Göteborg

Göteborg, Švédsko, květen 2019

Göteborg

Göteborg (anglicky Gothenburg) je druhé největší město Švédska a hlavní město regionu Västra Götaland. V roce 2016 měl Göteborg přes 572 000 obyvatel. Göteborg leží na jihozápadě Švédska, na pobřeží Baltského moře, u úžiny Kattegat při ústí řeky Göta do moře. Cca 400 km jihozápadně od Stockholmu, 240 km severně od Malmö a asi 256 km jižně od norského hlavního města Oslo. Göteorg je univerzitní město, má dvě univerzity. Sídlí zde automobilka Volvo.

ZDE SI MŮŽETE STÁHNOUT PDF VERZI PRŮVODCE DO KAPSY – GÖTEBORG

Hotely, ubytování

V Göteborgu a okolí najdeme stovky různých hotelů, hostelů, penziónů a apartmánů, stačí si jen vybrat. Přehled hotelů v Göteborgu s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete na Booking.comBooking.com

Doprava

Letiště

Letiště Göteborg Landvetter (Göteborg Landvetter Airport. švédsky Göteborg Landvetter flygplats, kód IATA: GOT)
Toto letiště najdeme u vesnice Landvetter, která je součástí obce Härryda asi 20 km východně od centra Göteborgu. Jde o druhé největší švédské letiště. Z Göteborgu k letišti vede silnice č.40 (Riksväg 40), silniční vzdálenost z cetra Göteborgu na letiště je 25 km. Z letiště do centra Göteborgu se dostaneme autobusy společnosti Flygbusarna, které jezdí na autobusové nádraží Nils Ericson Bus terminal v centru Göteborgu, vedle hlavního vlakového nádraží (Göteborgs centralstation). Jízdenka jedním směrem stojí 119 SEK, zpáteční jízdenka je za 215 SEK, jízdenky koupíme v kioscích a dalších obchodech a v automatech na letišti a na autobusovém nádraží. A také u řidiče ve vozidle, tam však lze platit jen platební kartou. Při koupi online je cena jednosměrné jízdenky 99 SEK a zpáteční stojí 198 SEK. https://www.flygbussarna.se/en/Landvetter .
Autobusy Nettbuss jezdí z letiště také na autobusové nádraží Nils Ericson Bus terminal, cesta trvá 30 minut a stojí 129 SEK. https://www.nettbuss.se. Další možností jsou autobusy společnosti Flixbus (dříve Swebus), které z letiště jezdí také na autobusové nádraží Nils Ericson Bus terminal, cesta trvá 35 minut a cena je pohyblivá, začíná na 59 SEK. https://www.flixbus.se. Web letiště: https://www.swedavia.com/landvetter
Letiště Göteborg City (Göteborg City Airport, také Säve Airport, švédsky Säve flygplats, kód IATA: GSE)
Letiště které bylo v provozu do začátku roku 2015. Nachází se asi 10 km severozápadně od centra Göteborgu,, nedaleko vesnice Säve.

Vlak

Hlavní vlakové nádraží (Göteborgs centralstation, Göteborg C) leží v centru města, u ulice Burggrevegatan, blízko náněstí Drottningtorget. Nejblížšími zastávkami MHD jsou zastávky „Centralstationen“ a „Nordstan“.

Bus

Hlavní autobusové nádraží (Nils Ericson Bus terminal) najdem vedle hlavního vlakového nádraží Göteborgs centralstation poblíž centra města.

Autem

Göteborgem prochází evropské silnice E6 (ze směru od Malmö dále na Oslo a Trondheim), E20 (z Malmö a Helsingborgu a dále pokračuje přes Örebro a Eskilstunu do Stockholmu), E45 (vede od švédsko-finské hranice přes Östersund a Moru do Göteborgu, dále pak na pevnině pokračuje v dánském Frederikshavnu.

Lodí

Přístaviště trajektů společnosti Stena Line plujících do dánského Frederikshavnu (Stena Line Masthuggsterminalen) najdeme při ulici Emigrantvägen, asi 1,8 km jihozápadně od hlavního vlakového nádraží Göteborgs centralstation. Nejbližší tramvajovou zastávkou je zastávka „Masthuggstorget“.
Přístaviště trajektů společnosti Stena Line plujících do německého Kielu (Stena Line Tysklandsterminalen) najdeme při ulici Majnabbehamnen, asi 3,7 km jihozápadně od hlavního vlakového nádraží Göteborgs centralstation. Nejbližší tramvajovou a autobusovou zastávkou je zastávka „Chapmans Torg“.
Na ostrovy Göteborgského souostroví můžete plout lodí z přístavu Stenpiren, který je nejblíže centra města, najdeme jej při ulici Blixtbrickegatan a náměstí Skeppsbroplatsen, asi 1 km jihozápadně od hlavního vlakového nádraží Göteborgs centralstation. Nejbližší zastávkou MHD je zastávka „Stenpiren“. Více informací najdete na https://www.goteborg.com/en/good-to-know/getting-to-the-archipelago

