Hrad Buchlov

Hrad Buchlov, Česká republika, březen 2023

Polesí 418, Buchlovice GPS: 49°6’26.169″N, 17°18’39.223″E
Státní hrad Buchlov najdeme v okrese Uherské Hradiště ve Zlínském kraji asi 3,8 km od centra obce Buchlovice. Tento hrad stojí na stejnojmenném kopci v pohoří Chřiby, vrchol kopce Buchlov je v nadmořské výšce 509 metrů.

Historie hradu

Královský hrad Buchlov byl založen v první polovině 13. století a králi patřil až do roku 1511. Plnil funkci správního střediska a také funkci obrannou a hospodářskou. Stavebně spadá hrad do přechodného románsko-gotického období. Největší stavební úpravy hradu proběhly v 16. století za pánů ze Zástřizel, kdy byl hrad přestavěn v duchu renesance. Poslední větší úpravy proběhly za pánů z Petřvaldu, kdy bylo z obranných důvodů opevnění rozšířeno o současné první nádvoří s věžovou branou a bastionem. Od roku 1751 přestal být hrad sice trvale obydlen, ale bylo v něm zřízeno rodinné muzeum hrabat Berchtoldů. V blízkosti hradu se vypíná další kopec, Modla, na kterém je postavena kaple sv. Barbory, která sloužila také jako hrobka majitelů panství-rodu Petřvaldských a Berchtoldů

Jak na hrad

Vlak: Nejbližší železniční stanicí je Staré Město u Uherského Hradiště, ležící na trati Přerov-Břeclav. Odtud buď autobusem, který stojí před budovou vlakového nádraží, do Buchlovic, které jsou od této železniční stanice vzdáleny asi 8 km. A na hrad pak dále po žluté značce cca 3,8 km z centra obce. A nebo jednodušeji ,autobusem od vlakového nádraží ve St. Městě přímo ke hradu na zastávku „Buchlovice, hrad Buchlov,rozc.1.5.“
Bus: Nejbližší autobusovou zastávkou jsou „Buchlovice, hrad Buchlov,rozc.1.5.“, na hrad je to pak cca 1,8 km po zelené značce.
Autem: Nedaleko hradu Buchlov prochází silnice E50 z Uherského Hradiště přes Buchlovice na Slavkov u Brna a dálnici D1. Po odbočení ze silnice E50 to je na parkoviště u hradu cca 2,5 km. Parkoviště najdeme asi 150 metrů od hradu (49°5’6.628″N,)

Otevírací doba

Duben, říjen: sobota, neděle, svátky 9-15, květen, červen, září: od úterý do neděle, svátky 9-16, červenec a srpen: od úterý do neděle, svátky 9-17, v pondělí 9-15.

Prohlídky
 1. Základní prohlídkový okruh I. aneb „Procházka starým hradem“ představuje gotické a renesanční prostory. Trvá 50 minut.
 2. „Buchlov v proměnách času“ – Okruh představující celý hrad,  přírodovědné a egyptologické sbírky v Muzeum hrabat Bertholdů, a také zahrnuje výstup na vyhlídkovou věž. Délka okruhu je 90 minut.
 3. Dětský okruh – Okruh pro děti, děti pouze s doprovodem dospělé osoby. Okruh trvá asi hodinu.
 4. „Kaple sv. Barbory“  – prohlídka rodinné hrobka Petřvaldů a Berchtoldů vzdálené asi 1,5 km od hradu. Otevřeno v červenci a v srpnu.
 5. „Areál hradu s vyhlídkou“ – vstup do areálu hradu, bez průvodce, součástí je výstup na věž s průvodcem.
 6. „Buchlovská spirála“ – okruh zaměřený na stavební vývoj hradu.
Vstupné

Plné vstupné:

 1. Základní prohlídkový okruh I. aneb „Procházka starým hradem“: 200 Kč
 2. „Buchlov v proměnách času“: 300 Kč
 3. Dětský okruh: 140 Kč
 4. „Kaple sv. Barbory“: 60 Kč
 5. „Areál hradu s vyhlídkou“: 80 Kč
 6. „Buchlovská spirála“: 240 Kč
Hotely, ubytování v okolí

Přehled hotelů v okolí hradu Buchlov s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete na Booking.com.

Mapa

Další informace

Web hradu: https://www.hrad-buchlov.cz/