Otmuchów

Otmuchów (Otmuchov), Polsko, září 2023

Otmuchów

Otmuchów je město na jihu Polska, cca 8 km od polsko-české hranice. Otmuchów leží mezi dvěma přehradními nádržemi a to Otmuchovským jezerem (Otmuchovská přehrada, Jezioro Otmuchowskie) a Niským jezerem (Niská přehrada, Jezioro Nyskie), cca 12 km východně od města Paczków a cca 12 km západně od okresního města Nysa (Nisa), 14 km severovýchodně od českého města Javorník, 58 km jihozápadně od města Opole a 72 km jižně od Wroclawi (Vratislav). Městem protéká řeka Kladská Nisa (Nysa Klodzka).

Otmuchów leží na historickém území Dolního Slezsky. Administrativně město náleží do okresu Nisa a s ním do Opolského vojvodství. V roce 2022 měl Otmuchów 6230 obyvatel. V češtině se pro město používá počeštěný název Otmuchov, v němčině nese město jméno Ottmachau.

ZDE SI MŮŽETE STÁHNOUT PDF VERZI PRŮVODCE DO KAPSY – Otmuchów

Hotely, ubytování v Otmuchově

Přehled levných i luxusních hotelů, penziónů, apartmánů a ubytování v soukromí v Otmuchově a okolí s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete zde

Doprava

Autem

Kolem jižního a východního okraje města probíhá silnice č. 46 ve směru od měst Kłodzko (Kladsko), Zloty Stok, Paczków a dále pokračuje na východ Nysu (Nisa) a Opole.

Bus

Autobusové nádraží najdeme při ulici Adama Mickiewicza, asi 250 metrů od Rynku v centru města.

Vlak

V Otmuchově je železniční stanice Otmuchów (Stacja kolejowa Otmuchów), která leží na železniční trati č. 137 Katowice-Legnica. Vlakové nádraží (Dworzec PKP Otmuchów) stojí asi 1,7 km severozápedně od centra města při ulici Kolejowa. Při nádraží je autobusová zastávka „Otmuchów dworzec kolejowy“.

Co musíte vidět aneb památky a zajímavosti v Otmuchově

Otmuchovský hrad (Zamek Otmuchów)
Zamkowa 4, u jižního okraje historického centra města. Celý areál krom biskupského hradu tvoří také park a dolní zámek. Dolní zámek (Zamek Dolny) byl vybudován v barokním slohu na začátku 18. století (v letech 1706 až 1707). Nyní je v něm sídlo městského úřadu. Biskupský hrad pochází zřejmě ze 13. století. Později, na konci 16. století byl tento středověký gotický hrad renesančně rozšířen a v 17. století byl barokně přestavěn. Tento hrad byl sídlem vratislavských (wroclawských) biskupů až do roku 1810. V současnosti slouží hrad jako hotel. Ubytování na tomto hradě si můžete zarezervovat za výbornou cenu zde
Kostel sv. Mikuláše a sv. Františka Xaverského (Kościół św. Mikołaja i Franciszka Ksawerego)
ul. Szkolna, v centru města. Barokní dvouvěžový kostel postavený na návrší. Stavba probíhala na konci 17. století (mezi lety 1690 až 1701). Věže mají výšku 47 metrů. V interiéru najdeme čtyři obrazy významného německého malíře Michaela Willmanna a sérii 38 fresek švédského malíře Karola Dankwarta.
Muzeum plynárenství (Muzeum gazownictwa)
Do dnešní doby se zachovaly fragmenty městských hradeb na několika místech. Z městského opevnění se dochovala také bašta na ulici Cicha (tvoří stěny domu) a jedna městská brána.
Niská brána (Brama „Wróbla”,, také Bramą Nyską)
ul. Nyska, u křižovatky ulic Nyska, Ogrodowa a Roosevelta. Původně gotická městaská brána z 15. až 16. století, později renesančně upravena. Sloužila i jako městské vězení.
Radnice (Ratusz)
Rynek, centrum města. Renesanční radnice z roku 1538, věž byla dostavěna v roce 1604. Fasádu zdobí pozdně renesanční sgrafitová výzdoba. Nynější vzhled radnice pochází z přestavby v roce 1817. Na radnici se dochovaly sluneční hodiny ze 16. století, dle legendy nazývány podle známého astrologa, lékaře a alchymisty Paracelsovy hodiny (Zegar Paracelsusa).
Židovský hřbitov (Cmentarz żydowski)
Židovský hřbitov z 19. století nacházející se v lese (lesoparku) „Bażanciarnia”, asi 1,3 km severně od centra města, za železniční tratí. Dojdeme k němu po cestě vycházející z ulice Wroclawska.

Mapa