Sion

Sion, Švýcarsko, březen 2020

Sion

Sion (německy Sitten) je město ležící na jihozápadě Švýcarska v kantonu Valais, jehož je hlavním a také největším městem. Sion leží na řece Rhôně v údolí mezi Bernskými Alpami a Walliskými Alpami, 65 km jihovýchodně od Lausanne, 92 km východně od Ženevy a 80 km jižně od Bernu. Sion je podle počtu obyvatel, kterých měl v roce 2018 přes 34 000, osmnáctým nějvětším švýcarským městem.

ZDE SI MŮŽETE STÁHNOUT PDF VERZI PRŮVODCE DO KAPSY – SION

Hotely, ubytování v Sionu

Přehled hotelů, hostelů, apartmánů a penziónů v Sionu a okolí s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete zde

Památky a zajímavosti aneb co musíte vidět v Sionu

Bazilika Valére (Basilique de Valére)
Opevněný románsko-gotický kostel na jednom ze dvou kopců u východního okraje Starého Města. Někdy je komplex označován jako Hrad Valére (Château de Valère). V kostele jsou nejstarší hrající varhany na světě, pocházející asi z roku 1435. V areálu je Historické muzeum (Musée d’histoire) patřící pod kantonální muzeum (Musées Cantonaux de Valais). Vstupné 10 CHF, první neděli v měsíci vstup zdarma.
https://www.musees-valais.ch
Hrad Tourbillon (Château de Tourbillon)
Zřícenina gotického hradu z přelomu 13. a 14. století. Hrad stojí na kopci severovýchodně od Starého Města, naproti kopci s bazilikou Valére.
Katedrála (Cathédrale Notre-Dame)
Place de la Cathédrale, centrum města. Gotický kostel postavený v 15. až 16. století.
Château de la Majorie et le Vidomnat
Place de la Majorie 15, centrum města. Středověký hradní komplex, který sloužil i jako rezidence sionských biskupů. Dnes je zde Muzeum umění (Musée d’art).
https://www.musees-valais.ch/musee-dart/presentation.html
Kostel sv. Theodora (Église St-Théodule)
Rue Saint-Théodule 14, naproti katedrály. Gotický kostel ze začátku 16. století.

Doprava

Letiště

Letiště Sion (Sion Airport, Aéroport de Sion, kód IATA: SIR) leží 2 km jihozápadně od centra Sionu. Nejbližším velkým letištěm je letiště v Ženevě. Z ženevského letiště se do Sionu dostanee přímými vlaky, přímo ze stanice Genéve-Aéroport u ženevského letiště. Cesta trvá necelé dvě hodiny a jízdenky lze koupit i za 18,60 CHF. Vyhledávač spojení a prodej jízdenek najdete na https://www.sbb.ch/

Vlak

Vlakové nádraží Sion (Gare de Sion) leží při Place de la Gare při jižním okraji centra Sionu, 700 metrů jižně od katedrály. Jízdní řád, vyhledání spojení a prodej jízdenek najdete na https://www.sbb.ch/

Bus

Autobusový terminál najdeme před vlakovým nádražím Sion při Place de la Gare.
Autem: Kolem jižního a východního okraje města prochází švýcarská dálnice A9 (E62), z Lausanne a Montreaux dále na Sierre.

Doprava ve městě

Veřejnou dopravu v Sionu a okolí zajišťují autobusy společnosti PostBus (CarPostal). Jízdenky koupíte i u řidiče. Jízdní řády, vyhledání spojení, schéma linek a další informace najdete na https://www.postauto.ch/en/sion-vs
Pokud máte v Sionu zajištěné ubytování, můžete ve vašem hotelu dostat kartu „Carte d’hôte“, která vám zajišťuje bezplatnou dopravu v Sionu v zónách 1 a 2. A také můžete dostat slevu 5 CHF na Sion & Wine Tour.
Více informací najdete na https://siontourisme.ch/index.php/fr/pratique/carte-d-hote

Mapa

mapa Sionu, Švýcarsko
Mapa centra Siounu. Zdroj:“Mapy.cz“.