Frankfurt nad Mohanem

Frankfurt nad Mohanem, Německo, leden 2020

Frankfurt nad Mohanem (Frankfurt am Main) je páté největší město Německa a největšíí město německé spolkové země Hesensko (hlavním městem Hesenska je Wiesbaden). Frankfurt nad Mohanem měl v roce 2018 více než 753 000 obyvatel. Frankfurt je také největším městem aglomerace Frankfurt/Rhein-Main. Frankfurt leží v jižní části Hesenska, na řece Mohan (Main). Frankfurt je evropským bankovním centrem a také významným veletržním městem. Frankfurt je důležitým dopravním uzlem, je zde čtvrté největší evropské letiště co do počtu přepravených cestujících.

ZDE SI MŮŽETE STÁHNOUT PDF VERZI PRŮVODCE DO KAPSY – FRANKFURT NAD MOHANEM

Doprava ve městě

Ve Frankfurtu je metro (U-Bahn, Untergrundbahn) s devíti linkami (U1 až U9), část linek metra vede po povrchu. Znakem metra je bílé U v modrém čtvercovém poli. Dále MHD ve Frankfurtu zajišťují autobusy, tramvaje, příměstké vlaky S-Bahn (Rhein-Main S-Bahn, označením je bílé S v zeleném kruhovém poli). Provozovatelem veřejné dopravy ve Frankfurtu je společnost Rhein-Main-Verkehrsverbund (RMV).
Frankfurt a okolí je rozdělen na zóny. Centrum města a široké okolí tvoří jednu zónu (50). Jízdenky lze koupit na kombinaci zón. Jízdenky pro zónu 50: Jednotlivá jízdenka (Einzelfahrt Frankfurt) stoji 2,75 EUR, na jednu cestu jedním směrem, lze přestupovat. Jednodenní jízdenka (Tageskarte Frankfurt) stojí 5,35 EUR, pro skupinu až pěti osob pak 12,20 EUR. Jízdenky platí pro všechny druhy dopravy. Lze koupit i jízdenky na krátkou jízdu (Kurzstrecke, pro jízdy do 2 km) za 1,50 EUR (pro cestu přes hranice Frankfurtu za 1,85 EUR). Jízdenky pro cesty po Frankfurtu (zóna 50) i na letiště (zóna 5090): Jednosměrná jízdenka (Einzelfahrt Frankfurt Flughafen) stojí 5 EUR, jednodenní jízdenka (Tageskarte Frankfurt Flughafen) stojí 9,75 EUR. Jízdenky lze koupit v automatech nebo v autobuse u řidiče. Jízdní řády, trasy linek a další informace najdete na https://www.rmv.de

Doprava

Letiště

Frankfurt Airport, (Flughafen Frankfurt am Main, kód IATA: FRA)
Letiště Frankfurt, je největší letiště v Německu, co do počtu přepravených cestujících. Letiště najdeme asi 12 km jihozápadně od centra Frankfurtu ve frankfurtské čtvrti Flughafen. Letiště leřží u křižovatky dálnic Aš a A5. Do centra Frankfurtu se nejjednodušeji dostaneme příměstskými vlaky S-Bahn linky S8 a S9, směr Offenbach Ost respektive Hanau Hbf, které odjíždí ze stanice „Frankfurt (Main) Flughafen Regionalbahnhof“. Ta se nachází pod letištním terminálem 1. Cesta na hlavní vlakové nádraží (Frankfurt Hauptbahnhof) trvá cca 12 minut minut a stojí 4,80 EUR. Z terminálu 2 se na terminál 1 dostanete za cca 15 minut pomocí bezplatné autobusové dopravy (schuttle bus) nebo vlaku Skytrain.
Web letiště: http://www.frankfurt-airport.com/

Frankfurt Hahn Airport, (Flughafen Frankfurt-Hahn, kód IATA: HHN)
Letiště Frankfurt Hahn, najdeme u obce Hahn ve spolkové zemi Porýní-Falc, cca 10 km západně od městečka Kirchberg, 100 km západně od Frankfurtu nad Mohanem (silniční vzdálenost je cca 125 km) a 90 km severovýchodně od Lucemburku. Letiště slouží zejména nízkonákladovým leteckým společnostem jako je Ryanair a Wizz Air. Nejbližší železniční stanice je v městečku Traben-Trarbach, cca 10 km západně od letiště. Do Frankfurtu se z letiště dostaneme autobusy společnosti Flibco. Cena jízdenky jedním směrem je při koupi v autobuse je 19 EUR při koupi online je cene od 5 do 16 EUR. Cesta do Frankfurtu trvá dvě hodiny a deset minut. Více informací a prodej jízdenek na https://www.flibco.com
Web letiště: http://www.hahn-airport.de

Vlak

Hlavní vlakové nádraží (Frankfurt (Main) Hauptbahnhof, Frankfurt (Main) Hbf) leží ve čtvrti Bahnhofviertel, mezi ulicemi Poststraße, Am Hauptbahnhof a Mannheimer Straße, cca 1,4 km jihozápadně od centra Frankfurtu (od náměstí Markt) . Je zde stanice metra „Hauptbahnhof“ (linky U2 a U4) a také stanice příměstských vlaků S-Bahn. Dalšími důležitými vlakovými stanicemi jsou vlakové stanice na frankfurtském letišti. Frankfurt (Main) Flughafen Regionalbahnhof je stanicí zejména pro regionální vlaky a vlaky S-Bahn (S8, S9), stanice je pod terminálem 1, halou B. Frankfurt am Main Flughafen Fernbahnhof je železniční stanice u letiště určená pro dálkové vlaky, stanice leží naproti terminálu 1 za dálnicí A3 a s letištěm je spojen nadchodem. Další frankfurtskou stanicí pro dálkové vlaky je Frankfurt Südbahnhof (Frankfurt (Main) Süd) ležící ve čtvrti Sachsenhausen jižně od centra města při ulici Hedderichstraße 51, na opačném břehu řeky Mohan než hlavní nádraží. Je zde stanice metra Südbahnhof. Železniční zastávka Bahnhof Frankfurt am Main Messe je u frankfurtského výstaviště (Messe Frankfurt), ve čtvrti Europaviertel, při ulici Emser Brücke 2, stojí zde vlaky S-Bahn.

