Lund

Město Lund leží na samém jihu Švédska v provincii Skåne (Scania). Lund, původně dánské město, je jedním z nejstarších měst ve Švédsku. Je zde také jedna z nejstarších a největších švédských univerzit a také jeden z nejstarších švédských kostelů, známá Lundská katedrála. Lund leží asi patnáct kilometrů severovýchodně od Malmö.

ZDE SI MŮŽETE STÁHNOUT PDF VERZI PRŮVODCE DO KAPSY – LUND

Hotely a ubytování v Lundu

V Lundu najdeme několik desítek ubytovacích zařízení od levných hotelů po luxusní hotely, stačí si jen vybrat podle vašeho vkusu a potřeb. Přehled hotelů v Lundu s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete na Booking.com

Doprava

Vlak

Hlavní vlakové nádraží v Lundu (Lund centralstation, také Lund C) najdeme severně od centra města. Lund leží na železniční trati z Kodaně a Malmö do Stockholmu a také na sever do Göteborgu.

Bus

Hlavními přestupními body jsou Hlavní vlakové nádraží (Lund centralstation), Univerzitní nemocnice (Universitetssjukhuset) a Botulfsplatsen.

Letiště

Malmö Airport (MMX)
Nejbližším letištěm je mezinárodní letiště Malmö Airport, dříve známé jako Malmö-Sturup Airport, ležící asi 30 km východně od centra švédského města Malmö. Do Lundu se z něj dostaneme nejlevněji autobusy společnosti Flygbussarna za cca 40 minut a 199 SEK za zpáteční jízdenku do centra Malmö, tyto busy stojí poblíž hlavního vlakového nádraží v Malmö. Z hlavního vlakového nádraží pak vlakem do Lundu, cesta trvá cca deset minut. Web letiště: http://swedavia.com/malmo
Copenhagen Airport, Kastrup (CPH)
Mezinárodní letiště Copeenhagen Airport, Kastrup, leží na území dánského městečka Kastrup, jenž je součástí obce Tårnby na ostrově Amager asi 10 km jižně od centra Kodaně a asi 25 km západně od centra švédského Malmö. Železniční stanici najdeme pod terminálem 3 a leží na železniční trati Oresund. Spojení s Lundem a s dalšími jihošvédskými městy zajišťují vlaky železniční sítě Øresundstog, operované společností DSBFirst, také můžeme použít švédskou železniční společnost SJ. Web letiště: http://cph.dk

Doprava ve městě

Centrum města a okolí projdete pohodlně pěšky. V případě potřeby autobusu můžete použít autobusy Skanetrafiken, počítejte však s tím, že nemůžete platit v autobuse v hotovosti a jízdenku si kupte dopředu. Můžete použit i předplacenou kartu, karta však stojí 200 SEK. Jednotlivé jízdenky stojí 22 SEK. Ve žlutých regionálních autobusech lze platit platební kartou.

Katedrála, Lund, Švédsko
Katedrála v Lundu

Co musíte vidět

Katedrála (Lunds domkyrka)
ul. Kyrkogatan.
Evangelicko-luteránský kostel Švédské církve. Románská stavba, upravena v 19. století. V sezoně probíhají bezplatné prohlídky katedrály s průvodcem. V katedrále najdeme orloj z 15. století (Horologium mirabile Lundense). Muzeum katedrály je přístupné přes Historické muzeum na ulici Kraftstorg poblíž katedrály.
http://www.lundsdomkyrka.se/english/
Liberiet
ul. Kungsgatan 5. Budova z 15. století v centru Lundu, v těsné blízkosti katedrály. Původně sloužila jako knihovna.
Kulturen
Tegnersplatsen. Regionální kulturně-hisorické muzeum provoncie Skåne, jehož součástí je i druhý nejstarší skanzen ve Švédsku s mnoha dochovanými budovami z posledních dvou století. Vstupné 90-120 SEK podle sezony.
http://kulturen.com
Lunds Konsthall
Mårtenstorget 3. Muzeum moderního umění na náměstí Mårtenstorget. Probíhají zde příležitostné výstavy známých i méně známých umělců Vstup zdarma.
http://lundskonsthall.se
Historické muzeum
Krafts torg 1. Historické muzeum patřící Lundské univerzitě, nachází se v blízkosti lundské katedrály. V muzeu najdeme několik zajímavých expozic, zaměřených převážně na historii regionu. Vstupné 50 SEK. http://luhm.lu.se
Drottens kyrkoruin
Kattesund 6. Museum se zbytky kostela Sankt Drotten. Najdeme je nedaleko od náměstí Stortorget v centru Lundu. Jsou zde zbytky jednoho z nejstarších a zároveň druhého největšího středověkého kostela v Lundu. Vstupné zdarma.
Botanická zahrada (Botaniska trädgården)
Östra Vallgatan 20.
Univerzitní botanická zahrada ležící východně od centra města. Vstup zdarma.
http://www.botaniskatradgarden.se

Kam v okolí

Malmö
Třetí největší švédské město ležící na jihu Švédska asi 15 km jihozápadně od Lundu. V Z Lundu se do Malmö dostaneme nejrychleji vlakem a to za cca deset minut.
Kodaň
Hlavní město Dánska, jenž od jihu Švédska dělí jen úžina Öresund. V Kodani najdeme mnoho turistických atrakcí a zajímavostí, některé i zdarma.
Z Lundu se do Kodaně dostaneme nejrychleji přes Malmö na kodaňské vlakové nádraží Københavns Hovedbanegård v centru Kodaně, jízdní řády a jízdenky na http://sj.se.

Mapa

Mapa Lundu, Švédsko
Turistická mapa centra Lundu. Zdroj:“Mapy.cz“

Tip jak ušetřit

Around the Sound
Zajímavá nabídka pokud chcete vidět nejen Lund a Malmö, alei i Kodaň a další města. Stojí 249 SEK na dva dny. V ceně je cesta vlakem přes Öresund a cesta opačným směrem trajektem mezi Helsingborgem a Helsingørem. V ceně je také doprava regionálními busy a vlaky při pobřeží Öresundské úžiny, a MHD v Malmö i v Kodani.
http://skanetrafiken.se

Důležitá telefonní čísla

Záchranný systém: 112

Důležité adresy

České velvyslanectví ve Švédsku
Villagatan 21, Stockholm
Telefon: +468-4404210
Nouzová linka: +46-703255156

Honorární konzulát ČR ve Švédsku
Skanditrä, Västergatan 22, Malmö
Telefon: +46-40973698

Foto: Katedrála ve švédském Lundu, zdroj: commons.wikimedia.org autor: KaziTanvir123 licence: Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International