Doprava ve městě

Veřejná doprava v Göteborgu a okolí i v oblasti západního Švédska je zajišťována společností Västtrafik a to tramvajemi, autobusy a trajekty. Jízdenky v Göteborgu nejde koupit u řidiče autobusů (jízdenk u řidiče koupíte pouze v regionálních autobusech, dále v regionálních vlacích a také v automatech v tramvajích. V automatech jde platit platební kartou). Jízdenky koupíte v prodejních centrech společnosti Västtrafik, v trafikách a v dalších obchodech. Jednotlivá jízdenka, která platí 90 minut stojí 31 SEK. 24 hodinová jízdenka stojí 95 SEK a jízdenka na 72 hodin stojí 190 SEK.
Jízdní řády, schéma linek, vyhledávač spojení a další informace najdete na https://www.vasttrafik.se

Památky a zajímavosti aneb co musíte vidět v Göteborgu

Muzeum umění (Göteborgs Konstmuseum)
Götaplatsen, v centru města. Muzeum umění s vynikající sbírkou severského umění. Vstupné 60 SEK, do 25 let zdarma. https://goteborgskonstmuseum.se
Göteborgs Konsthall
Götaplatsen. Galerie vystavující soudobé umění. Vstup zdarma.
https://konsthallen.goteborg.se
Městské muzeum (Göteborgs Stadsmuseum)
Norra Hamngatan 12, v bývalém sídle Švédské východoindické společnosti. Městské muzeum představující historii města a regionu. Vstupné 60 SEK.
https://goteborgsstadsmuseum.se
Universeum
Södra Vägen 50, vedle zábavního centra Liseberg. Vědeckonaučné centrum s ruznými tématickými sekcemi (deštný prales, oceány a další). Vstupné 225 SEK. https://www.universeum.se
Aeroseum
Holmvägen 100, u letiště Göteborg City. Letecké muzeum.
http://www.aeroseum.se
Maritiman
Packhusplatsen 12, vedle budovy Goteborgské opery. Největší muzeum plovoucích lodí na světě. Je zde 19 lodí včetně torpedoborce Småland. Vstupné červen-srpen 140 SEK, zbytek roku 125 SEK. http://www.maritiman.se
Volvo Museum
Arendals Skans, 9 km západně od centra města. Muzeum automobilky Volvo. Vstupné 100 SEK.
http://www.volvomuseum.com/
Botanická zahrada (Botaniska Trädgården)
Carl Skottbergs gata 22, 3 km jihozápadně od centra města. Botanická zahrada na 175 hektarech, největší ve Švédsku. Vstupné dobrovolné, do skleníků 20 SEK.
Skansen Kronan
Opevnění ze 17. století na kopci Risåsberget ve čtvrti Haga, jihozápadně od centrah města.
https://skansenkronan.se
Feskekörka
Rosenlundsgatan 3. Budova rybí tržnice na pravém břehu kanálu Vallgraven, poblíž západního okraje parku Kungsparken.
Katedrála (Göteborgs domkyrka)
Västra Hamngatan. Luteránská katedrála, postavená v klasicistickém slohu.
Kronhuset
Postgatan, vedle parku Kronhusparken. Bývalá městská zbrojnice (arsenal), nejstarší necírkevní budova ve městě. Nyní sídlo Göteborg Wind Orchestra.
Liseberg
Örgrytewägen, 1,7 km jihovýchodně od centra města. Lunapark. Největší zábavní park ve Skandinávii.
Německý kostel (Tyskan kyrkan)
Norra Hamngatan, v centru města, vedle radnice. Kostel z poloviny 18. století.
Park Trädgårdsföreningen
Velký park v centru města, jižně od vlakového nádraží.
Radnice (Göteborgs rådhus)
Gustaf Adolfs Torg, centum. Klasicistní budova radnice ve čtvrti Nordstaden.
Lilla Bommen
Lilla Bommen 1. 86 metrů vysoká výšková moderní budova v červené a bílé barvě, lidově zvaná Läppstiftet.
Opera (Göteborgsoperan)
Christina Nilssons Gata, Lilla Bommen, Moderní budova opery.
Götaplatsen
Náměstí ve čtvrti Lorensberg na jižním konci bulváru Avenyn. Je zde fontána se sochou Poseidona.
Kungsportsavenyn (Avenyn)
Hlavní městský bulvár dlouhý 2,5 km vedoucí z centra do čtvrti Lorensberg.
Stora Hamnkanalen
Vodní kanál v centru Göteborgu.

Mapa

Mapa Göteborgu, Švédsko
Mapa centra Göteborgu. Zdroj:“Mapy.cz“.

Tip jak ušetřit

Göteborg City Card (GöteborgsPasset)
Karta, která vás opravňuje k bezplatnému použití dopravy v Göteborgu, k bezplatné návštěvě muzeí a dalších turistických atrakcí a k různým jiným slevám
Cena: 1 den za 375 SEK/ 2 dny za 595 SEK/ 3 dny za 775 SEK/ 5 dnů za 1045 SEK
https://www.gothenburgpass.com

Důležitá telefonní čísla

Záchranný systém: 112
Nouzová linka Českého velvyslanectví ve Švédsku : +46-703255156

Užitečné odkazy

Online nabídka ubytování ve Švédsku
Zájezdy do Švédska