťuje autobusy a trolejbusy Dopravný podnik mesta Žilina (DPMŽ). Nepřestupní jízdenka stojí 0,55 EUR. Přestupní jízdenka stojí 0,80 EUR. Jízdenka na 24 hodin (turistický lístok) stojí 2,00 EUR. Jízdní řády a další informace najdete na http://www.dpmz.sk/

Památky a zajímavosti aneb co musíte vidět v Žilině

Mariánske námestie
Střed města. Čtvercové náměstí s domy s podloubím. Ve středu náměstí socha Immaculaty a dvě historické studny. Dům č.1 je budova radnice se zvonkohrou. Na západní straně náměstí je kostel Obrátenia sv. Pavla a jezuitský klášter.
Katedrála Nejsvätejšej Trojice také „Farský kostol“
V centru města, mezi ul. Dolný val a nám. A.Hlinku (nad ním). Katedrála Žilinské diecéze. Jeden ze symbolů Žiliny,
Burianova veža
Renesanční věž ze 16. stol. v těsné blízkosti katedrály. Dříve plnila úlohu zvonice pro kostel Nejsvětější trojice.
Budatínsky hrad
V městské části Budatín. Nejbližší zastávka MHD „Námestie hrdinov“. Původně hrad, později přestavěn na zámek. Sídlí zde Považské múzeum. Hradní expozice: dobové interiéry, dějiny Žiliny, expozice ve věži (vstupné 5 EUR). Expozice drátenictví (2 EUR).
https://pmza.sk/budatinsky-hrad/
Kostol sv. Štefana Kráľa
Pozdně románský kostel v městské části Dolné Rudiny. Nejstarší arch. památka ve městě. Asi 1,3 km jihozápadně od centra města.
Kostol sv. Juraja
Dřevěný kostel ze 17. století v městské části Trnové. Nejbližší zastávka MHD „Cintorinska“ (autobus č.24 ze zastávky „Železničná stanica“).

Mapa

Mapa Žiliny, Slovensko
Mapa centra Žiliny. Zdroj:“Mapy.cz“

Důležitá telefonní čísla

První pomoc: 155
Policie: 158
Integrovaný záchranný systém: 112
Nouzová linka Českého velvyslanectví: +421903287003, +421903747006

Užitečné odkazy

Online nabídka ubytování na Slovensku
Levné letenky na Slovensko
Zájezdy na Slovensko