Zámek Vranov nad Dyjí

Zámek Vranov nad Dyjí, Česká republika, červenec 2017

Zámecká 93, Vranov nad Dyjí GPS: 48°53’33.877″N, 15°48’34.968″E
Státní zámek Vranov nad Dyjí najdeme v městýse Vranov nad Dyjí (dříve jen Vranov) v okrese Znojmo v Jihomoravském kraji, asi 22 km severozápadně od Znojma a asi 2,3 km jižně od Vranovské přehrady.

file_pdfStáhnout PDF verzi Průvodce do kapsy – Zámek Vranov nad Dyjí

Jde o zámecký areál, jenž leží na vysokém skalním ostrohu nad řekou Dyjí a centrem Vranova.
Jde o barokní zámek jenž vznikl přestavbou zbytků původního hradu. Ten je připomínán již k roku 1100, plnil funkci obrany jižní hranice země a zřejmě až do 14. století byl královským majetkem. Hrad byl z velké části zničen rozsáhlým požárem v roce 1665, kdy ještě dříve byl poškozen v roce 1645 za švédského obléhání během třicetileté války. Hrad poté ještě přestavují noví majitelé panství Stahrenbergové, kteří však roku 1680 prodávají hrad a panství Michalu Janu II. z Althanu. Ten po roce 1687 zahájil přestavbu hradu na barokní zámek podle plánů Johanna Bernharda Fischera. Dominantou zámku se stává Sál předků a pozdějí také barokní zámecká kaple postavena na přelomu 17. a 18. století. Z původního hradu zbyly tři věže a část hradeb. Althamové také začali začali okolí zámku přetvářet na krajinářský park s řadou drobných staveb, v čemž pokračovali i pozdější majitelé. Od roku 1799 zámek vlastnili polské rody Mniszků a Stadnických. V roce 1816 kupuje Stanislav Mniszek vranovskou továrnu na výrobu kameniny, která později proslula svou výrobou a jejíž ukázky můžete taktéž na zámku spatřit. Mezi významné osobnosti, jenž byli hosty na zámku, patřil také spisovatel Henryk Sienkiewicz. V roce 1939 byl zámek rodině Stadnických zkonfiskován Německou říší a prodán baronu Gebhardu von der Wense-Mörse. Jemu byl hrad zabaven Československým státem v roce 1945. Dnes státní zámek spravuje Národní památkový ústav.
Jak se tam dostat:
Vlak: Nejbližší železniční stanicí je Šumná na železniční trati č. 241 mezi Znojmem, Moravskými Budějovicemi a Okříšky. Na zámek je to 6,8 km přes vesnici Onšov.
Bus: Nejbližší autobusovou zastávkou je „Vranov nad Dyjí, zámek“, před zámkem. Dalšími frekventovanými zastávkami jsou „Vranov nad Dyjí, Zámecký hotel“ odkud je to po modré značce na zámek 800 metrů a zastávka „Vranov nad Dyjí, náměstí“ ze které dojdeme na zámek po modré značce cca po 1,1 km.
Autem: Vranovem nad Dyjí prochází silnce č. 398. Parkoviště je asi 600 metrů od zámku směrem na Podmýče.

Otevírací doba
Květen, červen, září: úterý až neděle 10-16. Červenec a srpen: úterý až neděle 9-17. Duben, říjen: pouze víkendy 9-15.
Expozice
První, základní, prohlídkový okruh „Reprezentační interiéry“, představuje reprezentační prostory zámku včetně Sálu předků. Okruh trvá asi 45 minut.
Druhý prohlídkový okruh „Soukromé pokoje a kaple“ nabízí prohlídku soukromých pokojů a také návštěvu zámecké kaple. Délka okruhu je 45 minut.
Třetí okruh „Celým zámkem“ nabízí výhodnou prohlídku prvního a druhého okruhu dohromady a zabere asi 90 minut.
Další nabídkou je výstava v kočárovně, momentálně jí je sezonní výstava „Evropská kamenina ze sbírek Uměleckoprůmyslového muzea v Praze“
Vstupné
Plné vstupné: První okruh 130 Kč, Druhý okruh 130 Kč. Třetí, spojený okruh 200 Kč. Vstupné na výstavu v kočárovně je 50 Kč, se vstupenkou na některý z okruhů máte vstupné na výstavu zdarma.
Hotely, ubytování v okolí
Přehled hotelů ve Vranově nad Dyjí a v okolí s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete na Booking.com.