Bus

Autobusové nádraží pro dálkové spoje najdeme na jižní straně hlavního vlakového nádraží, mezi ulicemei Mannheimer Straße a Pforzheimer Straße, Sstuttgarter Straße a Karlsruher Straße. Nejbližší zastávky MHD jsou „Pforzheimer Straße“ a „Hauptbahnhof Südseite“.

Hotely, ubytování

Přehled hotelů, hostelů, apartmánů a penziónů ve Frankfurtu nad Mohanem s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete zdeBooking.com

Památky a zajímavosti aneb co vidět ve Frankfurtu

Römerberg
Náměstí na Starém Městě (Altstadt), 1,4 km východně od hlavního vlakového nádraží, zastávka MHD „Dom/Römer“.
Römer
Römerberg, centrum města. Budova, která po staletí sloužila jako radnice. V patře je známý Císařský sál (Kaisersaal) s portréty císařů, vstupné 2 EUR.
Kostel sv. Mikuláše (Alte Nikolaikirche)
Römeberg. Malý gotický kostel původně ze 13. století, přestavěn v 15. století.
Císařská katedrála (Kaiserdom)
nebo také kostel sv. Bartoloměje, Domplatz 1, centrum Starého Města. Gotický kostel, místo volby a později i korunovace císařů říše římské. Vstupné: Dommmuseum 2 EUR, vyhlídka na věží 3 EUR. https://www.dom-frankfurt.de
Haus Wertheim
Fahrtor 1, roh Römerbergu, naproti Historickému muzeu. Jediný původní hrázděný dům Starého města, který přežil bombardování.
Archäologischer Garten
Mezi Römerbergem a katedrálou. Naleziště ukazující zbytky římských budov a císařského paláce ze 6. století (Kaiserpfalz franconofurd). Zdarma.
Eschenheimer Turm
Bleichstrasse, 700 m severně od Römerbergu. Městská brána, součást středověkého opevnění města.
Paulskirche
Paulsplatz 11, Staré Město, v blízkosti Römerbergu. Bývalý kostel, klasicistní stavba, v letech 1848-49 místo zasedání Frankfurtského parlamentu, prvního svobodně voleného německého parlamentu. Vstup zdarma.
Stará opera (Alte Oper)
Opernplatz, 900 m severovýchodně od Römerbergu.(Stanice U-Bahn „Alte Oper) Budova operního domu z konce 19. století
Hauptwache
An der Hauptwache 15, vedle kostela sv. Kateřiny (Katerinenkirche). Barokní budova z roku 1730, původně sídlo městské stráže a vězení, dnes kavárna.
Palmengarten
Siesmayerstrasse 68. Botanická zahrada, vstupné 7 EUR. Otevřeno celoročně.
https://www.palmengarten.de
Botanická zahrada (Botanischer Garten)
Siesmayerstrasse 72.Otevřeno od poslední únorové neděle do konce října. Zdarma. https://botanischergarten-frankfurt.de
ZOO Frankfurt
Bernhard-Grzimek-Allee 1, 1,2 km severovýchodně od centra města. Druhá nejstarší německá Zoo. Vstupné 12 EUR
http://www.zoo-frankfurt.de
Frankfurtské mrakodrapy (Mainhattan)
Většina frankfurtských mrakodrapů je v oblasti Bankenviertel. Jeden z nejlepších pohledů na panorama mrakodrapů je z most Ignaz-Bubis-Brücke a pak také z mostu Alte Brücke.
Main Tower
Neue Mainzer Straße 52-58, stanice metra „Willy-Brandt-Platz“ nebo „Opernplatz“. 200 m vysoký mrakodrap s vyhlídkovou terasou. Vstupné 7,50 EUR
https://www.maintower.de
Muzejní nábřeží (Museumsufer)
Muzejním nábřežím se nazývá část nábřeží zejména na jižním břehu řeky Mohan, mezi mosty Eisernen Steg a Friedensbrücke, kde je soustředěno několik významných muzeí.
Výhodná je vstupenka Museumsufer-Ticket, je platná dva dny, stojí 21 EUR a můžete zdaram navštívit 34 muzeí ve Frankfurtu a okolí.
https://www.museumsufer.de/portal/en/MuseumEmbankmentTicket/Start/0/0/0/0/2351.aspx

Mapa

Mapa centra Frankfurtu, Německo
Mapa centra Frankfurtu nad Mohanem. Zdroj:“Mapy.cz“.

Tip jak ušetřit

Frankfurt Card
Karta, která vás opravňuje k bezplatnému použití MHD ve Frankfurtu (zóny 50 a 5059, takže včetně cest z centra na letiště) a také ke slevám při návštěvě mnoha muzeí a dalších turistických atrakcí. Cena pro jednu osobu: 1 den za 11 EUR, 2 dny 16 EUR. Cena pro skupinu až pěti osob: 1 den za 23 EUR, 2 dny 33 EUR.
https://www.frankfurt-tourismus.de/en/Information-Planning/Frankfurt-Card